Sporta studija

Naivais jautājums: Vai pasaules čempionāts Čehijā kļūs par visu laiku apmeklētāko hokeja turnīru?

Sporta studija

Sporta studija

Dāvids Ernštreits ziņo no Ostravas

Sportista gaitas Rīgā un studenta neparastā izvēle: hokejs dažus čehus cieši saista ar Latviju

Latvija ir kļuvusi īpaši nozīmīga vairākiem pasaules hokeja čempionātā Latvijas Televīzijas (LTV) satiktajiem čehiem – Ondržejs Tuma runā latviski un sarkanbaltsarkanajā komandā darbojas oficiālā palīga lomā, savukārt Martinu Pruseku daudzi atceras no Rīgas "Dinamo" ziedu laikiem, kad viņš bija komandas vārtsargs. 

Tuma bija jau Latvijas sieviešu basketbola izlases palīgs 2017. gada Eiropas čempionātā, kad izcīnītā 6. vieta deva vēsturisku ceļazīmi uz Pasaules kausa finālturnīru. Tas Ondržejam līdz šim bijis lielākais panākums, palīdzot latviešiem, bet tagad viņa dienaskārtībā ir hokejs.

"Mans pienākums ir palīdzēt Latvijas valstsvienībai. Visi ir priecīgi, ka es runāju latviski. Visi jautā, vai es esmu latvietis. Es saku: "Nē, es esmu čehs"," LTV "Sporta studijai" pastāstīja Tuma. "Es gribēju studēt vācu valodu. Man vajadzēja vēl vienu priekšmetu, un es izvēlējos latviešu valodu, jo tur bija viegli iestājeksāmeni."

Dāvids Ernštreits: Tas bija vienīgais iemesls ceļam uz latviešu valodu?

Ondržejs Tuma: Faktiski, jā. Man pirms tam nebija nekādas pieredzes ar Latviju.

Kāda šogad ir Latvijas izlase? Ko tu redzi pirmajās dienās?

Es ceru, ka stiprāka, nekā bija 2015. gadā. Mērķi šoreiz noteikti ir augstāki, nekā bija tajā laikā.

Bet, lūk, Ostravas elektromehāniķa dēls – viņa tēvs ogļu raktuvēs uzstādījis un labojis elektroinstalāciju. Viņa vārds ir Martins Pruseks. Jā, tas pats Pruseks, kas divās pirmajās "Dinamo" sezonās Latvijas hokeja faniem dāvāja eiforiskus brīžus pret Krievijas hokeja grandiem.

Pēc ogļu iegulu atrašanas un ieguves sākšanas Ostrava izmainījās – ieradās ļoti daudz cilvēku un izveidojās liela pilsēta, pastāstīja Pruseks.

Pruseks gan nav pārliecināts, vai latvieši viņu atceras, tomēr vairāki Latvijas hokeja fani Ostravā pēc LTV pāris uzvedinošiem vārdiem bijušo vārtsargu atpazina ļoti ātri. 

"Es redzēju, kā cilvēki Latvijā mīl hokeju," savu "Dinamo" laiku pieredzi atklāja Pruseks. "Atceros, ka tajā laikā bija labi spēlētāji, kas spēlēja Latvijas izlasē. Atceros spēli, kad Ziemassvētkos spēlējām ar Omsku. [Jaromīrs] Jāgrs spēlēja, un mēs uzvarējām ar 2:0. To cilvēks atceras – skaista diena, uzvara ar 2:0. Pēc tam Sanktpēterburgu uzvarējām play-off sērijā. Man liekas, bija 3:1. Līdzjutēji bija labi, Rīgā mīl hokeju."

Pašlaik visa Latvijas hokeja fanu enerģija tiek izlasei. Sigita Norvele Ostravā ieradās ar savu frizieres un bārddzines krēslu, lai sapostu vīrus spēlei, vienlaikus vācot ziedojumus priekšlaikus dzimušiem bērniem. Viņa ir gandarīta par līdzjutēju atsaucību ziedošanā svarīgam mērķim. 

"Es ar to nevienam nenovēlu saskarties, bet ir brīdis, kad ar to saskaras. To saprot tikai tie, kuri ar to ir saskārušies," teica viens no Sigitas krēslā sēdējušajiem vīriem. "Izturību viņiem! Tiešām izturību, un par Latviju, spēcīgu Latviju!"

Pruseks ir Ostravas hokeja kluba "Vitkovice" audzēknis – no šejienes viņš 25 gadu vecumā aizbrauca uz Ameriku un šeit 10 gadus vēlāk pabeidza hokejista karjeru. 

Jau 12 gadus Pruseks ir treneris, un viņa audzēkņi līdz medaļām vēl nav tikuši, bet Martins nešaubās, ka panākumi būs. 

Jautāts par latviešu vārtsargiem, Pruseks labi atceras ne vien savus cīņu biedrus no "Dinamo" laikiem, bet arī pats piemin mūsu šībrīža vārtu vīrus.

"Skatos, ka [Elvis] Merzļikins [Nacionālās hokeja līgas klubā] Kolumbusā labi spēlē, un tagad Vankūverā arī [Artūrs] Šilovs ir līmenī. Vārtsargi jums ir labi," teica Pruseks. "Merzļikins ir liela auguma vārtsargs. Tas vienmēr ir labi vārtsargam, un viņš ir arī ļoti ātrs. Ne vienmēr lielie vārtsargi ir tik ātri, bet viņš tāds ir. Ne velti viņš spēlē NHL, un, ja esi tur, tad kaut ko proti."

Ostrava ir viena no Čehijas sporta pilsētām – te ir virslīgas komandas gan hokejā, gan futbolā, kā arī katru gadu notiek lielas vieglatlētikas sacensības. Te ir skrējis Useins Bolts un citas superzvaigznes. Metalurģijas kompleksa panorāmas tornis pat nosaukts Bolta vārdā.

Tiesa, atvēlēt sportam tikpat daudz naudas kā agrāk vairs nevar, jo smagā rūpniecība Ostravā piedzīvo krīzi.

"Tā ir industrijas pilsēta, un tā tik daudz vairs nestrādā. Arī metalurģija vairs nav tik stipra, kā bija pagājušajos gados. Viņi tagad meklē citus veidus, kur cilvēki varētu strādāt," pastāstīja Latvijas izlases palīgs Tuma. "Te ir reģions, kur ir viens no lielākajiem bezdarba procentiem."

Pruseka spēlētāja gadi sakrita ar Čehijas hokeja ziedu laikiem – tolaik iekļūt Čehijas izlasē nebija joka lieta. Neskatoties uz Amerikas hokeja līgā (AHL) labākā vārtsarga statusu un 57 spēlēm NHL, pie trim spēlēm pasaules čempionātā viņš tika pēc sezonas Rīgas "Dinamo".

Hokeju Pruseks dēvē par čehu ļoti iemīļotu sportu, un nav būtiski, ka pasaules čempionātā mājinieku valstsvienība spēlē Prāgā. Ostravā priecājas, ka grupā ir arī Slovākijas un Polijas izlases, jo abas kaimiņvalstis ir turpat blakus un atbrauc ļoti daudz cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
A grupa Punkti
Kanāda
Kanāda
19
Šveice
Šveice
17
Čehija
Čehija
16
Somija
Somija
10
Austrija
Austrija
7
Norvēģija
Norvēģija
6
Dānija
Dānija
6
Lielbritānija
Lielbritānija
3
B grupa Punkti
Zviedrija
Zviedrija
21
ASV
ASV
16
Vācija
Vācija
15
Slovākija
Slovākija
12
Latvija
Latvija
9
Kazahstāna
Kazahstāna
6
Francija
Francija
4
POLIJA
POLIJA
1

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti