Ministrija rosina krasas izmaiņas naudas balvu piešķiršanā sportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 11 mēnešiem.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) sagatavotajās izmaiņās naudas balvu piešķiršanai par izciliem sasniegumiem sportā ir vairākas kardinālas izmaiņas, tomēr Nacionālajā sporta padomē (NSP) tās trešdien neizskatīja, jo sporta organizācijas ar tām iepriekš nebija iepazīstinātas, lsm.lv pastāstīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis. Piedāvājumu paredzēts apspriest un izskatīt NSP sēdē pēc 9.jūlija.

Plānots, ka izmaiņas varētu stāties spēkā 2018.gada 1.janvārī, bet līdz tam būs spēkā pašreizējie Ministru kabineta noteikumi. Diviem sportistiem - bokserim Mairim Briedim un tenisistei Aļonai Ostapenko - naudas balvas piešķirtas ārpus pašreizējiem noteikumiem, atzīmējot atlētu ieguldījumu valsts tēla spodrināšanā.

Rosinātās izmaiņas paredz būtiski samazināt sacensību skaitu, kurās sasniegtie rezultāti būs atbilstoši naudas balvu saņemšanai. Tāpat plānots samazināt prēmiju izmaksas koeficientu sportistiem par komandā vai ekipāžā sasniegtajiem rezultātiem, piemēram, bobslejā vai kamaniņu divnieku ekipāžu sacensībās. Ja pašlaik katram ekipāžas dalībniekam izmaksā prēmiju ar koeficientu 0,75 salīdzinājumā ar individuāli panākumu guvušu sportistu, tad jaunajos noteikumos IZM piedāvā koeficientu 0,5.

Tāpat salīdzinājumā ar olimpiskajām spēlēm par 50% piedāvāts sportistiem samazināt naudas balvas paralimpiskajā sportā, bet otrus 50% piešķirt paralimpiskā sporta attīstībai.

Ministrija rosina naudas balvas piešķirt tikai olimpiskajos un paralimpiskajos sporta veidos.

Sportistam būtu jātmaksā visa balvas summa, ja astoņu gadu laikā pēc prēmēšanas rezultāts attiecīgajās sacensībās tiek anulēts dopinga dēļ.

Piedāvātajā redakcijā olimpiskās spēles būtu vienīgās sacensības, kur naudas balvas varētu saņemt par vietu sešiniekā. Goda pjedestāla sasniegšana nozīmētu valsts prēmiju paralimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos olimpiskajos un paralimpiskajos sporta veidos. Turpertim Eiropas čempionātos olimpiskajos un paralimpiskajos sporta veidos varētu prēmēt tikai par uzvaru gados, kuros nenotiek olimpiskās spēles.

Noteikumos varētu tikt ieviestas izmaiņas, lai balvas par augstiem  sasniegumiem varētu piešķirt arī tādos gadījumos kā Briedim un Ostapenko, jo atbilstošo sacensību sarakstā profesionālā boksa maču un tenisa turnīru pašlaik nav. Sagaidāms, ka būs arī diskusijas, vai komerciāli veiksmīgiem sportistiem piešķirt prēmijas, vai atsevišķos gadījumos varbūt materiāli vērtīgas balvas.

LOK prezidents atzina, ka ne visām rosinātajām pārmaiņām var piekrist, piemēram, koeficientu izmaiņām komandu vai ekipāžu sportistiem.

Vrubļevskis par nesamērīgu uzskata arī piedāvājumu izslēgt no prēmiju saņemšanai atbilstošo sacensību saraksta pasaules Universiādi, kas pulcē augsta līmeņa sportistus.

Rosinātās noteikumu izmaiņas paredz, ka par olimpiskā čempiona titulu zelta medaļniekam piešķirtu 100 000 eiro pēc nodokļu nomaksas, kas pasaules kontekstā ir dāsna balva, sacīja Vrubļevskis. Šībrīža noteikumi ir spēkā kopš laika, kad par olimpisko zelta medaļu paredzēja piešķirt 100 000 latu pirms nodokļiem, tādējādi nebūs krasu izmaiņu summās, ko olimpiskie medaļnieki saņems "uz rokas".

LOK ir gatava iesaistīties diskusijā par naudas balvu piešķiršanas principiem, bet savu piedāvājumu negatavos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti