Liepājā un Tukumā koncertēs Vestards Šimkus un Liepājas Simfoniskais orķestris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

1. oktobrī pulksten 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” un 2. oktobrī pulksten 17.00 Tukuma pilsētas Kultūras namā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā Liepājas Simfoniskais orķestris koncertēs kopā ar klaviervirtuozu un šoreiz arī komponistu Vestardu Šimku, informēja orķestra pārstāvji.

Šī orķestrim būs īpaša sadarbība ar Šimku, jo šoreiz klausītāji viņu varēs atklāt divās lomās – gan kā pianistu, gan arī komponistu. Koncertprogrammā skanēs divi opusi no Šimkus radītās mūzikas. Skaņdarbs klavierēm un orķestrim “Likteņa vārti” vēsta par dvēseles ienākšanu šai saulē, savulaik veltīts Likteņdārza desmit gadu jubilejai un pirmatskaņots tā amfiteātrī 2018. gada vasarā paša autora sniegumā. Darbs rakstīts klavierēm un orķestrim un balstīts uz vienkāršas, trauslas, tautiskās intonācijās balstītas tēmas, kas kļūst par episku un vērienīgu simfonisku epizodi, norādīja rīkotāji. Autors opusa saturu skaidroja kā savu pārdomu atainojumu par to, “kā dvēsele no Viņsaules plašumiem ieiet pa Likteņa vārtiem, lai sāktu dzīvot savu šīs saules dzīvi. Ieejot pa šiem vārtiem, gan ikviena cilvēka, gan arī visas tautas dvēseles liktenis kļūst neapturams un neatgriezenisks. Un kopā saistīts”.

Tāpat koncerta programmā iekļauts 2008. gadā tapušais Vestarda Šimkus Pirmais koncerts klavierēm un stīgu orķestrim ar norādi “Veltīts neērtajam cilvēkam". Šo darbu autors aicināja attiecināt uz sevi ikvienam, kas kaut reizi sajuties “neērts” attiecībā pret apkārtējās pasaules plūsmu.

Komponists skaņdarba tapšanu raksturoja šādi: “Pirmās idejas par šo skaņdarbu man radās, ejot pastaigās pa Kurzemes mežiem manas mājas tuvumā un vērojot, kā gadu no gada tajos izplešas kailcirtes un pilsētu robežas. Klavierkoncerta pamatā ir skaņu savienojumi, kas rodas manā galvā tad, kad ieklausos dabas skaņās.”

Kā atzīmēja orķestra pārstāvji, liktens tēmu Liepājas Simfoniskais orķestris turpinās arī otrā koncerta daļā ar vienu no visu laiku slavenākajām simfonijām – Ludviga van Bēthovena Piekto jeb Liktens simfoniju, kas radīta 19. gadsimta sākumā un atspoguļo cilvēka cīņu ar nenovēršamo. Francijā to mēdz dēvēt arī par “Uzvaras himnu” un “Triumfa maršu”, kas izsaka spriegā darba dramaturģijas virzienu.

Pie diriģenta pults stāsies Atvars Lakstīgala.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti