Hokeja «šokolādes fabrika»: Latvieši pierāda sevi ne visiem sasniedzamajās virsotnēs Šveices līgā

Kas ilgi nāk, tas labi nāk – tā nosaka uzbrucējs Rihards Bukarts, kurš līdz šim pēdējais no latviešiem nonācis visu kārotajā Šveices līgā. Biļeti uz Šveices līgu kā filmā "Čārlijs un šokolādes fabrika" vēlas iegūt katrs hokejists, tomēr pat pieredzējušiem Nacionālās hokeja līgas (NHL) pārstāvjiem tas ne vienmēr izdodas.

ĪSUMĀ:

Kur slēpjas Šveices hokeja pievilcība?

Viss norit kā pēc pulksteņa mehānisma – apmeklētākais čempionāts Eiropā, un 2015. gadā vienu spēli klātienē vidēji noskatījās 7026 līdzjutēju, pirmo reizi Eiropas hokejā pārkāpjot septiņu tūkstošu atbalstītāju slieksni. Pērnajā sezonā pēc kovida ietekmes gadiem skatītāju skaits atgriezās tajā pašā līmenī. Otrajā vietā ar teju sešiem tūkstošiem skatītāju ierindojas Zviedrijas hokeja līga (SHL), bet labāko trijnieku ar vidēji 5879 skatītājiem noslēdza Vācijas čempionāts (DEL). Līdere ar vidēji 17 tūkstošiem atbalstītāju ir Nacionālā hokeja līga (NHL), kas Šveici padara par otro apmeklētāko līgu pasaulē.

Šveice ir viena no bagātākajām un dārgākajām Eiropas valstīm, līdz ar to arī augsts dzīves līmenis, kas pieprasa lielu atalgojumu. Tāpēc arī

Šveices hokeja līga ir dāsnākā visā Eiropā – spēlētāju vidējā alga ir 216 tūkstoši eiro sezonā, labākajiem hokejistiem tā var aizsniegties pāri pusmiljonam.

Ierastās spēļu dienas ir otrdienas, piektdienas un sestdienas, tādējādi sekmīgi var plānot atjaunošanās procesu, kā arī doties izbraukumos ar autobusu, jo pilsētas viena otrai atrodas salīdzinoši tuvu. Tālākais izbraukums ir no viena valsts gala uz otru, tas ir mērot no Ženēvas mazliet vairāk nekā 400 kilometrus līdz Davosai.

Turklāt hokeja vidē nav dzirdētas sliktas atsauksmes par Šveices hokeja līgu. Reiz trīs sezonas līgā strādājušais kanādiešu speciālists Gijs Bušērs, kura vadībā pēc tam Rūdolfs Balcers debitēja NHL, reiz teica: "Tā ir laba un ātra līga, noteikti ātrāka nekā Amerikas hokeja līga." Piebilstot, ka pāri 30 gadus sasniegušiem NHL hokejistiem Šveicē īsti nav ko darīt, jo līga viņiem būs pārāk ātra.

Balcera ieskrējiens un Bukarta debija

Starpsezonā un vēlāk regulārajam čempionātam ieskrienoties, Šveices turnīram pievienojās 11 hokejisti no Ziemeļamerikas ar stabilu pierakstu NHL gadu iepriekš vai arī tie, kas balansēja starp lielo līgu un fārmklubu. Bijušais Zemgus Girgensona komandas biedrs Tailers Ennis, kuru 2008. gada drafta izvēlējas ar 26. kārtas numuru pēc veiksmīgas sezonas Bernē (33 punkti 37 spēlēs), šosezon pārcēlās uz Vācijas klubu Manheimas "Adler". Uzbrucējs ar 700 spēlēm NHL un punktu katrā otrajā mačā šosezon 34 gadu vecumā Šveices hokejā vairs nederēja.

Toties pērnās sezonas vicečempionei "Biel-Bienne" noderēs pasaules čempionāta bronzas medaļnieka Riharda Bukarta pakalpojumi. Līgums noslēgts līdz janvāra beigām, jo komandu vajā spēlētāju traumas.

"Ir divas līgas, kur es gribētu pamēģināt savus spēkus. Cerams, ka izdosies, un šobrīd tāds ir mans mērķis," septembrī sarunā ar Latvijas Televīziju sacīja Rihards Bukarts. Viena no šīm divām līgām arī bija Šveices turnīrs, kurā ne bez iemesla nonāca tieši Bukarts. Komandas galvenais treneris ir uzbrucēja iepriekšējās komandas EC-KAC stūrmanis Petri Matikainens. Speciālists uzticējās latvieša meistarībai, kas vainagojās ar 25 punktiem un personīgi rezultatīvāko sezonu Eiropā.

Ar Bukarta enerģiju komanda cer izrāpties no 12. vietas turnīra tabulā pēc 15 aizvadītiem mačiem.

Tikmēr atgriešanās sezonu pēc septiņiem gadiem Ziemeļamerikā piedzīvojis Rūdolfs Balcers. Pēc saņurcītas aizvadītās sezonas NHL līmenī Liepājā dzimušais uzbrucējs kā ar gludekli vēlas atjaunot savu pārliecību Šveicē.

Ar astoņiem gūtajiem vārtiem Balcers ir otrs labākais snaiperis komandā Cīrihes "Lions" – vienā no pieredzes un arī finansēm bagātākajām komandām Šveicē.

1930. gadā dibinātā kluba pirmās sezonas aizritēja zem klajas debess, tikai 20 gadus vēlāk dueļus vietējie cīrihieši aizvadīja arēnā ar jumtu.  Tieši pirms gada klubs beidzot nonāca savā mājvietā, ko sauc par "Swiss Life" arēnu. No halles idejas līdz atklāšanas dienai pagāja 14 gadi, toties arēnā viss atstrādāts līdz pat mazākajām detaļām. Tā var lepoties ar lielāko TV kubu visā Eiropā – basketbola laukuma izmērā.

Hokeja mērķi gan nav izmērojami šobrīd otrajā vietā sēdošajai komandai. Starp desmit rezultatīvākajiem spēlētājiem turnīrā ir Cīrihes pārstāvji, un to vidū nav iepriekšējo sezonu NHL pavadījušā Denisa Malgina, kā arī viena no meistarīgākajiem aizsargiem Eiropā Mikko Lehtonena. Tas vien parāda, kādas rezerves ir Šveices lielākās pilsētas komandā. Neaizmirstot, ka par vārtu drošību rūpējas pērnās sezonas vārtsargs ar vidēji vismazāk ielaistajiem vārtiem un labāko atvairīto metienu procentu Simons Hrubecs.

Balceram būtībā atvēlēta līdera loma. Pirmajā maiņā liepājnieks spēlē kopā ar iepriekš pieminēto Malginu, kura īpašības laukumā galvenais treneris Marks Kroufords nodēvējis par vienām no labākajām līgā. Otrā malā iespēlēts 31 gadu vecais Kriss Baltisbergers ar pieredzi hokejā tikai Cīrihes lauvās. Šī ir komandas vadošā maiņa, ar kuras palīdzību klubs tēmē izcīnīt desmito čempiontitulu kluba vēsturē. Pēdējo reizi tas izdevās 2018. gadā, kad viens no uzvaras kaldinātājiem bija Ronalds Ķēniņš.

Pieredzējuši meistari un jauni talanti

Ar vairāk nekā 500 spēlēm Šveices turnīrā pārliecinošs līderis ir tieši Ķēniņš. Trīs reizes ar Cīrihes komandu virs galvas cēlis valsts čempiona kausu. 2021. gadā uzbrucējs parakstīja piecu sezonu līgumu ar Lozannas komandu, taču rezultativitāte laukumā kritās. Līguma parakstīšanas gadā Ķēniņš uzstādīja personīgo rekordu, iekrājot 35 punktus, bet nākamajā sezonā tie bija 20, bet pērn vairs tikai pieci punkti 46 regulārās sezonas mačos. Aizvadītajā gadā hokejistam uz divām spēlēm bija jādodas līgu zemāk, kas protams, bija nepatīkams pārsteigums.

Šosezon 32 gadus vecais Ķēniņš nav spēlējis augstāk par ceturto maiņu, deviņās spēlēs punkti nav iekrāti un pagaidām sliktākais koeficients komandā -6.

Trīs spēles aizvadītas arī Šveices 2. līgā ar vārtiem un vienu rezultatīvu piespēli.

Otro sezonu Lozannas kluba rindās Ķēniņa komandas biedrs ir latvietis Ivars Punnenovs, kurš pēc septiņiem gadiem pastarītes "Tigers" rindās beidzot kontā sāk krāt vairāk uzvaras. Pērnajā sezonā izcīnītas desmit uzvaras bija ražīgākais panākumu skaits trīs gados. Šī sezona līdzīgi kā tautietim nav iesākusies sekmīgi, tiesa gan,

pēdējās spēlēs Punnenovam ir lielāka teikšana.

Devītajā sezonas derbijā pirmais numurs kanādietis Konors Hjūdžs iedzīvojās savainojumā, viņa atgriešanās plānota decembrī. Tikmēr komanda cer iztikt ar latvieti un 20 gadus veco Kevinu Pešu, kam aizvadītās divas sezonas ASV augstākajā junioru līgā USHL un šosezon 12 spēlēs labākie rādītāji Šveices otrajā līgā. Ja Punnenovam spēle neaizies, tad iespēju dabūs jaunais pašmāju talants.

Pēc traumas sadziedēšanas pie iespējas noteikti tiks divus pasaules čempionātus Latvijas izlasē aizvadījušais pērnās sezonas Šveices čempions Deniss Smirnovs. Pēc četriem gadiem vienā no hokejistiem zvaigžņotākajā komandā Ženēvas "Servette" centra uzbrucējs izlēma pārcelties uz Kloteni. Galdā bija vilinošs trīs gadu līgums un lielāka loma komandā. Tomēr līdz debijai būs jāpagaida – pirmssezonas mačā Smirnovs lauza potīti un kādu laiku vēl nespēlēs. Savukārt

debiju lietderīgi izmantojis uzbrucējs Roberts Cjunskis, Šveices kluba "Lugano" audzēknis savā otrajā nacionālās līgas mačā izcēlās ar gūtajiem vārtiem.

20 gadus vecais latvietis šosezon vēl pārstāv Lugano U-20 komandu, bet jau sezonas ievadā ticis pie piecām spēlēm lielajā komandā. Gadu  vecāks uzbrucējs Oskars Lapinskis aizvada otro pilno sezonu "Tigers" rindās, viņam pērn deviņi punkti 46 spēlēs. Pavasarī enerģisko uzbrucēju kā vienu no pēdējiem atskaitīja Latvijas izlases treniņnometnē pirms dalības pasaules čempionātā. Šosezon gan gūti tikai vieni vārti 17 spēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti