Kultūras ziņas

Zitas Errs un Litas Beiris "Svētki dejai"

Kultūras ziņas

Surdo tulkojums. Kultūras ziņas

Rīgas cirkā atjauno Ziemassvētku eglītes tradīciju

Rīgas cirka rekonstruēto ēku «iesilda» Ziemassvētku izrādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Rīgas cirka vēsturiskajā ēkā atsākusies izrāžu programma – līdz ar izrādi "Ziemassvētku putekļi" nupat rekonstruētajā cirka arēnā atkal iespējams apmeklēt cirka un teātra iestudējumus, kā arī citus notikumus. "Ziemassvētku putekļi" ir Rīgas cirka un teātra trupas "Kvadrifrons" kopsadarbībā tapusi ziemas "eglīte" visai ģimenei. Ziemassvētku izrādes cirkā norisināsies no 17. decembra līdz 11. janvārim, informēja cirka pārstāvji.

"Ziemassvētku putekļi" ir stāsts par to, kā Rīgas cirka rūķi Ausmiņa un Fiksītis cenšas izglābt svētkus un atrast pazudušo vienradzi Ziemradzi, pie kura ir svētku maģijai tik nepieciešamie Ziemassvētku putekļi. Pārvarot miermīlīgas briesmas un jautrus izaicinājumus, rūķi ceļā satiek noslēpumaino burvi Krustiņu Nullīti, veiklo Vaboļu princesi, stalto Krupju princi un izpalīdzīgo atslēgu glabātāju. Veidotāji skaidroja: "Skatītāji tiek aicināti ne vien vērot mākslinieku priekšnesumus, bet arī iepazīt atjaunoto, burvestību pilno cirka ēku, piedalīties rūķu darbnīcās, pašiem izmēģināt spēkus vairākās cirka disciplīnās, kā arī saprast, ka ne vienmēr tas, kas sākotnēji šķiet biedējošs, tāds patiešām ir."

Izrādes režisore ir Paula Pļavniece, kurai ir liela pieredze bērnu un jauniešu izrāžu iestudēšanā. Lomās: aktieri Ance Kukule un Jānis Kronis, kā arī dažādu disciplīnu cirka mākslinieki: gaisa akrobāte Maija Sukute, Sīra rata akrobāts Aleksejs Smolovs, žonglieris Dmitrijs Pudovs un citi.

Rīgas cirka direktore Māra Pāvula, uzsākot izrāžu sezonu atjaunotajā arēnā teica: "Atgriežoties vēsturiskajā ēkā, mēs vēlamies atjaunot Ziemassvētku eglīšu tradīciju, kurai ir simboliska nozīme, jo arī 1888. gadā Salamonska cirks, kā tolaik dēvēja Rīgas cirku, tika atklāts tieši ar gadumijas izrādi. Mums bija būtiski izrādi veidot kopā ar mūsu kaimiņiem un ilgtermiņa rezidentiem – teātra trupu "Kvadrifrons", tādējādi iezīmējot jaunu posmu mūsu radošajā sadarbībā."

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers precizēja, ka šī uzskatāma par cirka iesildīšanās sezonu, un lielā atklāšana vēl tikai sekos 2023. gada nogalē, kad arēna būs pilnībā aprīkota ar iecerētajām tribīņu, skaņas un gaismu sistēmām: "Šī ir mūsu un skatītāju pirmā tikšanās ar jauno arēnu, ko lūkojam iepazīt, apgūt un apdzīvot. Šajā procesā no sirds iesaistījušies gan Rīgas cirka un "Kvadrifrona" pārstāvji, gan izrādes dalībnieki – cirka un teātra mākslinieki."

Izrādes režisore Paula Pļavniece par izrādi pastāstīja: ""Ziemassvētku putekļi" ir piedzīvojums, kas ar iztēles palīdzību gan gados jaunajiem, gan pieredzes bagātajiem skatītājiem ļauj ielūkoties cirka brīnumainajā pasaulē – tādā, kurā iespējams satikt rūķus, Ziemradzi, abinieku galma pārstāvjus un citus neticamus tēlus. Tā ir cirka un teātra mākslas savienība, kas ļauj ne tikai apbrīnot cirka mākslinieku spējas un dažādās cirka mākslas diciplīnas, bet arī iespēja satikties kopējā stāstā un palīdzēt rūķiem atrisināt negaidītas nepatikšanas. Būs mazliet bailīgi, mazliet smieklīgi, mazliet mīlīgi un diezgan aizraujoši."

Savukārt 2023. gada pavasarī Rīgas cirkā gaidāmas pirmās cirka viesizrādes dažādu vecumu un interešu skatītājiem. 9.–11. martā arēnā uzstāsies pasaulē pazīstamais žonglieris Vess Pedens (Wes Peden, ASV, Zviedrija, UK) ar amerikāņu kalniņu iedvesmoto izrādi "Rollercoaster", kas ieturēta ultramodernā panku un popkultūras estētikā. Milzīgu piepūšamu struktūru ieskauts un elektroniskās mūzikas pavadījumā mākslinieks izpilda neticami sarežģītus oriģinālžonglēšanas trikus.

No 30. marta līdz 1. aprīlim Rīgā viesosies "Familiar Faces" (Beļģija) izrāde "Surface" – slidošanu bez slidām atgādinoša pāru akrobātika uz ūdens klātas virsmas. Izrāde reflektē par mūsdienu cilvēka attiecībām ar dabu.

20.–22.aprīlī cirka arēnā būs skatāma Francijas apvienības "Cirkvost" izrāde sagatavotai publikai "A-Tripik" – provokatīva, kultūrkodiem un mitoloģiskām atsaucēm piepildīta izrāde, kas sagriež pasauli kājām gaisā.

Savukārt maijā cirkā būs skatāma enerģiska un inovatīva Latvijas–Norvēģijas cirka mākslinieku kopprojekta "Cirks klimatam" izrāde, kas tapusi kā rezultāts tāda paša nosaukuma mākslas aktīvisma projektam, kurā vairāk nekā gada garumā iesaistījušies jaunieši no visas Latvijas. "Cirks klimatam" projekta un izrādes realizācijai, kas aizsākās 2022. gada pavasarī, nozīmīgs bijis Eiropas Ekonomikas zonas grantu, kā arī Latvijas valsts finansiālais atbalsts.

Ieeja Rīgas cirkā – caur pagalmu pa jaunajiem vārtiem no Merķeļa ielas puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti