Rīta regtaims

Pianists Rūdolfs Vanks: Ļoti vēlamies, lai Dārziņa solodziesmas skan ne tikai Latvijā

Rīta regtaims

Andris Poga un simfonisks galā Parīzē ar Franka un Vāgnera mūziku

Rīgas Doma meiteņu korim "Tiara" - 1. vieta Tolosas koru konkursā! Stāsta Aira Birziņa

Korim «Tiara» 1. vieta Tolosas koru konkursā. Stāsta diriģente Aira Birziņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" ieguvis pirmo vietu 53. starptautiskajā Tolosas koru konkursā bērnu koru kategorijā. Tomēr koris mājup vēl nesteidzas: brauciens ir tikai drusku pāri pusei, jo līdz pat nedēļas nogalei "Tiara" koncertēs vēl trijās pilsētās. Bet Latvijā ar "Tiaru" tiksimies 21. novembrī, kad koris sniegs tiešraides koncertu Latvijas Radio 1. studijā.

Par nozīmīgo uzvaru un to, kā korim šobrīd klājas Spānijā, telefonintervijā stāsta kora vadītāja Aira Birziņa.

Liene Jakovļeva: Tolosā neesat pirmoreiz, un arī panākumi tur netiek gūti pirmoreiz. Bet Tolosa – tas ir konkurss, kurā nenokļūst nejauši kori...

Aira Birziņa: Mēs šeit esam jau trešo reizi. Pirmoreiz šeit viesojāmies 2009. gadā, kad ieguvām ļoti daudz balvu – varētu teikt, visas, ko vien varēja iegūt, ieskaitot "Grand Prix". Otrreiz šeit bijām 2015. gadā, kad ieguvām augsto otro vietu. Un nu atkal pēc septiņiem gadiem mēs esam šeit.

Bet, kā jau vēsta un paredz kategorija "Bērnu koris", tas ir pavisam cits kora sastāvs, pēc tik daudziem gadiem tas jau atkal ir jauns koris. Tomēr jau atkal meitenes jaunajā sastāvā piedzīvojušas šo lielo prieku un arī lielo darbu. Varu teikt paldies par apsveikumiem no visas pasaules – tik daudz apsveikumu no kolēģiem, no draugiem citos kontinentos, citās valstīs. Tas ir liels prieks!

Arī man personīgi, esot šajā konkursā atkārtoti, ir prieks, ka varam izcīnīt augsto vietu un iegūt lielisku žūrijas novērtējumu, jo konkursos jau vienmēr ir ļoti daudz nezināmā, un Tolosa ir īpaša ar to, ka šī konkursa nolikums paredz atskaņot divas basku dziesmas un vēl citas dziesmas, kas noteikti iekļaujamas konkursa programmā. Bet tad, kad sastādi šo programmu, tu jau īsti nezini, kas vislabāk nostrādās, un vai tiešām savas stiprās puses ar tām četrām dziesmām, kuras būs programmā, spēsim atklāt. Šoreiz mums bija ļoti, ļoti dažāda programma: sākot ar skaņdarbiem, kas ir tipiski kormūzikas dziedājumi – ar harmonijām, skaistām melodijām, un beidzot ar obligāto dziesmu, kuru dziedot, īsti nevarējām saprast, vai esam atminējušas komponista ieceri vai ne. (..) Bet, satiekot pašu komponistu jau pēc uzstāšanās, bija liels prieks, ka viņš bija sajūsmināts, tik ļoti priecīgs un aizrāvies, ka mazliet pastāstīja un pakomentēja savas domas, arī vārdu autores ideju, ko viņa bija šajos vārdos ielikusi.

Kora "Tiara" uzstāšanās konkursā Tolosā
Kora "Tiara" uzstāšanās konkursā Tolosā

Līdzi vedāt arī latviešu mūziku.

Jā, tā tas notiek absolūti vienmēr. Konkursā mēs dziedam latviešu mūziku, un arī koncertos gandrīz simtprocentīgi ir tikai latviešu mūzika. Un šajā reizē konkursa programmā bija divas daļas no Gundegas Šmites cikla "Vainagu vijumi", ko Gundega rakstīja korim uz jubileju – to jūnijā atskaņojām Rīgā, un vēl bija Ērika Ešenvalda skaņdarbs.

Šie skaņdarbi ir ļoti atšķirīgi! Ērika Ešenvalda skaņdarbs ir kā putnu koncerts. Bet no Gundegas Šmites darba konkursā dziedājām divas daļas. Viena daļa ir ar Šekspīra vārdiem, un tās nosaukums ir "Zelta kronis" – par karaļa kroni un tā nozīmi, ka kronis ir tavā sirdī, nevis tavā galvā.

Tur ir ļoti nedaudzi muzikālie izteiksmes līdzekļi, bet ar šo nelielo skaņu daudzumu ir jāpasaka kaut kas tik ļoti nozīmīgs, lai klausītāji uztvertu šo dziļo domu. Otrs jeb pēdējais skaņdarbs no šī cikla bija "Ērkšķu vainags", kas ir par Jēzus ērkšķu vainagu un cilvēku attieksmi Krusta ceļā pret Jēzu: kā viņu izsmēja, nievāja, izmēdīja, nerroja. Gundega Šmite šai daļai izvēlējusies dažādus mūsdienu tehniku elementus ar skaņu veidošanu bez konkrētām notīm. Un tas bija lielākais izaicinājums – trāpīt atskaņojumā to īsto sajūtu, kā komponiste to vēlas, lai cilvēkiem pēc skaņdarba beigām būtu gan baisi, gan spokaini, gan arī tāds īsts satricinājums, jo pēc gaišā un iepriekš skanošā mūzikas materiāla visos citos skaņdarbos tas visu pārējo apgāž, noliedz... 

Spriežot pēc rezultātiem, jūs tikāt saprasti. No konkursa pārradāties vēlā naktī, vai vēl priekšā ir kādas uzstāšanās? 

Mūsu brauciens ir tikai drusku pāri pusei, jo līdz pat nedēļas nogalei koncertēsim vēl trīs vakarus trijās pilsētās.

Vai tās ir baznīcas vai koncertzāles?

Pārsvarā tās ir lielas katedrāles, lielas baznīcas. Bija gan koncerts arī tādā kā kultūras namā, bet ar ļoti jauku akustiku un ļoti labu publiku. Gribu teikt, ka

publika šajos koncertos un konkursā ir ļoti izglītota, jo viņi šo konkursu gaida. Tas notiek jau 53. reizi, un tā rīkotāju sadarbība ar dažādām pilsētām, piedāvājot koncertus, ir jau tradicionāla.

Pati esmu šeit jau piekto reizi – pirms meiteņu kora "Tiara" Tolosas konkursā piedalījos gan ar sieviešu kori "Dzintars", gan kamerkori "Ausma" – vairākas no šīm vietām atceros jau no koncertiem toreiz. Un tagad atkal – mēs tiešām tiekam ļoti sirsnīgi uzņemti. (..) 

Koris "Tiara" Spānijā
Koris "Tiara" Spānijā

Kā meitenes reaģēja, uzzinot par pirmo vietu?

Mums tā situācija bija diezgan muļķīga:

bijām jau autobusā, kad uzzinājām šo faktu. Mūsdienu tehnoloģijas darīja savu.

Kolēģe parādīja man priecīgo ziņu feisbukā, kuru izlasījām un pat mazliet apspriedāmies, domājot, vai teikt meitenēm tūlīt, jo šoferītis brauca diezgan tālu ceļu, vedot mūs no koncerta, un zināju jau, cik liels būs skaļums autobusā, kur turklāt brauciena laikā jāsēž – nevar piecelties, apkampties un skaļi skraidīt viens pie otra. Domāju – drusku pagaidīsim.

Bet jau pēc dažām minūtēm no autobusa aizmugures meitene jautāja – skolotāj, vai ir zināmi rezultāti? Arī viņām taču ir brāļi, māsas un radinieki, kuri to bija redzējuši un viņām atsūtījuši apsveikumu... Tad arī tūlīt teicu pa mikrofonu visam korim. Kā jau pie meitenēm, gaviles bija augstos toņos, bija prieka asaras un apkampšanās. Pie hosteļa, kad izkāpām no autobusa, vēl papriecājāmies un devāmies gulēt, jo pēc rezultātu paziņošanas mums bija jābūt gatavām nākamajā rītā dziedāt un uzstāties laureātu un apbalvošanas ceremonijā.

Bet vēl: apskatīju arī "Grand Prix" sarakstu, kurā piedalās visi Tolosas konkursa kolektīvi automātiski, izsakot savu vērtējumu. Un man ir tik neizsakāms prieks, ka starp visiem 17 koriem, kas ir no dažādiem kontinentiem, mūsu rezultāts ir trešais!

Priekšā ir tikai divi pieaugušie kori – koris "Sofija" no Ukrainas, kurš tiešām skan izcili un ieguva visaugstāko novērtējumu, un Slovēnijas meiteņu koris, kurš arī ir ļoti pazīstams konkursos un pasaulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti