Kultūras ziņas

Baibas Ābelītes un Visvalža Asara "Savienojumi"

Kultūras ziņas

Mūzika

"Vasarnieki" Ģertrūdes ielas teātrī

Ģertrūdes ielas teātrī top izrāde pēc Maksima Gorkija lugas «Vasarnieki» motīviem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Režisors Andrejs Jarovojs Ģertrūdes ielas teātrī strādā pie izrādes "Vasarnieki" pēc Maksima Gorkija lugas motīviem. Izrādi veido šajā vasarā nofilmēts video materiāls, kur trīspadsmit aktieri izspēlē Gorkija lugas varoņus, un četri aktieri uz skatuves, kas izrādes laikā ierunā ekrānā redzamās sarunas. Pirmizrāde notiks 29. decembrī pulksten 19.00, informēja teātra pārstāvji.

"Mēs aplīpam ar ideāliem un priekšstatiem, kādai jābūt dzīvei un mums tajā, līdz pienāk brīdis, kad tiekam konfrontēti ar realitāti un piedzīvojam vilšanos – kādu mēs sevi, atverot acis, galu galā ieraugām. "Vasarnieki" rāda ilūziju ieskautus cilvēkus, kuri nepārtraukti attaisnojas, kāpēc nedzīvo tā, kā vēlētos. Nespēdami samierināties ar personīgo un pasaules neviennozīmību, viņi pavada laiku dzerot un runājot, ļoti daudz runājot," vēstīts izrādes pieteikumā.

Kā norādīja teātrī, kad Gorkijs sarakstīja lugu "Vasarnieki", tās centrā bija viņa līdzgaitnieki – pārtikušais vidusšķiras slānis pirmajā paaudzē, kurus vairs neskar vienkāršas izdzīvošanas grūtības. Līdzīgā situācijā šobrīd ir Latvijas sabiedrība: "Ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, kam pieder politiskais un sociālais kapitāls, ir 40–60-gadnieku paaudze, kas sasniegusi zināmu labklājības līmeni, taču vienlaikus nes sevī traumatisku pieredzi, kas saistīta ar krasajām izmaiņām cilvēku dzīvēs, sabrūkot Padomju Savienībai. Paaudze, kam paklausība ieaudzināta ar pērienu un stingro roku. Cilvēki, kas mazotnē izslāpuši pēc glāstiem un uzmanības un pieaugušā vecumā to alkatīgi mēģina aizlāpīt ar statusu sabiedrībā un nebeidzamiem centieniem nopelnīt mīlestību."

Izrādes veidotāji centrā izvirzījuši cilvēku – viņa alkas, smieklus, asaras, vainas apziņu, mīlestības meklējumus. Gorkija lugas varoņi parādās video projekcijā – vasarnieki, kas iesprostoti savās dzīvēs, nokļuvuši cilpā, no kuras neredz izeju. Skaņa ir izslēgta. Uz skatuves atrodas četri jauni aktieri, kuri savā balsī atkārto uz ekrāna notiekošās sarunas.

Izrādi veido režisors Andrejs Jarovojs, video operators-inscenētājs – Dāvids Smiltiņš, māksliniece Marija Ulmane un aktieri – Ieva Aniņa, Sandija Dovgāne, Mārtiņš Gailis, Jurģis Spulenieks Video piedalījās Anta Aizupe (Varvara), Tom J. Benedict (Basovs), Jana Čivžele (Olga), Kaspars Dumburs (Zamislovs), Gundars Grasbergs (Dudakovs), Aleksandrs Maļikovs (Rjumins), Varis Piņķis (Šaļimovs), Iveta Pole (Jūlija), Edgars Samītis (Suslovs), Inga Siliņa (Kalerija), Andis Strods (Divpunkts), Guna Zariņa (Marja), Rihards Zelezņevs (Vlass). Tāpat radošajā komandā piedalās operatora asistents Edgars Ļaksa, montāžas režisors Jurģis Ločmelis, gaismotāji Krišs Apšenieks, Dina Beināre, grima mākslinieces Linda Kolkovska, Iluta Reinberga. Filmēšanas grupa, palīgi: Kristaps Baķis, Normunds Balodis, Ieva Kauliņa, Ansis Kurmists, Maija Pavlova, Evija Sedola, Nikola Suhareva, Eva Škenderska, Jevgeņija Šermeņeva.

Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda programmas "KultūrElpa" finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti