Rīta Panorāma

Jau rīt Eirovīzijas dziesmu konkursa pirmais pusfināls

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Kādi ir Mihaila Čehova teātra plāni un vīzijas?

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri turpinās vadīt Dana Bjorka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Par piemērotāko kandidātu Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra valdes locekļa amatam nominācijas komisija 7 pretendentu konkurencē atzinusi teātra līdzšinējo vadītāju Danu Bjorku, informēja Kultūras ministrijā.

"Nominācijas komisija Danu Bjorku par piemērotāko teātra vadītāja amatam atzina, salīdzinot konkursa dalībnieku iesniegtos nākamās piecgades Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra darbības attīstības piedāvājumus," skaidro nominācijas komisijas priekšsēdētāja, Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Dace Vilsone, uzsverot, ka tieši izsvērtais redzējums, kā šodienas ģeopolitiskajos apstākļos teātrim attīstīties par starpkultūru dialoga un Latvijas nacionālās identitātes stiprināšanas centru, kā arī piedāvājums tuvināt teātra repertuāru Latvijas un Eiropas kultūrtelpai, piesaistot mākslinieciskajai komandai režisori Lauru Grozu, vieš pārliecību, ka teātris ne tikai sekmīgi turpinās darbu ar savu skatītāju, bet arī paplašinās savu mērķauditoriju. Šīs kvalitātes komisijai ļāva izraudzīties Danu Bjorku kā piemērotāko pretendentu teātra vadītāja amatam.

Nominācijas komisijas pieaicinātā neatkarīgā personālvadības eksperte Evita Mackeviča Danas Bjorkas uzvaru konkursā pamato gan ar augsti attīstītu pretendentes stratēģiskā redzējuma un orientācijas uz rezultāta sasniegšanu kompetencēm, gan pārliecinošām komandas vadīšanas un lēmumpieņemšanas prasmēm: "Danu Bjorku raksturo pieredze organizācijas stratēģijas izstrādē, tāpat gatavība ieviest jaunus attīstības virzienus. Šī pretendente labprāt uzņemas ideju ģeneratora lomu, viņai ir svarīgi jaunās idejas vai aktuālos projektus prezentēt tiešās padotības komandai, uzklausīt kolēģu viedokļus, pārrunāt iespējamos riskus, apkopot dzirdēto informāciju un nodefinēt nākamos veicamos soļus."

Dana Bjorka absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot maģistra grādu kultūras menedžmentā. Dana Bjorka vadījusi Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri kopš 2018. gada 8. janvāra; viņai ir arī 7 gadu pieredze kultūras pasākumu organizēšanā un vadīšanā biedrībā "Skatuves Mākslas Producentu fonds". Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī kā aktrise Bjorka strādā jau kopš teātra 129. sezonas. 2011. gadā par lomām izrādēs "Graņonka" un "Ziema" ieguvusi augstākā nacionālas nozīmes apbalvojuma teātra nozarē – "Spēlmaņu nakts" – balvu nominācijā "Gada jaunā skatuves māksliniece," savukārt 2021./2022. gada sezonā bijusi nominēta "Spēlmaņu nakts" balvai kā labākā aktrise par Elizabetes I lomu izrādē "Lai dzīvo Karaliene, vivat!"

Iesniegtos pieteikumus teātra valdes locekļa amatam izvērtēja speciāli izveidota nominācijas komisija, kuras priekšsēdētāja pienākumus pildīja KM valsts sekretāre Dace Vilsone, komisijas priekšsēdētājas vietnieces – KM valsts sekretāres vietniece attīstības un finanšu jautājumos Baiba Zakevica, komisijas locekļu – VSIA "Jaunais Rīgas teātris" valdes locekle Gundega Palma, Pārresoru koordinācijas centra Kapitālsabiedrību pārvaldības nodaļas konsultante Kristīne Priede, neatkarīgā eksperta statusā komisijā tika pieaicināts Teātra padomes loceklis, Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis.

Kandidātus konkursa nominācijas komisija vērtēja trīs kārtās. Pirmajā kārtā tika vērtēta kandidātu atbilstība konkursā izvirzītajām prasībām, pamatojoties uz kandidātu iesniegtajiem dokumentiem. Otrajā kārtā notika daļēji strukturētās intervijas, izvērtējot kandidātu zināšanas, kompetenču kopumu un atbilstību teātra valdes locekļa amatam izvirzītajiem kritērijiem. Trešajā kārtā notika padziļinātās intervijas, kurās pretendenti prezentēja savu izstrādāto Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra turpmākās darbības attīstības piedāvājumu 5 gadiem, norādot tā īstenošanas veidu un līdzekļus, t.sk. mākslinieciskās darbības plānu, kas vērsts uz Latvijā un Eiropas sabiedrībā aktuālām tēmām ar mērķi veicināt piesaisti Latvijas kultūrtelpai un starpkultūru dialoga veidošanos, radošās komandas sastāvu mākslinieciskā plāna īstenošanai un personāla politikas stratēģiju, lai nodrošinātu teātra darbinieku atbilstību darbam valsts institūcijā atbilstoši "Noteikumos par valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību" noteiktajam valsts valodas prasmju līmenim.

KONTEKSTS:

Janvārī Kultūras ministrija pieņēma lēmumu nepagarināt darba tiesiskās attiecības ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktori Danu Bjorku un izsludināt konkursu uz teātra valdes locekļa amatu, skaidrojot, ka KM saņēmusi virkni vēstuļu ar sūdzībām par teātra vadību, pārmetot iespējamu lojalitātes trūkumu, nepamatotu darbinieku atlaišanu, kā arī sliktu mikroklimatu un vadības stilu. Vienlaikus saņemtas arī atbalsta vēstules Bjorkai, kas nākušas, kad ministrija, mēģinot saprast, cik objektīvas bijušas sūdzības, lēmusi neturpināt darba attiecības ar teātra valdes locekli.

Kultūras ministrija arī norādīja, ka tai neesot pretenziju pret teātra direktori – ministrija ir apmierināta ar teātra vadības darbu, mākslinieciskie sasniegumi ir lieliski un finanšu mērķi ir sasniegti. Taču jauns konkurss būšot veids, kā objektīvi izvērtēt līdzšinējās vadītājas darbu.

Dana Bjorka uzreiz arī paziņoja, ka startēšot jaunajā konkursā uz teātra vadītāja amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti