Kultūras ziņas

Izstāde par identitāti, dzimumiem, minoritātēm un drosmi atklāties

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Liepājas teātrī top iestudējums "Latviešu raķetes"

Liepājas teātrī top izrāde par Latvijas bobsleja pirmsākumiem – «Latviešu raķetes»

Liepājas teātrī režisora Regnāra Vaivara vadībā notiek darbs pie jauna iestudējuma, kuram viņš pats ir arī autors, – dokumentāla varoņeposa "Latviešu raķetes", kurš stāstīs par Latvijas bobsleja pirmsākumiem, taču, protams, tas būs režisora skatījums uz tā laika notikumiem. Pirmizrāde notiks 17. februārī, pavēstīja Liepājas teātrī.

Latvijas bobsleja pirmsākumi meklējami 20. gadsimta 80. gados, kad inženieris un kamaniņu sporta treneris Rolands Upatnieks pilnīgi tukšā vietā (Latvijā šāda sporta veida vēl nebija) radīja PSRS izlasi, kurā 95 procenti bija latvieši. Turklāt – četru gadu laikā viņi kļuva par olimpiskajiem medaļniekiem.

"Es gan nekad netaisu izrādes par cilvēku nodarbošanos, mani interesē pats cilvēks," saka Vaivars. "Man šķiet būtiski runāt par tiem, kas ir paveikuši kaut ko unikālu gan Latvijas, gan šajā gadījumā arī pasaules vēsturē."

Liepājas teātra aktieri Siguldas bobsleja trasē
Liepājas teātra aktieri Siguldas bobsleja trasē

Lai labāk sagatavotos iestudējumam, gan režisors, gan aktieri tikās, sarunājās un uzklausīja atmiņas gan no bobslejistiem, gan inženieriem un citiem tā laika bobslejam tuvu stāvošiem cilvēkiem, kā arī daļa no radošā ansambļa devās uz Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi, lai piedzīvotu braucienu ar bobu.

"Sajūta, atrodoties trasē bobā, ir tāda, it kā atrodies kādā laika cilpā. Nevaru iedomāties, kā tas ir sacensību apstākļos. Režisora un trenera darbam ir kaut kas līdzīgs – no tevis prasa rezultātu. Pirmizrāde iznāk tajā datumā, kad iznāk; uz sacensībām tev ir jābūt gatavam tad, kad tās notiek," stāsta galvenās – Rolanda Upatnieka – lomas atveidotājs Mārtiņš Kalita, kurš ir arī režisora asistents šajā izrādē. "Veidojot lomu, atšķirībā no citiem džekiem man nebija iespējas aprunāties ar sevis atveidoto varoni, tāpēc ievācu informāciju – skatījos video fragmentus, klausījos viņa balsi, aprunājos ar viņa meitu, citiem bobslejistiem. Kopējā bilde salikās pamazām, katram ir savas atmiņas. Apbrīnoju viņa apņemšanos četros gados, sākot no nulles, aizvest savu komandu līdz olimpiskajām medaļām, – kādam ir jābūt raksturam, lai kaut ko tādu apsolītu tajā laikā tādai varai!"

Pārējās lomās – Sandis Pēcis, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Valts Skuja, Kārlis Artejevs, Artūrs Irbe, Kārlis Ērglis, Hugo Puriņš.

Iestudējumam palīdz tapt arī scenogrāfs Valters Kristbergs, kostīmu māksliniece Madara Botmane, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un video mākslinieks Dainars Albužis.

Iestudējumu iespējams noskatīties arī 18. un 25. februārī, kā arī 22. martā un 17. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti