Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Naivais jautājums: Kad "Metta" cīnīsies par medaļām?

Latvijas futbola tiesneši apgūst VAR sistēmu

Būs gluži kā Pasaules kausā. Futbola tiesneši lietošanai Latvijā apgūst VAR video sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

VAR jeb tiesneša video asistenta sistēma darbībā ļoti uzskatāmi ir redzama Pasaules kausa izcīņā Katarā. VAR ir atvesta arī uz Latviju, un 16 vietējie tiesneši mēnesi ilgā apmācībā apgūst zināšanas, lai jaunajā sezonā varētu sistēmu ieviest futbola Virslīgā.

Tiesneši Latvijā mācās no spēļu ierakstiem, vērtē dažādas epizodes un apgūst darbošanos ar sistēmu praksē, Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" pastāstīja VAR projekta vadītājs un Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) kategorijas tiesnesis Andris Treimanis. Tiesneši arī mācās savstarpēji komunicēt, lai spēļu epizodes izvērtētu pareizi, un izpilda dažādus citus vingrinājumus.

Pavels Gils ir vīrs, kurš ieviesa VAR Polijā, un viņš ir piesaistīts, lai to izdarītu Latvijā. Poļi bija vieni no pirmajiem, kas VAR ieviesa savā nacionālajā čempionātā. 

Eiropas Futbola federāciju savienības (UEFA) VAR instruktors Gils uzsvēra, ka neviens lielais turnīrs nenotiek bez VAR, tāpēc ir svarīgi, lai katrā valstī visā pasaulē, bet vispirms Eiropā, būtu šī sistēma. Gils ir simtprocentīgi drošs par Latvijas gatavību ieviest VAR. 

Lai nodrošinātu VAR darbību, spēles jāfilmē vismaz ar četrām kamerām, kas Latvijā tiks izpildīts.

Latvijā plāno ieviest tehniski nepieciešamo video sistēmu. Speciāli minibusi, kas līdzinās mazām pārvietojamām televīzijas stacijām, ieradīsies stadionā, pieslēgsies televīzijas sagatavotajam video signālam un analizēs video materiālus, paskaidroja Treimanis.

Ja asistents saskatīs kādu spēles epizodi – iespējamu 11 metru sitienu, tiešu sarkano kartīti vai citu līdzīgu notikumu, viņš uzreiz pievērsīs skatienu trīs sekunžu monitoram, kur rāda to pašu video no vairākām kamerām ar trīs sekunžu nobīdi, paskaidroja Treimanis. Tas ļaus uzreiz noteikt, vai epizode ir jāpārbauda rūpīgāk vai ne. Operatoram būs pieeja visām televīzijas kamerām un, operējot ar tastatūru, ekrānā varēs atlasīt nepieciešamos video.

"Tinu uz priekšu, atpakaļ, pietuvinu, attālinu, izvēlos citus kameru leņķus, lai varētu pārbaudīt epizodi," ar sistēmas darbību iepazīstināja Treimanis. "Piespiežot sarkano pogu, es varu sarunāties ar tiesnesi laukumā. Visu komunikāciju, kas notiek video tiesnešu istabā, bez pogas nospiešanas tiesneši laukumā nedzird. Tikko jūs nospiežat pogu, jūs varat sarunāties ar tiesnesi laukumā. Zaļā poga ir, lai liktu tādas kā grāmatzīmes, lai operatoram būtu vieglāk visā video gūzmā atrast to, ko gribat paskatīties."

Latvijas Futbola federācijas (LFF) ģenerālsekretārs Artūrs Gaidels pastāstīja, ka

VAR tehnika netiks pirkta, bet gan sākumā īrēta, lai izvērtētu, kā sistēma strādā.

"Ja tā [VAR] sistēma strādā, tad mēs nākamajā gadā skatīsimies, varbūt varam arī pamainīt [nosacījumus] tajā procesā," paskaidroja Gaidels. "Viena spēle izmaksā apmēram divarpus tūkstošus [eiro]. FIFA un UEFA jau dod [finanses] Futbola federācijai, līdz ar to ir skaidrs, ka federācija iesaistās gan šī projekta finansēšanā, gan realizēšanā."

Izmaksas ir skaidras, bet LFF vēl nav lēmusi, kā tās segt. Ir valstis, kur visu apmaksā federācija, citur daļu izmaksu sedz klubi. Par to lems nākamajā LFF valdes sēdē. Klubi gan ir neapmierināti, ka katrā turnīra kārtā VAR būs nodrošināts tikai divās no piecām spēlēm. Klubi uzskata, ka tas nav godīgi.

Gaidels atzina, ka

finanses ir viens no izaicinājumiem.

"Tās divas [ar VAR nodrošinātās] spēles kārtā ir pirmkārt saistītas ar to [finansējumu], bet mēs arī ļoti labi saprotam, ka tas process ir jāsāk," uzsvēra Gaidels. "Mūsuprāt, labāk ir sākt ar kaut ko, nevis gaidīt piecus gadus, kamēr būsim gatavi nosegt pilnībā visu. Tiklīdz mēs parādīsim, kā tā sistēma darbojas, es domāju, ka daudz vieglāk būs arī atrast finansējumu, lai varētu nosegt pilnvērtīgi visu čempionātu."

Ziemeļu kaimiņi igauņi tikmēr jau nākamsezon VAR nodrošinās pilnīgi visās spēlēs. Gaidels gan neuzskata, ka Latvija atpaliek, jo Lietuvā patlaban VAR ieviešanu pat neplāno.

"Mēs plānojam to [VAR] ieviest daļēji, igauņi plāno ieviest visām spēlēm. Atšķirība ir finansēs, tur viss ir ļoti vienkārši," teica Gaidels. "Mēs runājām arī ar poļu kolēģiem. Viņi sāka tāpat kā mēs – ar divām, trim spēlēm kārtā. Pēc trim mēnešiem visi saprata, ka sistēma strādā, viss ir labi, un viņi jau pēc trim mēnešiem ieviesa to sistēmu visām spēlēm. Negribas būt ļoti pesimistiskam vai optimistiskam, bet skaidrs, ka ir nākamais gads, un pēc gada ir mērķis, lai sistēma darbojas."

Protams, ar kaut ko ir jāsāk, bet visi Virslīgas klubi jau tur īkšķus, lai jau sezonas laikā VAR būtu visās spēlēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti