Rīta Panorāma

Uzmanību – uz ceļa skolēni!

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Sandru Stricku

Triju latviešu komponistu pasaules pirmatskaņojumi

Ģertrūdes baznīcā skanēs Aišpura, Jančevska un Zaļupes jaundarbi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 8 mēnešiem.

25. augustā plkst. 19  Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes baznīca tiks piepildīta ar garīgās mūzikas skaņām, ko radījuši latviešu komponisti – “The Sound Poets” līderis Jānis Aišpurs, talantīgais Rihards Zaļupe un uzlēcošā starptautiskā zvaigzne – Jēkabs Jančevskis. Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, diriģenta Māra Sirmā vadībā pirmo reizi tiks atskaņoti jaundarbi, kas sarakstīti par godu 18. garīgās mūzikas festivālam.

"Viņi ir autori, kuri netiecas pierādīt sevi pēc kaut kāda jaunas tehnoloģijas jeb jaunrakstības stila, kas ir balstīts uz ļoti sarežģītām, nesaprotamām formulām, bet viņu visu trīs mērķis, manuprāt, ir atklāt skaidrību, tīrību, saprotamību," komponistu trijotni vērtē Māris Sirmais, norādot, ka koncertā skanēs mūzika, kas patiesi uzrunā cilvēku.

Jānis Aišpurs akadēmisko mūziku raksta ne pirmo reizi, taču lieldarbs “I am the truth” (“Es esmu patiesība”), komponista vārdiem izsakoties, ir līdz šim lielākais “nopietnās” mūzikas izaicinājums. Iedvesmu jaundarbam viņš guvis no 12. gadsimtā dzīvojuša mistiķa Farida Ud Dina Atara dzejoļa “Putnu konference”, kas, izmantojot putnus kā alegoriju, atspoguļo sūfisma reliģijas iekšējo ceļojumu no cilvēka līdz dievam.

Komponists un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe darbu “Credo in unum Deum”, kurā apvienojis pareizticīgos, šamanisma un Burjatijas reliģiskos dziedājumus, veltījis vectēvam, kurš pēc tautības ir burjarts. R. Zaļupes lieldarbā izmantota tikai viena rinda ar tekstu, kas pierāda viņa talantu, norāda diriģents Māris Sirmais.

Viens no emocionālākajiem festivāla darbiem “No letu zemes” vēsta par pirmo kronēto Lietuvas karali Mindaugu un viņa mīļoto Martu, kura, iespējams, nākusi no Latgales. Lieldarbam ir astoņas daļas: korim, stīgu, orķestrim, perkusijām un teicējai, kuras lomu izpildīs komponista Jēkaba Jančevska mamma aktrise Zane Jančevska. Šis darbs cenšas retušēt vēstures notikumus un atklāj, ka ar kaimiņiem lietuviešiem mums ir daudz kopīga.

“Šis patiesi būs dziļi aizkustinošs koncerts, to novēroju pēc mēģinājumiem, kad kora meitenes nāk ārā ar aizkustinājumā saraudātām acīm – tas nenotiek pārāk bieži. Visi trīs komponisti ir paveikuši fantastisku darbu, ko ar nepacietību vēlamies jums parādīt,” saka Valsts akadēmiskā kora “Latvija” direktors Māris Sirmais.

Koncertu būs iespēja klausīties tiešraidē Latvijas Radio 3 - "Klasika".

Jau vēstīts, ka šis būs otrais no pieciem 18. garīgās mūzikas festivāla koncertiem. 27. augustā Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē plkst. 19 un 28. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19 skanēs Izraēlas garīgā mūzika, savukārt festivāla noslēgumā 5. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19 tiks atskaņota Antona Bruknera Trešā mesa fa minorā.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti