Rīta Panorāma

Ungārijā un Serbijā vēlēšanās uzvar valdošās partijas

Rīta Panorāma

ANO aicina izmeklēt slaktiņu Ukrainas pilsētā Bučā

Intervija ar Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu

Berlīnes Filharmonijas orķestris Liepājas koncertzālē sniegs vērienīgo «Eiropas koncertu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Svētdien, 1. maijā, pulksten 11.55 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" gaidāms līdz šim lielākais notikums koncertzāles pastāvēšanas vēsturē – Berlīnes Filharmonijas orķestris kopā ar izcilo diriģentu Kirilu Petrenko pirmo reizi klausītājiem Latvijā piedāvās vērienīgo "Eiropas koncertu", kas vēstīs par Eiropas kultūras vienojošo garu, mieru un solidaritāti, informēja koncertzāles pārstāvji.  Šajā koncertā orķestris uzstāsies kopā ar pasaules opermūzikas zvaigzni Elīnu Garanču.

Berlīnes Filharmonijas orķestris no 1991. gada dibināšanas gadadienu 1. maijā atzīmē ar "Eiropas koncertu" jeb "Eiropakonzert" vēsturiski nozīmīgos kultūras pieminekļos. Šogad orķestra 140. gadadienas koncertam sākotnēji bija paredzēts notikt Odesas Nacionālajā akadēmiskajā operā, taču militārais iebrukums Ukrainā licis mainīt norises vietu. Berlīnes Filharmonijas orķestris uzrunāja Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" komandu un ir gandarīti, ka tik īsā laikā šo koncertu bija iespējams noorganizēt Latvijā.

"Mūsu domas, protams, ir ar cilvēkiem Odesā, kur koncertam sākotnēji bija jānotiek. Ar šo "Eiropas koncertu" mēs vēlamies sūtīt solidaritātes signālu Odesai un Ukrainai. "Berlīnes filharmoniķiem" un Kirilam Petrenko jēdziens "Eiropa" apzīmē kopīgas vērtības un kopīgu kultūru, kas mūs vieno pāri visām nacionālajām robežām un vissaprotamāk izpaužas mūzikā. Īpaši šogad šīs Eiropas vērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk. Kopā ar latviešu mecosoprānu Elīnu Garanču tapusi jauna programma, kuras centrā ir komponisti, kuru muzikālais vēstījums ir par brīvību un pašnoteikšanos," par koncerta galveno vēstījumu atklāj Berlīnes Filharmonijas orķestra vijolnieks un mediju valdes loceklis Stenlijs Dods (Stanley Dodds).

Koncertu atklās Pētera Vaska opuss "Musica Dolorosa". To turpinās itāļu komponista Lučāno Berio (Luciano Berio) folkmūzikas dziesmu cikls "Folk Songs", kurā Elīnas Garančas balss izcels Eiropas un pasaules kultūras daudzveidīgās mūzikas saknes, savukārt ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova (Валентин Сильвестров) skaņdarbs "Elegie" vēstīs par izlaušanās spēku. Programmas otrajā daļā orķestra izpildījumā atklāsies Leoša Janāčeka (Leoš Janáček) ietvertās skaudrās kara ainas no Nikolaja Gogoļa noveles "Taras Bulba". "Programmas noslēgumā iepriekš paustais līdzpārdzīvojums transformēsies neatkarības alkās un cerības ainās ar cildinošo Žana Sibēliusa (Jean Sibelius) skaņdarbu "Finlandia"," programmas izklāstā norādīja koncerta rīkotāji.

Elīna Garanča
Elīna Garanča

Koncerts būs skatāms arī televīzijā vairāk nekā 30 pasaules valstīs, tai skaitā Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

Koncerta pārraide tiks īstenota sadarbībā ar "EuroArts", Vācijas, Japānas, Ķīnas Centrālo televīziju, LTV u.c.

Lai koncerta varētu sniegt arī reālu atbalstu Ukrainai, iegādājoties koncerta biļetes, klausītajiem būs iespēja veikt ziedojumus Ukrainas cilvēkiem. Ziedot iespējams, arī neiegādājoties biļeti. Arī koncerta apmeklējuma laikā būs iespējams atstāt ziedojumus Ukrainas atbalstam koncertzāles publiskajā telpā izvietotajās ziedojumu kastītēs. Veiktie ziedojumi nonāks labdarības organizācijā "Ziedot.lv", kur tālāk tie tiks novirzīti atbalsta sniegšanai.

"Eiropas koncerts" tika aizsākts pēc Austrumvācijas un Rietumvācijas atkalapvienošanās. Tie tiek organizēti kā Eiropas vienojošā gara svētki, atzīmējot šī kontinenta kopīgo mantojumu un kultūru. Katrs "Eiropas koncerts" notiek citā Eiropas pilsētā vēsturiski nozīmīgās un neparastās norises vietās un koncertzālēs, kuras pārstāv izcilus kultūras sasniegumus. Iepriekšējos gados "Eiropas koncertu" uzņēmušas tādas prominentas vietas kā Orsē muzejs Parīzē, Versaļas pils, "Teatro Real" Madridē, Vasa muzejs Stokholmā u.c. Šajos koncertos tiek svinēti mītnes pilsētu un valstu "vietējie ģēniji"– komponisti, pasaulslaveni solisti vai ansambļi.

Berlīnes Filharmonijas orķestris ir viens no pasaules vadošajiem orķestriem. Kopš tā dibināšanas 1882. gadā orķestra darbības sfēra ir paplašinājusies un sniedzas ārpus Vācijas un Eiropas robežām. Pirmajās desmitgadēs galvenie diriģenti bija Hanss fon Bīlovs, Artūrs Nikišs un Vilhelms Furtvenglers, kam 1955. gadā sekoja Herberts fon Karajans. Viņš kopā ar "Berlīnes filharmoniķiem" attīstīja unikālu skaņas estētiku un spēles kultūru, kas padarīja orķestri slavenu visā pasaulē. 1967. gadā Karajans nodibināja "Berliner Philharmoniker" Lieldienu festivālu, kas Bādenbādenē notiek kopš 2013. gada. No 1989. līdz 2002. gadam galvenais diriģents Klaudio Abado attīstīja jaunus virzienus koncertprogrammās, liekot uzsvaru uz mūsdienu skaņdarbiem. No 2002. līdz 2018. gadam sers Saimons Retls turpināja paplašināt repertuāru un izveidot novatoriskus koncertu formātus. 2009. gadā orķestris atklāja savu koncertu platformu "Digital Concert Hall", kurā "Berlīnes filharmoniķu" koncerti tiek pārraidīti tiešraidē un piedāvāti kā ieraksti video arhīvā. No 2019. gada par orķestra galveno diriģentu iecelts Kirils Petrenko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti