Rīta Panorāma

Mākslinieka Gata Šļūkas karikatūru grāmata - "Karikatūras 3"

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

"Komūna" – izrāde par kopības sajūtu Nacionālajā teātrī

Nacionālajā teātrī režisors Valters Sīlis veido izrādi par dzīvi komūnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

7. aprīlī Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Tomasa Vinterberga luga "Komūna" Valtera Sīļa režijā, informēja teātrī.

Tomass Vinterbergs (1969) ir dāņu vidējās paaudzes kinorežisors, kurš 1995. gadā tūlīt pēc Dānijas Nacionālās filmu skolas beigšanas kopā ar Larsu fon Trīru izveidojis dāņu kino fenomenu "Dogma 95", kas radīja jaunu kino estētiku un ieguva uzmanību visā pasaulē. Latvijā popularitāti nesen ieguva viņa dziļi cilvēciskais veltījums autoavārijā bojāgājušajai meitai Idai – filma "Vēl pa mēriņam".

Kā norādīja iestudējuma veidotāji, luga "Komūna" arī balstās biogrāfiskos faktos, jo 60. gadu beigas un 70. gadu sākums ir komūnu uzplaukuma laiks Dānijā. Pats Vinterbergs ir uzaudzis šādā kopienā ar dalītu atbildību, kolektīvu lēmumu pieņemšanu un utopiju par jauna sabiedrības modeļa izveidi.

Luga stāsta par Ēriku un Annu, kuri saņem mantojumā privātmāju un izlemj veidot komūnu, kurā dzīvot atbilstoši saviem ideāliem, sapulcējot domubiedrus – apburošus, tolerantus, seksu alkstošus, gudrus, politiski aktīvus, siltus un pretimnākošus cilvēkus. Viņi pieņem lēmumus balsojot un praktizē pavisam jaunu sabiedrības dzīvesveidu, līdz Ērika dzīvē parādās cita sieviete…

Režisors Valters Sīlis pastāstīja: "Pirms pusotra gada, kad izlasīju šo lugu un pandēmija, kā vēlāk izrādījās, bija vēl tikai pašā sākumā, es sajutu ilgu piepildījumu. Ilgas uz skatuves radīt šādu ļaužu grupu, kas grib dzīvot kopā, kas grib atrast alternatīvas ierastajai pasaules kārtībai. Šī luga, protams, nav par cilvēkiem, kuriem ir sapnis un tas tiek veiksmīgi realizēts. Beigas. Nē! Šī luga ir par ko citu –

lai kādi būtu mūsu pamatprincipi, dzīve atradīs veidu, kā radīt tiem vislielākos pārbaudījumus. Un tad jau ir interesanti vērot, kā mēs savus pamatprincipus noturam vai nododam.

Vai izejam uz kompromisiem, pēc kuriem ir grūti pateikt, vai mēs savus principus esam noturējuši vai nodevuši. Šī mums ir iespēja aizceļot uz laiku un vietu, kur iepriekš vēl nav nācies būt. Un tas ir mūsu teātra komūnas mēģinājums iejusties un iedzīvoties šajā mazliet atšķirīgajā pasaulē – 70. gadu Kopenhāgenā."

Radošo komandu veido režisors Valters Sīlis, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, par skaņas dizainu atbildīgais Normunds Zālamans, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, kā arī aktieri Arturs Krūzkops, Daiga Kažociņa, Madara Botmane, Kristians Kareļins, Inga Misāne-Grasberga, Dita Lūriņa, Uldis Anže, Elizabete Skrastiņa vai Elīza Dombrovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti