Paraksta nodomu protokolu par nacionālā stadiona būvi, izmaksu aplēses – apšaubāmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Vadims Ļašenko un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, klātesot Eiropas futbola federāciju savienības (UEFA) prezidentam Aleksanderam Čeferinam, ceturtdien galvaspilsētā parakstīja nodomu protokolu par nacionālā stadiona būvniecību.

(papildināts ar UEFA prezidenta teikto)
Stadionu varētu celt Lucavsalā vai Uzvaras parkā, bet izmaksas pagaidām vēl nav līdz galam aplēstas. Skaidrs ir viens – Latvijai šāds stadions ir akūti nepieciešams ne tikai futbola vajadzībām, ko atzina arī Staķis.

Rīgā meklē iespējas uzbūvēt nacionālo futbola stadionu
00:00 / 02:09
Lejuplādēt

"Rīgai vajag labu, jaunu, nacionāla mēroga futbola stadionu. Kopā ar Futbola federācijas vadību parakstījām protokolu, lai šo nodomu īstenotu," Staķi citēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē. "Kopā esam atraduši vairākus pilsētas zemes gabalus, kur šo projektu varētu īstenot. Tālāk par konkrētu vietu būs jāvienojas domes deputātiem. Šāda multifunkcionāla stadiona būvniecība ir ļoti svarīga arī no pilsētplānošanas viedokļa, šobrīd esam ceļa sākumā." 

UEFA prezidents Alekanders Čeferins (no kreisās), Rīgas mērs Mārtiņš Staķis un LFF prezidents Vadims...
UEFA prezidents Alekanders Čeferins (no kreisās), Rīgas mērs Mārtiņš Staķis un LFF prezidents Vadims Ļašenko

Nodomu protokols paredz sadarbību, lai sekmētu nacionāla mēroga UEFA 4. kategorijas prasībām atbilstoša futbola stadiona izbūvi. Rīgas dome un LFF sadarbosies, lai federācija pašvaldības teritorijā varētu uzbūvēt stadionu, kur aizvadīt augstākā līmeņa futbola spēles, citus sporta notikumus, kā arī dotu iespēju organizēt liela mēroga kultūras pasākumus, vairojot tūrisma, izklaides un sporta izaugsmes potenciālu valstī un galvaspilsētā.

Pēc Staķa teiktā, Rīgā ir trīs iespējamās vietas stadiona būvēšanai – divas no tām Lucavsalā, kā arī teritorija Uzvaras parkā. Tālākos lēmumus pieņems Rīgas domes deputāti, bet stadiona būvēšanu varētu sākt tuvāko gadu laikā, informēja LFF.

Pieņemamākais variants Staķim šķiet Lucavsala, taču tas esot tikai viņa viedoklis, vēstīja aģentūra LETA. Rīgas mērs atzina, ka pašvaldības ieguldījums stadiona izveidē būs vietas piedāvāšana, savukārt finansējumu nodrošinās LFF.

Runas par nacionālā stadiona celšanu Latvijā ir aktuālas jau kopš neatkarības atgūšanas.

Daudz cerību tika saistīts ar "Daugavas" stadiona rekonstrukciju pirms četriem gadiem, bet cerības neattaisnojās. "Daugavas" stadions tomēr neatbilst visaugstākajām futbola organizāciju prasībām, galvenokārt tādēļ, ka tribīnes nav apjumtas. Savukārt "Skonto" stadions ir morāli un fiziski novecojis, turklāt ar neskaidru īpašnieku ķēdi. 

Plānus par stadiona celšanu Rīgā LFF prezidents Ļašenko Latvijas Radio neoficiāli klāstīja jau pirms gada, rādot arī pirmos rasējumus.

Ļašenko pirmdien Latvijas Televīzijā nosauca skaitli 25 miljoni – tik eiro varētu izmaksāt jaunais stadions, un pusi naudas esot gatava dot UEFA. Maz gan ticams, ka par šādu summu tiešām izdosies stadionu uzcelt. Futbola infrastruktūras speciālists Guntars Indriksons lēš, ka viena sēdvieta jaunā stadionā šobrīd izmaksā 3000 eiro, kas kopējo stadiona tāmi palielina vismaz līdz 40 miljoniem.

Vai UEFA tiešām būs gatavi Latvijas nacionālajā stadionā ieguldīt 20 miljonus eiro, ir stipri apšaubāmi. 

UEFA prezidents Čeferins ceturtdien žurnālistiem nenosauca summu, ko stadiona būvē ieguldītu UEFA, bet paskaidroja, ka tā varētu būt apmēram viena trešdaļa.

"No UEFA puses varētu segt apmēram 30-40% izmaksu. Tās ir fiksētas izmaksas, kuras paliek nemainīgas. Viss, ko mēs kontrolējam, lai infrastruktūrai paredzētā nauda nonāk tur, kur tā ir plānota," Čeferinu citēja aģentūra LETA.

LFF saskata iespēju no saviem starptautiskajiem partneriem šāda mēroga projekta īstenošanai piesaistīt vērā ņemamus līdzekļus, bet precīzāki ieguldījumu apmēri būšot zināmi pēc objekta celtniecības vietas uzzināšanas un veikta plānojuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti