Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija. Olimpiskās ambīcijas un kāpēc pašvaldībām vajag sporta komandas?

Zvaigzne pie zvaigznītes: Rihards Bukarts pie Kjāras Želubovskas

Uzbrucējs Rihards Bukarts treniņā ar jauno hokejisti Želubovsku: iedvesma un padomi talantam

Piecpadsmitgadīgā Kjāra Paula Želubovska hokeju spēlē kopš deviņu gadu vecuma un ir viena no HS "Rīga" komandas līderēm. Latvijas Televīzijas "Sporta studija" jaunās hokejistes prasmes treniņā iepazina kopā ar valstsvienības rezultatīvo uzbrucēju Rihardu Bukartu. 

Želubovska pērn bija komandas kapteine Baltijas čempionātā, turklāt kļuva par turnīra otro rezultatīvāko spēlētāju. Viņa 15 spēlēs guva 17 vārtus un punktu medības turpina arī šogad. Sportiste saka, ka hokejs ir visa viņas dzīve. 

"Kjāra ir sportists, zvērs. Ko tur vēl raksturot," atzina hokeja skolas "Rīga" treneris Vladislavs Koniševs. 

Rihards Bukarts uzskata, ka Kjārai jāturpina attīstīt savas dotības un stiprās puses, izvairoties no biežas treneru maiņas.

"Lai nav daudz treneru karjerā, labāk lai viņu ir mazāk, jo katrs treneris iedod kādu savu plusiņu, bet arī katrs treneris kaut ko no tevis atņem," teica Bukarts, "man vismaz tā liekas – tavu talantu nedaudz."

HS "Rīga" trenējas Sergeja Žoltoka vidusskolas ledus hallē, ko Bukarts labi atceras. Viņam te viss arvien ir labi pazīstams, lai gan izlases uzbrucējs skolas hallē nav bijis ilgus gadus. 

"Kādi četri gadi šeit pavadīti – spēles, treniņi. Interesanti šeit būt," pastāstīja Bukarts. "Neesmu šeit bijis kādus gadus desmit. No sešpadsmit gadu vecuma, pat 12 gadus varbūt. Viss tas pats, nekas nav mainījies. Kušete parādījusies – masāžas galds."

Tikmēr blakus ģērbtuvē meitenes gatavojās treniņam. Trīs treniņi, divas spēles, vēl papildu individuāli treniņi – tāda ir Kjāras ierastā hokeja nedēļa sezonas laikā. Hokejs un komanda – tas Kjārai noteikti ir nopietni.

"Pirmajā maiņā spēlēju ar Karīnu Šiljāni un Evelīnu Kolīti. Es domāju, ka mēs esam spēcīgākā maiņa, bet mēs visi attīstāmies un es domāju, ka drīz vien mēs būsim vienādas visās maiņās," savu komandu raksturoja Kjāra. "Vienādi spēlēsim un visas varēs iemest golus, cik gribēs."

Rihardam Bukartam ir 27 gadi, bet 15 gadu vecumā viņš bija nonācis Piemaskavā Stupino "Kapitan" komandā un spēlēja Krievijas jaunatnes hokeja līgā, kas nebija vienkārša pieredze.

"Tas bija man grūts etaps, es dzīvoju Krievijā, prom no vecākiem. Daudz raudāju.. ne daudz, bet dažreiz raudāju, jo apstākļi nebija paši pievilcīgākie," atzina Bukarts. "Tas bija pirmais tāds dzīves posms, bet viennozīmīgi – tas man deva dzīvei rūdījumu."

Iespējams, paša pieredzes dēļ Rihardu ieinteresēja, kādu nākamo soli hokejistes gaitās vēlas spert Kjāra, kam Latvijā sevi jau ir izdevies spilgti apliecināt.

Rihards Bukarts: Kā tu pati skaties – kāds ir tavs nākošais solis? 

Kjāra Paula Želubovska: "Es nezinu, es ļoti ceru, ka pienāks... vēlētos spēlēt Ziemeļamerikā," pastāstīja hokejiste. "Ļoti patīk Bostona, nezinu kāpēc, bet patīk. Gribētu spēlēt Bostonas Universitātē."

Tas ir tavs sapnis – nokļūt koledžā un Amerikā?

Jā.

Tas ir ļoti labs mērķis. Par ko tu gribētu mācīties?

Par juristi!

Brīdi vēlāk seko maģiska pārvērtība – uzkāpjot uz ledus, Riharda priekšā ir pavisam cita Kjāra. Tāda, kas atbildi parādā nepaliks.

Rihards uz slidām ātrā tempā vada ripu starp konusiem, kas izvietoti uz ledus, bet Kjāras atzinību nenopelna. "Nepareizi! Tev jāuztaisa virāža, tad pagriezies un šitā. Tas pats uz otru pusi," izlases uzbrucēju instruēja Kjāra. 

Rihardam jāatzīst, ka vingrinājumā ne viss viņam izdodas. 

"Tā es nemāku. Meitenes, jūs parādiet man vēlreiz," sacīja Bukarts. "Man patīk uzvarēt, un vislabāk iemest golu. Pārējais ir garlaicīgi. Es jau noguru. Jau biju aizmirsis, ka šādi uzdevumi ir jāpilda."

"Kā var nepatikt slidošana? Tas ir pats labākais!" pabrīnījās Kjāra. "Slikta komanda, ne? Nevajag to sieviešu hokeju," viņa pasmej.

Rihards gan lēš, ka trenerim nav viegli ar 20 meitenēm komandā. "Tikko atnācu, jau apceļ mani," pajokoja Bukarts.

Rihards Bukarts: Kas ir tavas labākās īpašības?

Kjāra Paula Želubovska: Es domāju, ka es spēju savākt komandu, spēju savākt sevi, sakārtot galvu pirms katras spēles ar cerību, ka mēs uzvarēsim.

Tu neesi tikai statistikā līderis, bet arī komandas līderis, ja?

Jā, es tā domāju, bet nezinu, ko citi...

Meitenes tev klausa?

Jā.

Tas ir pats galvenais!

Rihards ar kameru uz ledus uz brīdi iejūtas operatora lomā un secina, ka tas ir pamatīgs izaicinājums tikt līdzi ātrajai Kjārai slidojumā. "Tas nav nemaz tik viegli filmēt. Vispār netieku līdzi," atzina Bukarts. "O, tagad aizgāja."

Savi jautājumi ir arī Kjārai – hokejiste grib zināt, ko Rihards paveiks nākamajā sezonā. 

Kjāra Paula Želubovska: Nākamgad būs hettriks kādā spelē?

Rihards Bukarts: Domāju, ka jebkurš grib iemest hettriku, jo tas jebkuram spēlētājam ir zīmīgs notikums. Es pēdējo hettriku iemetu laikam 2018. vai 2019. gadā. Pagājušogad biju ļoti tuvu aizmetu tukšiem vārtiem garām. Viennozīmīgi ir jāuzstāda tāds mērķis. Ja tu uzstādi mērķi, tad obligāti uz to ir jāiet.

Meiteņu treniņspēles epizodē Rihards nepaskopojas ar padomiem.

"Šeit izej...  ir jācenšas nomainīt leņķi. Mākat nomainīt leņķi? Tu izej pret vārtsargu un pavelc ripu. Minimāli, bet bišku pavilkt uz sāniņu, jo vārtsargs stāv vienā pozīcijā sastindzis," paskaidroja Bukarts. "Tu bišku pavelc uz maliņu un jauni caurumi parādās.. vietiņas brīvās."

Dāvids Ernštreits: Kas Rihardam ir raksturīgs viņa darbībā, ko es noteikti neredzu, bet tu redzi?

Kjāra Paula Želubovska: Es domāju, ka viņš ir ar pozitīvu noti. Pret visu attiecas pozitīvi un mierīgi. Protams, neesmu spēlējusi uz laukuma ar viņu īstā spēlē, bet tā izskatās no malas.

Rihard, pārsteidza meitenes tevi?

Rihards Bukarts: Nu jā. Ļoti augsts līmenis, ko es tiešām... negribētu teikt, ka nebiju gaidījis, bet līmenis ļoti augsts un laba meistarība, slido labi. Kjāra, var redzēt, tehniski ļoti labi attīstīta, labas rokas. Pie metiena vēl var piestrādāt, bet vienmēr ir vieta izaugsmei un tas ir pats labākais. Ja esi sasniedzis maksimumu, tad nav turpinājuma tam visam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti