Sporta studija

Sporta studija. Ardievu, Ostrava. Parīze, mēs nākam

Sporta studija

Ceļā uz Olimpiādi – Ieva Maļuka

Studijas viesis: Jānis Gailītis - VEF Rīga galvenais treneris

«VEF Rīga» sistēmā ilgāk nekā laulībā – Jānis Gailītis apsver karjeras nākamos soļus

Latvijas basketbola līgas (LBL) tituliem bagātākais treneris Jānis Gailītis Latvijas Televīzijas raidījumā "Sporta studija" atskatījās uz neseno triumfu LBL, kā arī izteicās par iespējamu karjeras turpinājumu ārpus Latvijas robežām.

"VEF Rīga" 22. maijā 11. reizi kļuva par LBL čempionvienību. Finālsērijā ar 4-1 tika uzveikti "Rīgas Zeļļi". Pašam Gailītim šis bija jau septītais Latvijas čempiona tituls viņa trenera karjerā.

Runājot par spēku samēru Latvijas basketbola klubu augšgalā, Gailītis norāda, ka, viņaprāt, finālsērija bijusi gana jaudīga un līdzīga, neskatoties uz faktu, ka gala rezultātā visai nospiedošs pārsvars tomēr bija viņa vadītajai vienībai.

"Rīgas Zeļļi" šajā sezonā piedzīvoja debiju Latvijas klubu basketbolā, uzreiz aizcīnoties līdz LBL finālam. Gailītis gan neuzskata, ka pēc debitantu spēlēšanas LBL finālā vajadzētu izdarīt secinājumus par līgas kopējo līmeni.

"Tas neliecina par kopējo līmeni. Ja uzliekam "uz papīra" komandu budžetus, tad tas ir ļoti loģiski. Mūsu apstākļos izcīnīta otrā vieta vēl neko nenozīmē. Saglabāt klubu piecus gadus – tas par kaut ko liecina. To es viņiem arī novēlu. Bet kopumā mūsu tirgus nav tik globāli liels un spēcīgs, lai šādi notikumi neatgadītos," saka speciālists.

Iepriekšējās divas sezonas Latvijas un Igaunijas basketbola līgā (LIBL) startēja arī ambiciozais ukraiņu basketbola projekts "Prometey". Klubs ir paziņojis, ka 2024./2025. gada sezonā tas LIBL turnīrā nepiedalīsies. Gailītis uzskata, ka tā nav laba vēsts Latvijas basketbola attīstībai.

"Tā bija ļoti laba komanda. Domāju, ka tas ["Prometey" dalība LIBL] palīdzēja visiem. Viņi uz "Arēnu Rīga" Eirokausa mačos atveda augsta līmeņa pretiniekus. Tā ir kārtēja lieta, kuru mēs sapratīsim tikai tad, kad mums tās vairs nebūs," skepsi neslēpj treneris.

"VEF Rīga" vienībai savu veiksmi Eirokausa sacensībās līdz galam tā arī neizdodas atrast. Gailītis šajā jautājumā atgriežas pie rocības aspekta, norādot, ka piecās no sešām Eirokausa spēlēm komandai neesot varējuši palīdzēt divi vai vairāk spēlētāji, kurus aizstāt ar kluba šā brīža finansiālajām iespējām esot sarežģīti.

"Mēs nevaram komplektēt līdzvērtīgu sastāvu. Mēs sastāvu komplektējam ar izteiktiem līderiem," saka Gailītis.

Kad "VEF Rīga" 2007. gadā atgriezās Latvijas basketbola apritē, viens no kluba mērķiem bija Latvijas jauno basketbolistu attīstība. Jau ilgāku laiku komandas kodolu veido ārzemju spēlētāji, bet Gailītis nepiekrīt kritikai par atkāpšanos no kluba sākotnējās vīzijas par iespēju došanu jaunajiem spēlētājiem.

"Es varu samelot par vienu cilvēku, bet astoņi no 12 spēlētājiem, kuri ar izlasi izcīnīja 5. vietu pasaules čempionātā, ir spēlējuši "Vefā". Un ne jau spēlējuši savas karjeras labākajos gados, viņi jaunībā [šeit] spēlēja. Šobrīd ir divi 18 gadus veci spēlētāji, kuriem piedāvājumus izteikušas koledžas," norāda treneris.

Gailītis ir viens no Latvijas basketbola kolorītākajiem treneriem. Viņš nereti spēļu minūtes pārtraukumos izceļas ar kādu skarbāku vārdu vai skaļāku kliedzienu savu padoto virzienā. Viņš pats to skaidro ar tā saukto uzvarētāja mentalitāti, jo par katru cenu vēlas uzvarēt. Ja vēlamā rezultāta panākšana nozīmē sakliegt uz saviem spēlētājiem, tad tā konkrētajā situācijā esot attaisnojama rīcība.

39 gadus vecais Gailītis ir uzskatāms par īstenu "VEF Rīga" audzēkni. Šajā klubā viņš noslēdza savas basketbolista gaitas, kļūstot par galvenā trenera asistentu un pēcāk pārņemot arī komandas stūrmaņa lomu.

Gailītis pauž apmierinātību ar savu pašreizējo darba vietu, bet neslēpj, ka piedāvājumi strādāt ārzemēs nākuši jau iepriekš. Arī Krievijā.

"Tagad ir pilnīgi citi tirgi, kuros jāsāk gandrīz no nulles. Treneriem ir ļoti grūti pierādīt sevi. Esmu gatavs nākamajam solim. Vai es to darīšu? Tas ir cits jautājums. Jārespektē ģimene. Reizēm aizmirstas, ka nevaram pamest visu malā un akli skriet pakaļ ambīcijām. Es "Vefā" esmu ilgāk nekā laulībā. Varbūt kaut kā jāizlīdzina tie gadi," savas karjeras nākamos soļus komentē Gailītis.

Šī sezona Gailītim vēl nav galā, jo jūnija otrajā pusē viņš kopā ar Latvijas basketbola izlasi uzsāks gatavošanos olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīram, kas no 2. līdz 7. jūlijam norisināsies Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti