Nacionālajā teātrī vienā vakarā pirmizrādes piedzīvos Valtera Sīļa un Ināras Sluckas veidotās komēdijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

22. septembrī Latvijas Nacionālajā teātrī Lielajā zālē ar skatītājiem satiksies melodramatiskā komēdija “Dzimusi vakardien” Ināras Sluckas režijā, savukārt LMT Jaunajā zālē – dramaturģes Lindas Rudenes jokumentālā izrāde “Riests” Valtera Sīļa režijā, informēja teātra pārstāvji.

Izrādes "Dzimusi vakardien" vadmotīvs ir – "tam, kam ir nauda, ne vienmēr ir intelekts. Tam, kam ir intelekts, ne vienmēr ir nauda". Lugas autors uz šo pretrunu piedāvā palūkoties no komiskā skatupunkta. Lugas tulkotāja un teātra literārās nodaļas vadītāja Ieva Struka par iestudējumu saka: “Kad pirms vairākiem gadiem Rīgā uzvirmoja interešu konflikts ap atkritumu biznesu, par Garsona Kanina lugu “Dzimusi vakardien” ieminējās brīnišķīgā tulkotāja Margita Gailītis. Cilvēks, pateicoties kura nesavtīgajam darbam, daudzi latviešu literatūras darbi izlauzuši ceļu ārpus Latvijas. Amerikā savulaik ārkārtīgi populārā komēdija tomēr nav tikai par ļoti liela mēroga biznesmeni, kura veiksmes stāsts balstās neizmērojamā prasmē “bīdīt lietas” sev par labu un apiet visus likumus, tos vienkārši pārrakstot. “Meklējiet sievieti!” teica franči, un bastioni krīt tad, kad to vismazāk kāds gaida. It īpaši tas, kurš pieradis uzvarēt. Jācer, ka tas iespējams arī Latvijā.”

Izrādē spēlē aktieri – Juris Hiršs vai Mārtiņš Egliens, Līga Zeļģe vai Inga Misāne-Grasberga, Ainārs Ančevskis vai Kaspars Zvīgulis, Egils Melbārdis, Jānis Āmanis, Juris Lisners, Anna Klēvere vai Daiga Gaismiņa. Iestudējumu veidojusi režisore Ināra Slucka, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Marija Ulmane, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, video mākslinieks Toms Zeļģis, muzikālā noformējuma autors Gints Rutks.

"Visus mūsu planētas iedzīvotājus vieno kopīga vēlme – atrast sev partneri. Dokumentālās filmas mums bieži skaidro dzīvnieku rīcības formas un īpatnības, kas mūs no tiem atšķir, bet, runājot par partnera iekarošanu, vienojošā ir krietni vairāk, nekā spējam iztēloties. Britu dabas pētnieks Deivids Atenboro ierunājis neskaitāmi daudz filmu, kur skaidrojis dzīvnieku uzvedību. Iestudējumā šarmantā zinātnieka lomā iejuties Ģirts Jakovļevs, skatītāju priekšā preparējot dažādas partneru iekarošanas stratēģijas, ko piekopj mūsdienu cilvēki," vēstīts izrādes pieteikumā. Mīlētāju lomās iejutīsies Laura Siliņa, Jana Ļisova, Igors Šelegovskis un Romāns Bargais.

Dramaturģes Lindas Rudenes luga ieguva 1. vietu Nacionālā teātra izsludinātājā lugu makšķerēšanas konkursā 2019. gadā. Viņa par iestudējumu saka: “Mums ir pieejams nebeidzams klāsts ar stāstiem, kuros atspoguļota dažāda veida mīlestība, bet bieži vien mēs mēdzam vairāk laika pavadīt tieši potenciālā partnera meklējumos, nevis pašā “mīlas stāstā”. Mani aizrāva ideja par to, cik dažādi, neparedzami, smieklīgi un mulsinoši neērti mēdz būt šie meklējumi. Vēl pirms dzima ideja par "Riestu", es iztēlojos – ja mums katram būtu savs “dzīves teicējs” kā filmās, mēs noteikti daudz skrupulozāk analizētu savu rīcību. Šajā lugā man izdevās šo teoriju pārbaudīt un esmu gandarīta – tas ir bijis aizraujošs piedzīvojums ar brīnišķīgu komandu. Taču skatīties uz riestošanu no malas nepavisam nav viegli – nākas gan sarkt, gan bālēt. Mūsu sugai raksturīgā izturēšanās riesta laikā mēdz sagādāt ne tikai tauriņus vēderā, bet arī spazmas saules pinumā. Esmu pārliecināta – iepazīšanās ir viens no skaistākajiem dzīves piedzīvojumiem, tomēr mums ir paveicies, ka līdzās nav neviena, kas to filmētu un komentētu."

Izrādi veidojis režisors Valters Sīlis, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, gaismu māksliniece Lienīte Slišāne.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti