Uz JRT skatuves pēc 30 gadu pārtraukuma atgriežas «Pilna Māras istabiņa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Pēc 30 gadu pārtraukuma uz Jaunā Rīgas teātra (JRT) skatuves atgriežas Māras Zālītes dramatiskā poēma “Pilna Māras istabiņa”. To iestudē režisore Inese  Mičule. Pirmizrāde paredzēta JRT Lielajā zālē 22. janvārī.

2016. gadā būs pagājuši 35 gadi kopš lugas sarakstīšanas un nedaudz mazāk kopš plašu rezonansi ieguvušā iestudējuma Jaunatnes teātrī.

"Pilna Māras istabiņa" pirmizrādi piedzīvoja 1983. gada septembrī. Režisora Pētera Pētersona iestudējumam scenogrāfiju  veidoja Ilmārs Blumbergs, bet mūziku komponēja Andrejs Laukmanis. Lomās izrādē bija tādi pazīstami aktieri kā Uldis Pūcītis, Imants Skrastiņš, Rūdolfs Plēpis, Anda Zaice, Ārija Stūrniece, Vilis Bārda, Dina Kuple, Edgars Liepiņš, Tālivaldis Āboliņš un citi.

Ja JRT neuzskata par Jaunatnes teātra mantinieku, tad “Pilna Māras istabiņa” ir otrais Māras Zālītes darbs, kas iestudēts JRT. Pirmo - “Margarētu” 2000. gadā iestudējis režisors Viesturs Kairišs.

“Man nav, ko teikt. Es gaidu. Gaidu ar satraukumu un interesi, ko iestudējuma talantīgie autori, citas paaudzes cilvēki, būs darbā saskatījuši, ko izvēlējušies par svarīgu, ko par marginālu, ko nolieguši, ko apliecinājuši, kam noticējuši, bet kam ne," saka Māra Zālīte.

"Kā JRT lieliskie aktieri iejutīsies sev neierastā poētiskās drāmas stilistikā, vai pieņems to kā jaunu pieredzi? Ar ko papildinās autores jaunības darbu un ko atmetīs kā šim laikam lieku un nevajadzīgu? Man nav, ko teikt. Es gaidu. Visvairāk gaidu skatītājus, lai, izrādei beidzoties, mēs justos kā apspriedušies, varbūt pat sapratušies," uzsver dzejniece.

Savukārt režisore Inese Mičule stāsta, ka lugas materiāls ir ļoti ietilpīgs un izrādes tapšana liek sevi urdīt.

“Lugas materiāls ir ļoti ietilpīgs – sākumā bija daudz jādomā par bērnu, kam nav mātes, kurš ilgojas pēc mīlestības un siltuma. Iespējams, šis bērns nemaz nezina, pēc kā tieši ilgojas, bet ir tukšuma sajūta un vientulība. Kad izkrīt laimīgā loze, bērns rīkojas tā, kā ir mācīts vai gluži pretēji – kā nav iemācīts. Izrādes tapšanas process liek sevi urdīt, sist ārā no komforta zonas, jo tad, kad parādās reāls labums, veiksmīgā loze, dzīve saliek visu savās vietās,” saka režisore.

Iestudējuma māksliniece ir Katrīna Neiburga, mūziku sarakstījis komponists Rihards Zaļupe. Lomās aktieri: Regīna Razuma, Elita Kļaviņa, Iveta Pole, Ance Strazda, Andris Keišs, Vilis Daudziņš, Gatis Gāga, Varis Piņķis, Andis Strods, Ivars Krasts, Edgars Samītis un Mārtiņš Velps.

“Man šajā darbā svarīga ir improvizācija un spēle ar dramaturģisko materiālu. Parādīt, ka par ļoti nopietnām lietām var runāt ar rotaļīgu vieglumu – izmantot kinētikas un transformāciju iespējas skatuves izbūvē un vitālu, dokumentālu video ar reāliem mūsdienu cilvēkiem. Pieskarties būtiskajam, neieslīgstot patosā un patētismā,” stāsta māksliniece Katrīna Neiburga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti