Sporta studija

Ciemos pie Harija Vītoliņa Šveicē

Sporta studija

Eirolīga Rīgā.

Ienesīgā starpsezona futbola Virslīgā

Spēlētāju pārejas futbolā: Latvijas klubi talantu izkopšanā spēj darījumos labi nopelnīt

Eiropā spēcīgākajās futbola līgās 31. janvāris bija īpaša diena, jo aizvērās ziemas transfēru jeb spēlētāju pāreju periods. Pastarpināti lielajos darījumos iesaistījās Latvijas klubi – bijušais FK "RFS" uzbrucējs Andrejs Iličs pievienojās Francijas augstākās līgas komandai "Lille", un ieguvēja no tā bija arī pašreizējā virslīgas čempionvienība. Latvijas klubi spēj pelnīt arī tad, kad spēlētājs jau pārstāv nākamo komandu.

Salīdzinot Baltijas valstis, spēlētāju pāreju jomā Latvija ir stabila līdere. Pērn Latvijas klubi pārejās iztērēja piecus miljonus dolāru, bet nopelnīja deviņus miljonus dolāru. Lietuvas un Igaunijas peļņa nesasniedza pat miljonu dolāru. 

Latvijas virslīga ir laba vieta, lai spertu pirmos soļus profesionālajā futbolā, jo paver iespēju nokļūt uz lielās skatuves. Trīs vērtīgākajās spēlētāju pārejās no virslīgas klubiem uz ārzemju komandām darījuma summa pārsniedz vienu  miljonu eiro.

"Daudzi klubi, daudzas līgas var saprast, ka arī šeit, Latvijā, var būt labi spēlētāji," uzsvēra "Valmiera" FC prezidents Uldis Pūcītis. "Tas mūsu kluba brends ir jāaudzē, un tad arī būs daudz vieglāk. Lēnām mēs tiekam uz pasaules futbola kartes."

Savukārt aģentūras BSA futbola aģents Patriks Ancāns paskaidroja, ka

spēlētājiem pašiem ir interesanti izskatīt variantus spēlēt Latvijā, zinot, ka karjera var tālāk attīstīties diezgan veiksmīgi.

Vērienīgie darījumi izdevušies pēdējo divu gadu Latvijas čempioniem "Valmierai" un RFS.

"Es  to neesmu slēpis nekad un es vienmēr to esmu pozicionējis, ka mūsu projekts ir biznesa projekts," uzsvēra "Valmiera" FC prezidents Pūcītis. "Pirmais mērķis ir dabūt šo klubu vismaz pa nullēm. Tad jau tālāk domāt par kaut kādu peļņu. Tam ir vajadzīgi gadi, bet tas ir ilgtermiņa projekts, un man nav šaubu, ka tas agri vai vēlu būs peļņu nesošs bizness."

Maksa par spēlētāju pārejām ir vienīgais veids, kā Latvijā no futbola varētu uztaisīt biznesu.

"Mums nav tik daudz iespējas, mēs nevaram uzlikt desmit jaunos [spēlētājus], un gan jau kāds piesaistīs uzmanību," paskaidroja FK RFS ģenerāldirektors Māris Verpakovskis. "Mums selekcijai jābūt ļoti rūpīgai un precīzai, lai mēs nekļūdītos un tad varētu cīnīties gan par rezultātiem, gan arī mēģināt sezonā pārdot vienu, divus spēlētājus."

Īpašas uzmanības vērti ir valmierieši Tolu Arokodare un Daisuke Jokota, kā arī RFS bombardieris Andrejs Iličs. Viņi pēc nonākšanas ārzemju klubos spēruši karjerā jau nākamos soļus.

Jo īpaši iespaidīgi tas izdevies nigērietim Tolu pēc tam, kad viņu no "Valmieras" nopirka Francijas otrās līgas klubs "Amiens". Francūži par divreiz lielāku summu – 5 miljoniem eiro – viņu pārdeva Beļģijas "Genk".

"Divi ar pusi, vai divi [miljoni eiro], cik tu teici, tas nav precīzi, mazliet mazāk bija. No šī transfēra – no Francijas otrās līgas uz Beļģiju – tur jā, tur mums atkal bija procenti," sacīja "Valmiera" FC prezidents Pūcītis. "Realitātē ir tā, ka mēs vairāk nopelnām no tā nākamā transfēra nekā no paša pirmā, kas aiziet no mums. Tāds arī ir mūsu mērķis – pēc iespējas vairāk šos spēlētājus paņemt pie sevis, attīstīt un laist plašajā pasaulē ar ilgtermiņa redzējumu, ka tas varētu atmaksāties vēlāk."

"Valmieras" veiksmes stāsts turpinājās 2023. gada nogalē. Japāni Daisuki Jokotu par nieka 30 tūkstošiem eiro pārdeva Polijas klubam "Gornik", bet nupat viņš par diviem miljoniem eiro pārgāja uz Beļģijas "Gent". Darījumā 30% jeb 600 tūkstoši eiro ieripoja "Valmieras" kasē.

"Šodien es varu teikt, ka tas bija izdevīgs darījums," atzina "Valmiera" FC prezidents Pūcītis. "Protams, tajā brīdī, kad Daisuke aizgāja uz Poliju, tas nebija tik izdevīgs, bet tur apstākļi spieda tāpēc, ka viņa līgumā bija palikuši tikai seši mēneši. Tas piedāvājums bija salīdzinoši smieklīgs no poļu puses, bet mēs panācām, ka mums ir šis procents no nākamā transfēra, un šodien varam teikt, ka tas ir bijis izdevīgi."

Čempioni RFS šovasar šķīrās no sava labākā vārtu guvēja Iliča – serbs par 1,1 miljonu eiro pārgāja uz Norvēģijas "Valarenga". Savukārt 1. februārī viņu par 3,75 miljoniem eiro iegādājās Francijas pašlaik piektā labākā komanda "Lille". RFS nopelnīja apmēram 650 tūkstošus eiro.

"Pa lielam bija skaidrs, ka šis ir transfēra cienīgs spēlētājs," pastāstīja futbola aģents Ancāns. "Centra uzbrucējs, garš, spēcīgs. Nav pieprasītākas pozīcijas un tieši tā spēlētāja profila vispār, man liekas, pasaules futbola tirgū."

FK "RFS" ģenerāldirektors Verpakovskis paskaidroja, ka 

procents no spēlētāja nākamās pārejas summas ir ļoti svarīga darījumu sastāvdaļa.

"It īpaši, ja spēlētājs ir jauns un perspektīvs. Tad, protams, mēs cenšamies vienmēr atstāt to procentu pēc iespējas lielāku. Varbūt pat sākumā saņemt mazliet mazāku to izpirkuma summu, bet tieši saglabāt procentu no nākamās pārdošanas," uzsvēra Verpakovskis. "Jo skaidrs, ka uzreiz no Latvijas nenopirks par trīs, četriem vai pieciem miljoniem kādu spēlētāju. Diezgan neiespējami šobrīd, jo ir kāda maksimālā cena, kuru šeit novērtē, vienalga, cik labs viņš [spēlētājs] būtu. Protams, mēs negaidām, ka atnāks AC "Milan" un noliks par kādu spēlētāju 5 vai 10 miljonus, tas ir neiespējami. Tas ir miljons, pusotrs, varbūt maksimums divi, bet ne vairāk."

Spēlētājam aizbraucot uz spēcīgāku čempionātu, piemēram, Norvēģijā, un sevi labi parādot, viņa transfēra summa jeb vērtība futbola tirgū pieaug jau vairākas reizes. Tieši tā notika ar Iliču, un FK "RFS" arvien rēķinās, ka klubam paredzētais procents nākamajos spēlētāju pārdošanas darījumos ir ļoti svarīgs.

"Var redzēt, ka virslīga un šajā gadījumā RFS klubs spēj sagatavot spēlētāju, par kuru [Francijas] "Ligue 1" klubi ir gatavi maksāt lielas transfēra summas," sacīja Verpakovskis. "Protams, es domāju, ka tas nākotnē tikai palīdzēs gan mums, gan citiem klubiem."

Nākamos potenciālos talantus skauti un skatītāji varēs sākt vērot pēc mēneša, kad sāksies 2024. gada virslīgas sezona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti