Ventspilī pirmatskaņojumu piedzīvos Krista Auznieka jaundarbs – veltījums novusam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

11. jūnijā Ventspilī, koncertzālē "Latvija" ar komponista Krista Auznieka pieckāršā koncerta "Four Angles" pirmatskaņojumu tiks atzīmēta sezonas izskaņa, informēja koncertzāles pārstāvji.

"Stāsts par darbu "Four Angles" sācies jau sen, vēl pirms koncertzāles atvēršanas 2019. gadā. Līdz ar pirmās sezonas plāniem dzima doma arī par jaunas tradīcijas iedibināšanu – ar zināmu regularitāti pasūtināt jaundarbus gan spilgtiem latviešu, gan ievērojamiem ārvalstu komponistiem, kurus Ventspilī pirmatskaņotu starptautiski atzīti, spoži mūziķi. Vēl vairāk – šie jaundarbi saspēlēsies, atsauksies, iemiesos un pārradīs vietējo folkloru, patiesu vai izdomātu. Tā nu pirmais no tiem – "Four Angles" jeb "Četri leņķi" – ir spēle ar pilsētas ielās joprojām dzīvi klīstošo teiksmu par latviešiem tik pazīstamo, bet lielākajai daļai pasaules eksotisko spēli novuss, par tās izcelsmi pirms aptuveni simt gadiem tieši Ventspilī. Arī dzejnieks Semjons Haņins, pats būdams kaislīgs un meistarīgs novusa spēlmanis, skaņdarbam "piesviež" savu pasaku par to, kur un galvenais – kā šis, nu jau par nacionālu kļuvušais, sporta veids radies," norādīja koncertzāles pārstāvji.

Krista Auznieka koncerts "Four Angles" rakstīts klavierēm, ērģelēm, vijolei, elektronikai, trompetei un stīgu kamerorķestrim. Pirmatskaņojumā Ventspilī "Four Angles" kopā ar Valsts kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" mūziķiem diriģenta Artūra Gaiļa vadībā izpildīs latviešu vijolniece Kristīne Balanas, pianiste Vikija Čova (Vicky Chow) no Ņujorkas, baltkrievu izcelsmes Parīzē dzīvojošā ērģelniece Anna Homeņa (Anna Homenya), amerikāņu mūziķe, komponiste un dziedātāja Kristīna Vīlere (Christina Wheeler) un trompetiste Kristīna Fransone (Kristina Fransson) no Norvēģijas. Koncerta vizuālo noformējumu veido divu latviešu mākslinieču, scenogrāfu tandēms – Monika Pormale un Katrīna Neiburga.

"Četros leņķos var ierāmēt piekrasti, apli vai spēli, bet nevar iegrožot prātu. Tas kā jūra gāž leņķi no kājām, liek tam saliekties, tam samesties nelabi, viena vienīga jūras slimība. Četri elkoņi, leņķu elki, pa diskiem triec: bauda no apļa iztriekt liekumu, ietriekt to stūrī, leņķis sasalis nulle grādos, pats vairs nezina, aplis tas vai tas bezgalīgi mazā punktā uzvarēts prāts," asociatīvo virzienu un gara acīm skatīto poētiku, strādājot pie jaundarba, atceras komponists Krists Auznieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti