Sporta studija

Sporta studija. 3x3 basketbols un slēpotāja Dženifera Ģērmane

Sporta studija

Naivais jautājums: Kur ņemt trūkstošos miljonus Nacionālā stadiona būvniecībai?

Nacionālais stadions Lucavsalā. Plusi un mīnusi

Futbolā pirmsvēlēšanu noskaņas; Rīgas domei jālemj par zemi nacionālajam stadionam

Latvijas futbola saime jau šķietami bezgalīgi ilgi ir ceļā uz nacionālā stadiona būvēšanu. Rīgas domei trešdien, 17. aprīlī, jālemj, vai uz pieciem gadiem nodot Latvijas Futbola federācijai (LFF) bezatlīdzības rīcībā 10 hektāru platību Lucavsalā, kur stadionu varētu būvēt. Pret būvniecības nodomu protestē mazdārziņu īpašnieki, kas ir pieteikuši trešdien piketu pie galvaspilsētas domes. 

ĪSUMĀ:

  • Mazdārziņu īpašnieki neiebilst pret stadiona būvi, bet protestē pret vides izpostīšanu
  • Lucavsala Rīgas pašvaldībā atzīta par stadionam piemērotāko vietu
  • Ideālas vietas stadionam Rīgā nav, bet Lucavsala ir labākais variants, uzskata Latvijas Futbola federācijas piesaistītais pilsētplānotājs
  • Futbola federācijā labprātāk stadionu redzētu Uzvaras parkā
  • Stadiona celtniecība varētu būt Futbola federācijas prezidenta Vadima Ļašenko priekšvēlēšanu kampaņas daļa, viņš gan to noliedz
  • Ļašenko lēš, ka raita rīcība ļautu stadionu uzcelt piecos gados, bet finansējuma avotu tam pašlaik nav

Kazas sēklī Lucavsalā ir 326 dārziņi, un stadiona izbūves dēļ tie necietīs, bet jau sen pilsētas plānošanas dokumentos iecerēts izbūvēt savienojumu ar Dienvidu tiltu. Savienojuma izbūves dēļ cietīs 30 dārziņi, bet šī projekta īstenošana nesāksies vēl vismaz 10 gadus.

Ģimenes dārziņu apvienības "Kazas sēklis" valdes loceklis Ralfs Dravnieks Latvijas Televīzijai rādīja dobes, kur aug zemenes bērniem un ražu gaida ienākamies ap Jāņiem. Zemenes stādītas vienā dobē ar ķiplokiem, un turpat netālu ziedēšanas laiku gaida ķirsis. 

"Tas satiksmes vads, kas ieplānots no, šķiet, Bauskas ielas pāri visam Kazas sēklim, noslēdzas Laivu ielā laikam. Tas principā iznīcinātu visu ekosistēmu, kas ir uzbūvēta un šeit eksistē jau aptuveni simt gadu," teica Dravnieks. "Tas ir arī ļoti svarīgi, ka neviens jau šeit nav pret stadionu vai pret futbolu. Mēs neesam pret sportu vai pret būvi. Mēs esam pret to, ka iznīcina to, kas jau eksistē."

LFF iecerētais nacionālais futbola stadions jābūvē Lucavsalā – tā lēmusi Rīgas dome. Izvērtēšanai pašvaldībā piedāvāja piecas teritorijas – arī Juglu, Ziepniekkalnu, Spilvi un Rumbulu.

Lucavsala saņēma 12,5 punktus no iespējamajiem 18 punktiem, un tuvākais sekotājs Ziepniekkalns tika apsteigts par trim punktiem.

Latvijas Futbola federācijas piesaistītais "Grupa 93" pilsētplānotājs Neils Balgalis par Lucavsalas pozitīvu aspektu uzskata teritorijas tuvumu pilsētas centram un iespēju dažāda transporta piekļuvei.

"Šeit [Lucavsalā] mēs varam nokļūt kājām no centra. Jā, tas ir pusstundas gājiens, bet, kā mēs zinām, uz lieliem pasākumiem nereti tas gājiens ir garāks," teica Balgalis. "Mēs šeit varam nokļūt ar velo – ne ideāla infrastruktūra, bet tā attīstās, un pilsētas plāni ir, ka būs labāka. Mēs varam nokļūt ar trolejbusu, elektrisko transporta veidu. Ir pieredze šādas vietas apkalpošanā lielajiem koncertiem – "Positivus" reizi gadā, un mums ir arī autotransports."

Balgalis sacīja, ka

absolūti ideālas vietas stadionam nav, bet no piedāvātajām iespējām Lucavsala ir labākais risinājums.

"Viņa [Lucavsala] nav perfekta, bet viņu var padarīt par labu, es pat teiktu, izcilu vietu. Var par tādu izaudzēt, bet sākot darīt tagad, soli pa solim veidojot," pastāstīja Balgalis.

Latvijas Futbola federācijas prezidents Vadims Ļašenko par ideālu vietu stadionam uzskata Uzvaras parku, bet pieņem, ka tur ir paredzēts cits projekts, līdz ar to kopā ar ekspertiem un profesionāļiem LFF nonākusi pie Lucavsalas varianta.

"Es ar savu pieredzi esmu bijis daudzās valstīs. Redzēju ļoti daudz stadionu, un, protams, stadionam jābūt kaut kur blakus, pie pilsētas," teica Ļašenko. "Stadionam jābūt valsts vizītkartei, stadionam jābūt tādā vietā, kur mēs, visi Latvijas iedzīvotāji, varam priecāties un lepoties."

Sporta būvju konsultants un LFF valdes locekļa kandidāts Guntars Indriksons neuzskata, ka Uzvaras laukums stadionam vairs nav pieejams.

"Tas [Uzvaras laukums] nenoliedzami ir mana primārā izvēle, un tas nav nekādā veidā saistīts ar to, ka tur ir smuki jāizskatās, bet tas lielā mērā ir saistīts tieši ar piekļūšanu," pauda Indriksons. "Kad es to rosināju publiski, man nav bijusi iespēja diemžēl to rosināt kādos kabinetos."

Turpretim LFF piesaistītais pilsētplānotājs Balgalis neuzskata Uzvaras parku par piemērotu vietu stadionam. 

"Uzvaras parks nekad nav bijis mans favorīts," uzsvēra Balgalis. "Uzvaras parku jau tajā laikā bija iecerēts pārveidot par rīdzinieku atpūtas vietu, zaļo zonu. Aktīvāku tādu [vietu] bez būvēm."

Ļoti svarīgs aspekts, kas jāpatur prātā, ir 26. aprīlī paredzētās LFF prezidenta vēlēšanas.

Esošais prezidents Ļašenko un Indriksons ir pretējās nometnēs, jo Guntars ir otra amata kandidāta Maksima Krivuņeca komandā.

Indriksons uzskata, ka stadiona potenciālās vietas izpētei nav nepieciešams zemi nodot īpašumā vai lietošanā LFF. Viņaprāt, nepieciešamos darbus var veikt arī bez zemes nodošanas un tas nekādu risku nerada, bet pašlaik tiekot organizēts atklāts politisks šovs, lai, iesaistot Rīgas domi, pārvēlētu LFF prezidentu.

Matīss Timofejevs: Vai tā nav priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļa, ka tieši tagad mēs par Lucavsalas stadionu tik daudz runājam? Varbūt īsi – jā vai nē.

Vadims Ļašenko: Protams, nē, bet es gribu bišķiņ izstāstīt vēl to, ko sākumā teicu. Mēs sākām tās sarunas 2022. gadā, kad atlidoja [Starptautiskās futbola federācijas] FIFA prezidents. Pēc tam mēs ar [Eiropas futbola federāciju savienību] UEFA un Rīgas domi parakstījām dokumentu, un tā pakāpeniski mēs ejam uz priekšu. Man tā ir pirmā pieredze – būvēt un runāt vispār par tādu infrastruktūru. Tas nav tik vienkārši.

Savukārt futbola jautājumus padziļināti pētījušais Delfi.lv sporta nodaļas redaktors Uldis Strautmanis nešaubās, ka pašreizējās runas par stadiona būvēšanu viennozīmīgi ir LFF prezidenta priekšvēlēšanu kampaņa un zināmā mērā dienesta stāvokļa izmantošana. Aktivitāte valsts un politiskā līmenī stadiona lietā ir maza, un tas liecina, ka šis ir solis vēlēšanu kampaņā, piebilda Strautmanis.

Vai stadiona jautājums ir priekšvēlēšanu kampaņas daļa, var tikai minēt, bet LFF vadība ir noskaņota ļoti optimistiski.

"Protams, mēs saprotam, ka [stadiona] projektēšana varētu būt aptuveni pusotrs gads, un tikai tad, kad projekts būs pabeigts, kad būs izrunāts ar visām iesaistītajām pusēm, ar valsti, pašvaldību un sabiedrību, tikai tad būs dota zaļā gaisma, lai to projektu virzītu uz priekšu," teica Ļašenko. "Principā stadionu varētu uzbūvēt 3–4 gados. Līdz ar to piecu gadu laikā, ja viss iet tā, kā vajag, mēs to projektu varētu realizēt."

Šobrīd projekta vēl nav, un, pats svarīgākais, ka nav arī skaidrs finanšu avots. LFF vēlas stadionu ar 15 000 sēdvietām, un tādam ir nepieciešami vismaz 45 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti