Sporta studija

Sporta studija. 3x3 basketbols un slēpotāja Dženifera Ģērmane

Sporta studija

Naivais jautājums: Kur ņemt trūkstošos miljonus Nacionālā stadiona būvniecībai?

Latvijas izlase dod startu Hokeja pavasarim

Profesionāļi telefonu paaudzes vietā. Izlases trenerus priecē jauno hokejistu attieksme

Latvijas hokeja izlase gatavošanos pasaules čempionātam sāka ar divām uzvarām "Daugavas" hallē pret Austriju un gandrīz gadu pēc vēsturiskā hokeja pavasara atgriezās "Arēnā Rīga", kur divus vakarus pēc kārtas sīvā cīņā piekāpās Somijai. Valstsvienības treneri apzinās, ka komandai ik gadu jākļūst labākai, un spēlētāju attieksme viņus iepriecina. 

Valstsvienības galvenais treneris Harijs Vītoliņš uzsver, ka hokejistiem nav jābaidās skaļi paust savas emocijas un ceļu uz uzvaru var atrast, mācoties no pieļautajām kļūdām.

"Vakar bija laba spēle [pret Somiju], bet beigas tāpat mēs zaudējām. Mēs varam labāk. Mums jāspēlē labāk. Mēs tagad nerunāsim to, ka mēs šodien esam mazāk spēlētāju [traumu dēļ] vai kā… Tajā pašā laikā kādam ir iespēja sevi vairāk parādīt," izlases ģērbtuvēs teica Vītoliņš. "Ja noņemsim kļūdas, kuras pagājušajā spēlē pielaidām, būs pozitīvs rezultāts, jo mēs redzējām – dinamikā mēs esam līdzīgi, agresivitātē esam līdzīgi, pašaizliedzībā esam labāki. Tie ir faktori, ar ko mēs varam vinnēt."

Pagājušajā čempionātā būtiska loma bronzas rezultāta sasniegšanā bija tieši spēlētāju fiziskajai formai,

kas ir Ērika Visocka pārziņā. Viņu gandarī jauno spēlētāju profesionālā attieksme un savstarpējā izpalīdzība. 

"Tie jaunieši, kas ir atnākuši... Ja godīgi, es domāju, ka atnāks telefonu paaudze, bet ir atnākuši tiešām profesionāļi. Piemēram, 30 cilvēku treniņš notiek – parādu vienu vingrinājumu, aizeju citur – es redzu, kā tie jaunieši viens otram sāk palīdzēt, paskaidro, kur, ko, kā," pastāstīja Visockis. "Tas ir tiešām tāds rādītājs, ko ir patīkami redzēt, ka cilvēki grib būt labāki."

Izlases fiziskās sagatavotības treneris Visockis uzsver, ka

katru gadu ir jāliek kaut kas klāt ar jauniem risinājumiem un pieeju.

"Vieni un tie paši kāršu triki nestrādā – kaut kas ir jāmaina. Protams, apzinoties, kāds stāvoklis ir spēlētājiem," teica Visockis. "Iepriekš bijušas  play-off [izslēgšanas spēles], beigušās [klubu] sezonas. Tas nozīmē, ka no ķermeņa tika ņemts ārā. Tagad ir jādara lietas, kas liek iekšā tajos ķermeņos un to [spēka] kapacitāti veido. Es domāju, ka mēs ejam uz priekšu."

Par vietu sastāvā cīnās gan izlases gaisu apostījušie hokejisti, gan prāvs pulks jauno censoņu. Jau pirmajā pārbaudes spēlē pret Austriju valstsvienības sastāvā debitēja pieci hokejisti – viņu vidū vairāki Ziemeļamerikas koledžās spēlējošie.

"Es īsti nedomāju uz priekšu, ja godīgi," teica valstsvienības kandidāts Martins Laviņš. "Es vienkārši koncentrējos šodienas spēlei un tad koncentrēšos rītdienai. Centīšos dot labāko sniegumu, kādu es varu parādīt no savas puses katru dienu un, kas būs – būs."

Somijas valstsvienības ģenerālmenedžeris Jere Lehtinens saskata Latvijas izlasē daudz talantīgu spēlētāju, kuri nevairās no smaga darba.

"Tie ir vīri, kuri netaupīsies. Tāpēc mums vienmēr ir grūtas cīņas ar Latviju. Arī šajās pārbaudes spēlēs," teica Lehtinens. "Jā, ir jauns sastāvs – tālu no čempionātā gaidāmā, bet viņi tāpat cīnās pašaizliedzīgi. Var redzēt arī treneru izveidoto sistēmu, kas strādā."

Somijas izlases galvenais treneris Juka Jalonens nešaubās, ka arī nākotnē Latvijas hokejisti bez pasaules čempionāta medaļām nepaliks. 

"Protams, būs grūti izcīnīt medaļas katru čempionātu. Tomēr svarīgākais, lai hokejisti ir pacietīgi un reizē arī izsalkuši pēc panākumiem," uzsvēra Jalonens. "Tas, ko esmu redzējis šajās pārbaudes spēlēs, – latvieši spēlē ar visu sirdi. Jums ir un bija labi spēlētāji, kas jau izcīnīja medaļas un arī nākotnē to paveiks – esmu pārliecināts."

Latvijas hokeja valstsvienībā video treneris Pēteris Groms pirms spēles pieslēdz datoru programmatūrai, lai varētu detalizēti sekot visiem notikumiem. Viņa uzdevums jau vairākus gadus ir pamanīt to, ko lielajos spēles ātrumos nav iespējams saskatīt treneriem, atrodoties uz komandas soliņa. 

Arī treneris Groms slavē jaunpienācējus izlases kandidātu sastāvā.

"Pagaidām [šajā treniņprocesa posmā] visi ir malači. Man īstenībā patīk jaunie [hokejisti]. Viņi tādu enerģiju ģērbtuvē ienes," pastāstīja Groms. "Tādi ļoti aktīvie čaļi – lieliski tādā ziņā. Arī nebaidās runāt, tas man ļoti patīk.  Nav tas latviešu… stūrītī sēž – esmu atnācis, nu [ko] es te… Malači, visi runā. Nebaidās, nekautrējas jokot. Viss super! Daudzko var kompensēt ar pašaizliedzību. Īstenībā jaunie arī daudzko kompensē. Kas nesanāk, to ir gatavi ķert. Paskaties – Laviņš ķēra, Marenis vienmēr kaut ko noķer. Bergmanis tās ripas ķēra. Tas tos plusiņus iedod un arī citiem kā piemēru parāda, ja jau jaunais ķer."

Hokeja valstsvienības pārbaudes spēles

4. aprīlis
Latvija - Austrija 3:2
(pēcspēles metienos)

5. aprīlis
Latvija - Austrija 3:2
(pēcspēles metienos)

10. aprīlis
Latvija - Somija 2:3
(pagarinājumā)

11. aprīlis
Latvija - Somija 2:3

26. aprīlis
Šveice - Latvija 5:1

27. aprīlis
Šveice - Latvija 4:0

3. maijs
plkst. 19.30 Latvija - Norvēģija

4. maijs
plkst. 16 Latvija - Norvēģija

Latvieši abās spēlēs pret Somiju zaudēja ar identisku rezultātu 2:3. Ja pirmajā reizē Latvijas izlase atspēlēja divu vārtu deficītu, tad otrajā tas padevās ziemeļu kaimiņiem.  Somijas hokeja valstsvienības kandidāts Konsta Heleniuss, kam nākamajā Nacionālās hokeja līgas (NHL) draftā paredz vietu TOP10, atzina, ka pret Latviju bija grūta spēle.

"Fiziska un ļoti emocionāla [spēle], [Olivera] Kaski trīs vārti mums ļāva uzvarēt – citādi nebūtu variantu," teica Heleniuss. "Latvijai ir labs sastāvs. Var redzēt, ka cīnās viens par otru. Protams, čempionātā Latvija būs ar labāku sastāvu."

Būtiska konkurence Latvijas valstsvienībā šogad gaidāma vārtsargu pozīcijā.

Pārbaudes spēlēs lielisku sniegumu rāda Ivars Punnenovs un Ēriks Vītols, Vācijas čempionātā par titulu cīnās līgas labākais vārtsargs Kristers Gudļevskis, savukārt pēc NHL sezonas beigām izlasei pievienosies Elvis Merzļikins, kuru martā ASV apciemoja vārtsargu treneris Artūrs Irbe.

"Mūsu saruna bija gara, bet mēs sarunājāmies kā vārtsargi, lai saprastu viens otra filozofiju," par tikšanos ar Merzļikinu pastāstīja Irbe. "Domāju, ka kopīgu valodu mēs esam atraduši. Tagad tikai man ir jāpalīdz un Elvim ir jārāda tas, ko viņš var. Ja viņš rādīs savu potenciālu un to, ko viņš var, tad mums netrūks panākumu."

Irbe nesteidz jau pašlaik atklāt vārtsargu iespējamo hierarhiju pasaules čempionātā, jo būs jāskatās pēc apstākļiem.

"Spēlēs tas, kuram mēs ticam, ka viņš mums dos iespēju uzvarēt. Tieši šo konkrēto spēli," uzsvēra Irbe.

Valstsvienības potenciālo līderu iekļaušanās treniņos ir gaidāma tuvākajās nedēļās. Daļa hokejistu vēl cīnās par savu komandu triumfu nacionālo čempionātu finālos.

Pērno bronzas medaļu aizstāvēšanu pasaules čempionātā Čehijā valstsvienība sāks 11. maijā, un izlases kandidāts Haralds Egle nešaubās, ka

latvieši nevienā spēlē nebūs otrā plāna komanda. 

"Primārais, kas mums vajadzīgs, ir ātrums, fiziska spēle un pašaizliedzība. Protams, ir taktikā visas nianses, bet tas pamats visam apakšā, ka neviens nedrīkst smagāk strādāt par mums," teica Egle. "No mums sagaida uzvaras un kvalitatīvu spēli, un to, ka spēlēsim ar šāda līmeņa komandām kā ar vienlīdzīgām. Nav vairs tas, ka mēs spēlēsim kā otrā plāna komanda vai tikai cīnīsimies. Nē, tas jau sen ir pašsaprotami – pēc pagājušā čempionāta mums ir jāspēlē līdzvērtīgi pret jebkuru."

Pasaules čempionātu Latvijas hokejisti sāks 11. maijā Čehijas pilsētā Ostravā ar spēli pret Poliju. Grupas kārtas turpinājumā būs jāspēlē pret Franciju (12. maijā), Kazahstānu (14. maijā), Vāciju (15. maijā), Zviedriju (18. maijā), Slovākiju (19. maijā) un ASV izlasi (21. maijā).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
Kanāda
Kanāda
19
Šveice
Šveice
17
Čehija
Čehija
16
Somija
Somija
10
Austrija
Austrija
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Dānija
Dānija
6
Lielbritānija
Lielbritānija
3
B grupa Punkti
Zviedrija
Zviedrija
21
ASV
ASV
16
Vācija
Vācija
15
Slovākija
Slovākija
12
Latvija
Latvija
9
Kazahstāna
Kazahstāna
6
Francija
Francija
4
POLIJA
POLIJA
1

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti