Kultūras ziņas

Seksualitāte un erotika mākslas izstādē "Iekāres vārdā"

Kultūras ziņas

Izstāde "Sonder" Kuldīgas Mākslas namā

"Jelgava ‘94" Latvijas Leļļu teātrī

Latvijas Leļļu teātrī top «Jelgava ‘94» Mārtiņa Eihes režijā

Latvijas Leļļu teātrī sācies darbs pie Jāņa Joņeva debijas romāna "Jelgava ‘94" iestudējuma, ko jauniešu un pieaugušo auditorijai veido režisors Mārtiņš Eihe, pavēstīja teātrī.

Izrāde par jauna cilvēka sevis meklēšanas un iepazīšanas ceļu, kas neizbēgami ietver vēlmi pretnostatīties sabiedrībā pieņemtajām normām un kārtībai, pirmizrādi piedzīvos 26. aprīlī.

Romāns "Jelgava ‘94" tapis 2012. gadā, tas stāsta par 20. gadsimta 90. gadu Jelgavu un jauniešu aizraušanos ar alternatīvo kultūru un smagā metāla mūziku. Pēc izdošanas  2013. gadā Jāņa Joņeva debijas darbs saņēmis vairākas nozīmīgas balvas – "Kilograms kultūras", Literatūras gada balvu nominācijā "Labākā debija", ES Literatūras balvu, "Autortiesību bezgalības balvu 2017" un citas. Romāns tulkots vairāk nekā 10 valodās, un 2019. gadā iznāca pēc romāna veidota filma ar tādu pašu nosaukumu Jāņa Ābeles režijā.

Izrādes darbība norisinās no 1994. līdz 1995. gadam Jelgavā. Tās galvenais varonis – četrpadsmit gadus vecais Jānis – meklē savu identitāti un brīvību mūzikā. Smagajā mūzikā. Jānim kopā ar draugiem ir svarīgi nostāties pretējā pusē visam tam, ko sabiedrība uzskata par pareizu. Klusi, bet neapturami draugu vidū dzimst sapnis dibināt leģendāru smagā metāla grupu. Tādu, kādas Latvijā vēl nav.

Iestudējuma veidošanai režisors Mārtiņš Eihe pulcinājis plašu radošo komandu. Lugu pēc romāna motīviem sarakstījusi dramaturģe Krista Burāne, par izrādes vizuālo noformējumu rūpējas māksliniece Pamela Butāne ar asistenti Signiju Joci, muzikālo noformējumu veido komponists Jēkabs Nīmanis, izrādes horeogrāfiju – Alise Putniņa, dziesmu tekstus – Kirils Ēcis, gaismu partitūru – Arta Kronberga. Aktieru ansambli veido Matīss Millers, Rūta Dišlere, Arnita Jaunzeme, Lilija Sūna, Kristīna Varša, Anna Klišāne un Miķelis Žideļūns. Aktieri Rihards Zelezņevs, Rūdolfs Apse un Anrijs Sirmais iestudējumā pārtaps alternatīvās mūzikas grupā, kas dzīvajā atskaņos gan slavenus smagā metāla hitus, gan Jēkaba Nīmaņa un jaunā dzejnieka Kirila Ēča radīto oriģinālmūziku.  

Mārtiņš Eihe vēlmi strādāt ar šo materiālu pamato ar personīgās dzīves aktualitāti: "Mana motivācija ir mana meita un viņas skolas biedri. Viņiem šovasar apritēs 15 gadi, un, apzināti vai ne, viņi mokās eksistenciālos jautājumos par to, kas viņi ir, ko iesākt ar dzīvi,  kas ir mans bars... Varbūt pieredze, ar kuru dalās Jānis, kādam no viņiem (un citiem viņiem) dos sajūtu, ka viņi nav vieni šajās šaubās."

Izrāde paredzēta jauniešiem no 14 gadu vecuma, un maijā tā tiks iekļauta Latvijas Leļļu teātra skolu programmas "T-stunda" piedāvājumā. 23. un 24. maijā paredzētas rīta izrādes klašu grupām, kas tiks papildinātas ar pēcizrādes tikšanos ar aktieru ansambli un diskusiju par iestudējumu.

Izrādes "Jelgava ‘94" pirmizrāde 26. aprīlī, tuvākās izrādes 27., 28. aprīlī Latvijas Leļļu teātrī – Kr. Barona ielā 16/18.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti