Džons Malkovičs Dailes teātrī iestudēs Toma Stoparda lugu «Leopoldštate»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Dailes teātrī top starptautiski projekti sadarbībā ar plaši pazīstamiem režisoriem, informēja teātra pārstāvji. Sadarbībā ar Gruzijas kolēģiem Dailes teātrī rit mēģinājumi un Data Tavadzes režijā top izcilais, par klasikas vērtību dēvētais Bertolta Brehta "Kaukāziešu krīta aplis", kas pirmizrādi piedzīvos martā. Savukārt ar jau otro iestudējumu maijā Dailes teātrī atgriežas arī ungāru režisore Ildiko Gāšpāra, kas iestudē ungāru klasiķa Ferenca Molnāra lugu "Lilioms". Rudenī Dailes teātrī gaidāms plaši pazīstamā aktiera un režisora Džona Malkoviča iestudējums. Režisors Dailes teātrī iestudēs slavenā britu dramaturga Sera Toma Stoparda jaunāko lugu "Leopoldštate".

Dailes teātrī 2023. gada rudenī gaidāms plaši pazīstamā aktiera un režisora Džona Malkoviča iestudējums "Leopoldštate", kas iecerēts kā jaunās teātra sezonas atklāšanas notikums.

Pasaulslaveno Holivudas zvaigzni Džonu Malkoviču Dailes teātra skatītājiem bija iespēja redzēt izrādē "Kokvilnas lauku vientulībā" 2022. gadā, taču šī gada rudenī būs iespēja iepazīt Džonu Malkoviču kā režisoru.

Džons Malkovičs Dailes teātrī izvēlējies iestudēt slavenā britu dramaturga Sera Toma Stoparda jaunāko lugu "Leopoldštate", kas savu pirmizrādi piedzīvoja Londonas Vestendā 2020. gadā. Luga tajā pašā gadā ar panākumiem iestudēta arī Brodvejā. 

Dramaturgs Toms Stopards bērnībā, izbēgot no nacistu vajāšanas, ar ģimeni no Čehoslovākijas pārvācies uz dzīvi Liebritānijā. Tikmēr visi Stoparda vecvecāki nonāca nacistu koncentrācijas nometnēs.

Savās lugās Stopards pievēršas jautājumiem par cilvēktiesībām, cenzūru, politisko brīvību un sabiedrību. Stopards saņēmis Oskara, Olivijē un Tonijas balvas.

2020. gadā "Leopoldštate" ieguva prestižo britu Olivijē balvu kategorijā "Labākā jaunā luga". 

"Leopoldštate" drosmīgi aplūko, ko nozīmē būt citādam – svešiniekam, starp svešiniekiem, ne tikai paša, bet arī citu acīs. Tā uzdod jautājumus par vēsturi: kā saglabāt savas saknes, kā nosargāt savu pašapziņu, kā izdzīvot mazai tautai, kad pasaule ir sajukusi prātā?

Savukārt jau 24. martā teātrī pirmizrādi piedzīvos Bertolta Brehta "Kaukāziešu krīta aplis" Eiropā pazīstamā gruzīnu režisora Datas Tavadzes versijā.

"Gruzijā saka, ja tu elpo, tas nozīmē, ka tu vari dziedāt, tas nozīmē, ka tu vēl esi dzīvs. Kaukāzā apdzied labus cilvēkus – tos, kuri izdzīvo pat vistumšākajos laikos, jo glābj citus. Stāsts par mātes instinktu, par gudrību izdzīvot, leģenda, kas atklāj patiesas mīlestības spēku," par izrādi raksta teātrī.

Izrāde Dailes teātrī top, apvienojoties starptautiskai radošajai komandai ar Latvijas māksliniekiem. Režisors – Data Tavadze, scenogrāfe – Ketevana Nadibaidze, komponists – Nika Pasuri, kostīmu māksliniece – Kristīne Pasternaka.

Lomās: Milēna Miškēviča, Artūrs Skrastiņš, Vita Vārpiņa, Kaspars Dumburs, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Katrīna Griga , Kārlis Arnolds Avots, Toms Veličko, Mārtiņš Upenieks, Niklāvs Kurpnieks, kā arī Emīls Juhans Bahmanis.

Mūziķi: Dace Zālīte-Zilberte, Indulis Cintiņš, Ivo Krūskops, Artūrs Noviks, Rihards Plešanovs.  

Šis ir Bertolta Brehta 125. jubilejas gads, kurā vairāki Eiropas teātri, tostarp arī Dailes teātris, īpaši godina dramaturgu, iestudējot viņa lugas. Eižens Bertolts Frīdrihs bija vācu dramaturgs, režisors, teātra teorētiķis, prozaiķis un dzejnieks.

Kā liels šīs sezonas notikums Dailes teātrī iecerēts Ferenca Molnāra "Lilioms" Dailes teātra skatītājam jau pazīstamās ungāru režisores Ildiko Gāšpāras režijā. Jauniestudējuma pirmizrāde gaidāma 24. maijā.

Ungāru klasiķa Ferenca Molnāra luga ir Latvijā labi pazīstama, bet pasaulē pievērsusi pat Holivudas producentu interesi – pēc lugas veidotas vairākas mākslas filmas. Dailes teātra iestudējumā režisore Ildiko Gāšpāra daudziem pazīstamo karuseļa iekšā saucēju Liliomu pārvieto uz bohēmisku un kriminālu vidi – kazino. Tur jaucas spēles azarts, augstas likmes un mīlestība vienotā dzīves karuselī.

Ildiko Gāšpāras iestudējumā lomas atveidos: Lauris Dzelzītis, Dārta Daneviča, Ieva Segliņa, Dainis Gaidelis, Anete Krasovska, Aldis Siliņš, Gints Grāvelis, Olga Dreģe, Lidija Pupure, Imants Strads, Lauris Subatnieks, Indra Briķe, Juris Strenga, Lelde Dreimane.

Radošā komanda: Ildiko Gāšpāra – režisore; Lili Ižāka – scenogrāfe un kostīmu māksliniece; Flora Lili Matisa – komponiste; Veronika Sabo – horeogrāfe; Oskars Pauliņš – gaismu mākslinieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti