Labrīt

Saules parku attīstīšanā uzņēmumiem netrūkst izaicinājumu

Labrīt

Uz Lielupes būvē peldošās mājas. Cik tas ir likumīgi?

Brīvdabas muzeja gadatirgū šogad īpaša uzmanība būs veltīta maizei un abrai

Brīvdabas muzeja gadatirgū īpaša uzmanība veltīta maizei un abrai

Nedēļas nogalē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies tradicionālais tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus. 52. svētkos uzsvaru liks uz maizi un abru, simboliski daudzinot latviskās vērtības.

Muzeja pārstāvji Latvijas Radio piebilda, ka uzmanība būs veltīta arī daudziem citiem amatnieku darinājumiem un gardumiem. Turklāt apmeklētāji varēs arī kādus priekšmetus izgatavot pašu rokām un no meistariem smelties padomus un iedvesmu.

Jautras mūzikas un lustīgu danču pavadījumā vienā no vecākajiem un lielākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā šo sestdien un svētdien, 1. un 2. jūnijā, viesosies 510 Latvijas amatnieki, mājražotāji, ēdinātāji un grāmatizdevēji.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja projektu vadītāja Anda Skuja stāsta: "Tie, es teiktu, ir tādi Latvijas nacionālie svētki, kurus visi kopā mēs svinam. Līdz ar to mums arī nav tikai tirgošanās, bet, protams, ir arī gan kultūras programma, gan amata prasmju demonstrējumi un darbnīcas, kur paši var sēsties, piemēram, pie podnieka ripas un mēģināt izvirpot un izveidot kādu podiņu."

Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus norisināsies jau 52. reizi. Uz šī gada svētku afišas redzama abra ar rudzu maizes klaipu tajā. Abas vērtības sasaistoties ar muzeja simtgadi.

"Mēs simboliski gribam šogad izcelt to pamatu pamatu. Ir amatnieks, kurš māk atrast īsto koku un izgrebt abru, un ir saimniece, kas tajā abrā mīca mīklu un cep maizīti. Tā kā arī mūsu muzeja pamatideja ir rādīt un vēstīt sabiedrībai par latviešu tautas tradicionālo kultūru, tad šī kokamatniecība un maize ir tas pamats senā latviešu dzīvē," teic Anda Skuja.

Gadatirgus laukuma centrā interesenti varēs vērot, kā meistars taisa abru. Juris Balodis ar to nodarbojoties jau 14. gadu, un tikpat ilgi viņš piedaloties šajā sarīkojumā. Latvijas Radio viņš stāsta, ka abru izgrebšanai jāsāk gatavoties jau laikus – forma jāizgatavo vēlākais līdz aprīlim. Pretējā gadījumā siltā laikā koksne sākšot plaisāt un sagatavi izglābt vairs nevarēšot. Ik gadu darbs noritot ar vienu koku, no kura meistars izgatavojot līdz 20 abru.

Šogad Juris Balodis tiecoties uz personīgo rekordu – izstrādājot 25 dažāda lieluma traukus.

"Tā ir liepa no Sēlijas, ko laipni atvēlēja pazīstams zemnieks Aldis. 2. janvārī kopā ar sievu braucām, atvedām visu šo. Sagataves bija 40. No 40 sagatavēm lēnā garā atsijājās tādas, kuras nebūtu jālaiž, ar kaut kādu defektu. Katrā tehnoloģiskajā procesā izkristalizējas finālistes, un tad superfinālā šobrīd ir 25."

Jautāts, vai tieši gadatirgū viņš tās turpinās izgrebt vai arī ir citi uzdevumu, meistars atbild: "Man ir sagataves, kuras nav pabeigtas. Es tur [gadatirgū] mēģināšu to pirmo procesu – tā rupjā izgrebšana ar lielu cirvi, pēc tam mazāku. Mēģināšu aptvert visus šos procesus. Ja kādam ir jautājumi vai arī ja kāds grib pamēģināt, vai arī kāds grib kādu sagatavi paņemt uz mājām, tā ka es mēģināšu būt atsaucīgs. Tas ir tāds liels notikums, es teiktu, līdzīgs kā dziedātājiem un dejotājiem Dziesmu un deju svētki. Tie ir amatnieku lieli svētki."

Muzejā norāda, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados papildus stāvlaukumam pie muzeja Brīvības ielas abās pusēs būs atļauts novietot savus spēkratus, taču apmeklētāji aicināti izmantot sabiedrisko transportu, kas kursēšot biežāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti