Latvijas basketbolisti ceļu uz Eiropas čempionātu sāk ar spraigu uzvaru pār Spāniju

Latvijas vīriešu basketbola izlase ceturtdien Saragosā svinēja uzvaru 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas pirmajā spēlē. Latvija ar 79:75 uzvarēja Spānijas valstsvienību.

(papildināts ar Riharda Lomaža un Lukas Banki teikto)
Uzvarētājiem 18 punktus un septiņas rezultatīvas piespēles sakrāja Rihards Lomažs, 13 punktus guva Andrejs Gražulis, bet 11 punktus un piecas atlēkušās bumbas sakrāja Jānis Timma. Spāņiem 16 punktus guva Dario Brisuela, 14 punktus un piecas atlēkušās bumbas sakrāja Haime Pradilja, 11 punktus un piecas rezultatīvas piespēles – Rikijs Ruvio, bet 10 punktus guva Šavjers Lopess-Arostegi.

Latvieši precīzāk meta gan divpunktu (66,67% / 42,11%), gan trīspunktu (45,45% / 29,17%), gan soda (69,23% / 64,71%) metienus.

Spānijas - Latvijas spēles epizodes

Lomažs pēc uzvaras atzina, ka Latvijas izlase vēl neparādīja labāko sniegumu, jo tā bija kvalifikācijas ciklā tikai pirmā spēle, kurā uzvarēt, protams, ir patīkami.

Rihards Lomažs par Latvijas izlases uzvaru spēlē pret Spāniju
00:00 / 00:22
Lejuplādēt

Pēc veiksmīgā Pasaules kausa finālturnīra latviešiem ir iespēja parādīt, ka tā nebija nejaušība vai akla veiksme, piebilda Lomažs.

Luka Banki par Latvijas izlases uzvaru pār Spāniju
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Savukārt Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki atzina, ka ir patīkami jaunu lappusi izlasei atvērt ar uzvaru pār vienu no Eiropā spēcīgākajām valstsvienībām. Banki gan saskata, ka viņa vadītajai komandai ir daudz ko uzlabot, kontrolējot agresivitāti laukumā.

Spēli ar precīzu tālmetienu sāka Huančo Ernangomess, un latvieši pirmoreiz vadībā izvirzījās trešajā minūtē pēc Rodiona Kuruca tālmetiena – 8:7. Tas ievadīja septiņu punktu izrāvienu, pēc Andreja Gražuļa diviem gūtiem punktiem panākot 12:7.

Lielāko pārsvaru pirmajā ceturtdaļā (21:11) devītajā minūtē ar tālmetienu panāca Rihards Lomažs. 13. minūtē Dario Brisuela ar diviem gūtiem punktiem palīdzēja spāņiem pietuvoties līdz 22:25, taču latvieši atbildēja ar diviem Jāņa Timmas un vienu Lomaža tālmetienu – 34:22. Puslaika nogalē spāņiem izdevās rezultāta starpību samazināt līdz trim punktiem.

Otro puslaiku Latvija sāka ar Gražuļa, Lomaža un Kristera Zorika divpunktu metieniem, panākot 46:37 vadību un liekot mājinieku trenerim Serdžo Skariolo pieprasīt minūtes pārtraukumu. Spāņiem pēc Alberto Abaldes tālmetiena izdevās pietuvoties līdz 44:48, bet Gražulis un Mārcis Šteinbergs atjaunoja astoņu punktu pārsvaru – 55:47. Ar sešu punktu izrāvienu spāņi panāca 53:55, bet trīs sekundes pirms ceturtdaļas beigām Brisuela pirmoreiz pēc pirmās ceturtdaļas izlīdzināja rezultātu – 57:57.

Huans Saiss ar vienu no diviem realizētiem soda metieniem pirmoreiz kopš pirmās desmitminūtes izvirzīja Spāniju vadībā – 60:59, bet Gražulis ar divpunktnieku atguva vadību Latvijai, bet drīz pēc tam kā pirmais komandā sasniedza piecu personisko piezīmju robežu. Savukārt Rodions Kurucs ar diviem punktiem un Lomažs ar trīspunktu metienu panāca piecu punktu pārsvaru – 66:61.

Atlikušajā laikā, ar piecām personiskajām piezīmēm laukumu atstājot arī Lomažam, Latvija turējās divu līdz piecu punktu pārsvarā. Spēles beigās sacenšoties soda metienu izpildē, trīsreiz roka notrīcēja Rikijam Ruvio, bet uzvaru divas sekundes pirms spēles beigām ar diviem precīziem soda metieniem nodrošināja Jānis Timma.

Dienas pirmajā C grupas spēlē Beļģija izbraukumā ar 75:60 pieveica Slovākiju.

Svētdien Latvijas basketbolisti "Arēnā Rīga" uzņems Slovākijas izlasi.

Latvijas komandai jau ir nodrošinātas tiesības spēlēt finālturnīrā, kas 2025.gada augustā un septembrī risināsies Rīgā. Citām C grupas komandām – Beļģijai, Slovākijai un Spānijai – rezultāti spēlēs ar Latvijas komandu tiks ņemti vērā, nosakot divu ceļazīmju ieguvējus.

No vasarā notikušā Pasaules kausa izcīņas turnīra dalībniekiem kandidātu sarakstā ir septiņi basketbolisti – izņemot Dāvi Bertānu, Rolandu Šmitu, Artūru Žagaru, Aigaru Šķēli un Anžeju Pasečņiku. Šmitam ir liela slodze ULEB Eirolīgā, Pasečņikam nepieciešama atpūta, Bertāns šobrīd ir NBA, bet Žagars un Šķēle ārstē savainojumus. No basketbolistiem, kas devās uz Saragosu, šodien pieteikumā netika iekļauti Ojārs Siliņš, Krišs Helmanis un Roberts Blūms.

Darbā ar Latvijas izlasi galvenajam trenerim Lukam Banki palīdz asistenti Jānis Gailītis un Artūrs Visockis-Rubenis.

Latvijas valstsvienība FIBA rangā ir astotajā pozīcijā, savukārt pašreizējā Eiropas čempione Spānija ieņem otro vietu. Latvijas valstsvienība kopš neatkarības atjaunošanas ar Spānijas komandu ir tikusies deviņas reizes, vienīgo uzvaru iepriekš izcīnot 2023. gada Pasaules kausa izcīņā – 74:69.

Spānijas izlases sastāvā lielākā daļa spēlētāju ir no ULEB Eirolīgas klubiem, un viņu vidū ir arī NBA bagātīgu pieredzi iekrājušais saspēles vadītājs Rikijs Ruvio. Spānijas valstsvienību vada Serdžo Skariolo, kurš pirms šīs sezonas zaudēja darbu Itālijas klubā Boloņas "Virtus", viņa pienākumus pārņemot Lukam Banki.