Pa ceļam ar Klasiku

«LNSO vasarnīcas» rīkotāji: «Gorā» sirdis atvērās pat tiem, kuriem bija skepse

Pa ceļam ar Klasiku

Laima Jansone par Uģim Brikmanim veltīto koncertu: Tas būs koncerts dzīvībai

Dziedātājs Juris Jope: Ar Alfrēdu Kalniņu tā pa īstam satiekos tikai tagad

Dziedātājs Juris Jope: Ar Alfrēdu Kalniņu pa īstam satiekos tikai tagad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

23. un 24.augustā uz koncertprogrammu "Gaismēnu spēles" aicina dziedātāji Inga Šļubovska-Kancēviča un Juris Jope, aktrise Olga Dreģe un pianists Mārtiņš Zilberts. Kā intervijā Latvijas Radio 3 - Klasika atzīst dziedātājs Juris Jope, tā pa īstam viņš satiekoties ar Alfrēda Kalniņa mūziku tikai tagad.

Kad Arnolds Klotiņš rakstīja monogrāfiju par Alfrēdu Kalniņu, viņš sāka ar vārdiem, ka šis mūsu komponists mums vēl nav gluži tik labi pazīstams kā citi viņa vienaudži. Cik labi pazīstams ir Alfrēds Kalniņš Jurim Jopem?

"Arī es esmu lasījis Arnolda Klotiņa grāmatu, un man tā ļoti patika.

Godīgi sakot, ar Alfrēdu Kalniņu tā pa īstam es satiekos tikai tagad, jo studiju gados tas īsti nebija iespējams.

Manuprāt, studentam, kas tikko sāk dziedāt, Alfrēds Kalniņš ir diezgan sarežģīts komponists, jo viņš prasa gan vokālu, gan personības briedumu," prāto Jope.

"Pirms gada absolvēju Lietuvas Mūzikas akadēmiju un atģidos, ka nu jau lietuviešu kamermūziku esmu dziedājis vairāk nekā latviešu. Tad nu vajadzēja ķerties klāt kādam izcilam latviešu komponistam. Ņemot vērā, ka šis ir Alfrēda Kalniņa jubilejas gads, pievērsos viņa mūzikai," skaidro dziedātājs.

Darba gaitā dziedātājs atklājis: "Alfrēdam Kalniņam ir ļoti aktuāla mīlestības tēma. Pastiprināti! Manuprāt, viņš pats kā cilvēks pret mīlestību izturējies diezgan piesardzīgi – ne jau velti Arnolds Klotiņš grāmatā raksta, ka Kalniņš bijis diezgan noslēgts cilvēks – no bērnu dienām viņš ar mīlestību bijis mazliet uz jūs. Vienmēr no tās bijis mazliet ar attālumu. Manuprāt, tieši tāda būšana ar distanci rada daudz vietas fantāzijai jeb sapņošanai. Arī solo dziesmām, kas izskanēs mūsu koncertā, viņš izvēlējies tādu izcilu liriķu tekstus, kas ir sapņotāji – viņi sapņo par mīlestību. Piemēram, ļoti skaista ir solodziesma "Sapņu tālumā" ar Aspazijas vārdiem. Diametrāli pretēja dziesma – "Tev". Visas dziesmas, ko esam iekļāvuši koncertā, stāsta par mīlestības dažādajām fāzēm."

Juris Jope arī stāsta:

„Mēs mazliet riskēsim, un vismaz trīs solodziesmas ar Ingu izpildīsim kā duets, nekādi neietekmējot komponista ieceri. Esam atraduši trīs solodziesmas, kas brīnišķīgi skan duetā.

Domāju, kad cilvēki klausīsies šīs solodziesmas, viņiem liksies, ka tā tas arī bijis domāts."

Koncertā satiksies trīs vēstījuma līnijas: Alfrēda Kalniņa solodziesmas, Viljama Šekspīra soneti, kurus lasīs aktrise Olga Dreģe, un trešais ir vizuālais vēstījums.

Kopumā koncertā izskanēs 17 solo dziesmas un 15 Šekspīra soneti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti