«Radio Naba» skanēs Marksa un Engelsa vēstulēs balstīts radio jauniestudējums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

No 12. novembra “Radio Naba" ēterā būs klausāms jauns daudzsēriju radio iestudējums “Žēlojumi” pēc Kārļa Marksa un Frīdriha Engelsa vēstuļu motīviem.

Idejas un teksta autors ir filozofs Ainārs Kamoliņš, iestudējumu veido režisore Daiga Kažociņa, audiālo skanējumu mākslinieks Kaspars Groševs, bet balsis atveido Kārlis Reijers (Kārlis Markss), Kaspars Aniņš (Frīdrihs Engelss) un Marta Trektere (Ženija Marksa).

Projekts “Žēlojumi” ir “Traģisko pētījumu centra” un “Radio Naba” sadarbībā veidots iestudējums, kas balstās Kārļa Marksa (1818–1883) un Frīdriha Engelsa (1820–1895) sarakstē. “Abus domātājus saistīja ne tikai teorētiskās intereses, bet arī patiesa draudzība vairāku dekāžu ilgumā. Vēstulēs ir iespējams lasīt ne tikai par viņu filozofisko uzskatu veidošanos, bet arī atklāj daudzas personīgās drāmas. ''Žēlojumos'' būs iespējams dzirdēt par sadzīves negadījumiem, paģirām, grūtībām ar naudu, neīstenotiem plāniem, nekrietnām baumām, garlaicību, slimībām un tuvu cilvēku nāvēm. Ikviens klausītājs savā dzīvē ir sastapies ar daudzām no minētajām grūtībām, tāpēc, iespējams, varēs izdzīvot līdz viņu neskaitāmajām likstām.

Taču bez uzticama drauga atbalsta nav iespējams žēlojumu žanrs, jo vienmēr ir nepieciešams kāds, kas ir gatavs uzklausīt otru. Par laimi, Markss un Engelss šo plecu spēja viens otram nodrošināt.

Tikai pateicoties tam, arī mūsdienās ir iespējams baudīt ''Komunistiskās partijas manifesta''  autoru žēlojumus”, pauž iestudējuma veidotāji.

Idejas autori un realizētāji – Ainārs Kamoliņš, Kaspars Groševs un Daiga Kažociņa – jau kopš 2015. gada sadarbojas un realizē dažādas mākslas, filozofijas, teātra intervences ar nosaukumu “Traģisko pētījumu centrs”. Līdz šim viņi ir kopīgi veidojuši izrādi “Lietas” (“Dirty Deal Teatro”, 2015), kas vēlāk pārtapa arī instalācijā (Rīgas Mākslas telpa, 2016). Iestudējuši “Raudives radio” (“Dirty Deal Teatro”, 2018), kā arī mēģinājuši īstenot citas mākslinieciskas aktivitātes. “Traģisko pētījumu centrs” ar projektu “Žēlojumi” atgriežas pie savām pētnieciskās darbības saknēm, bet reizē visos savos projektos mēģina atbildēt uz sasāpējušu jautājumu – kāda varētu būt laikmetīgā māksla, ja nebūtu avangarda?

“Radio Naba” jauniestudējums būs dzirdams līdz pat šī gada beigām otrdienās, pulksten 11.00, ar atkārtojumu nedēļas nogalēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti