«Baltajā flīģelī» aicina uz Džona Keidža muzikālajām meditācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Uz koncertu “Džons Keidžs. Amerikāņu avangards" piektdien, 5. augustā, plkst. 19 Siguldas koncertzālē “Baltais flīģelis” aicina pianists Juris Žvikovs un videomākslinieks Roberts Rubīns. Viņu interpretācijā varēs baudīt amerikāņu brīvdomātāja un konceptuālista Džona Keidža sonātes un interlūdijas, kas aizved maģiskā un brīnumainā bezlaika ceļojumā.

Lielās Mūzikas balvas 2015 nominants pianists Juris Žvikovs, pētīdams un atskaņodams Keidža mūziku, kļuvis par šī komponista skaņuraksta ekspertu. Viņš ir viens no nedaudzajiem pianistiem pasaulē, kurš iestudējis visu Keidža neparasti veidoto sonāšu un interlūdiju ciklu – „izvērstu meistardarbu ar klusinātu balsi”, kā to nodēvējis kāds mūzikas kritiķis. Pašlaik 20. gadsimta amerikāņu brīvdomātāja un konceptuālista Džona Keidža mūzikai tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Viņa mūzikā labi zināmais instruments – klavieres – ieguvis krietni daudzveidīgāku un krāsaināku skanējumu, balansējot starp gari pludinātām, vijīgām un cieti aprautām, metāliskām saskaņām, atgādinot te Bali salu gamelāna orķestra nokrāsu, te atkal Dienvidaustrumāzijas meditatīvi netveramo skaņu audumu. Kopā ar pianistu šajā unikālajā audiovizuālajā performancē  piedalās starptautisku atzinību guvušais režisors un videomākslinieks Roberts Rubīns, kura veidotās projekcijas neuzkrītoši un neatņemami papildinās muzikālo priekšnesumu, veidojot gaismas objektu īpašu atmosfēru.

Šīs nedēļas beigās Siguldā ar plašu pasākumu programmu noslēgsies 15. Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem”. 6. augustā Siguldas koncertzālē „Baltais flīģelis” visas dienas garumā norisināsies tradicionālās festivāla radošās darbnīcas, lekcijas, meditācijas un dzejas lasījumi:

Plkst. 11.00 uz lekciju un sarunām par garīgām tēmām aicinās M. Phil. Valdis Svirskis;
Plkst. 13.00 uz dejas nodarbību "Biodeja" aicinās biodejas skolotāja Kristiāna Kalniņa;
Plkst. 15.00 uz gongu meditāciju aicinās holistiskā terapeite, gongu meistare un japāņu tradīcijas reiki skolotāja Marija Mežecka);
Plkst. 17.00 un lekciju par sakrālo ģeometriju aicinās arhitekts Kaspars Rikards.

Savukārt sestdienas vakarā plkst. 19 koncertzālē "Baltais flīģelis" ar jaunu programmu uzstāsies postfolkloras grupa "Daba San". Koncerta programmā savīsies grupas vasaras sākumā izdotajā albumā “Vaiņags” iekļautās dziesmas ar jau zināmiem grupas autordarbiem, kas kopā veido sajūtās un noskaņā bagātīgu buķeti – gluži kā viskrāšņākais pļavas ziedu vaiņags, kas sevī sakopo vasaras krāsu, smaržu un sajūtu esenci. Programmā iekļautās dziesmas vēstī par latvju zemes dabas krāšņumu ar visām tās izpausmēm: dienas vidus tveici, siena smaržu, jūrasmalas priežu šalkoņu, putnu balsīm un lietus šaltīm, pērkonu negaisa laikā. Tikpat nozīmīga loma dziesmās ir atvēlēta latviešu dievībām un dzīvesziņai. Arī kokam ir lapotnes vaiņags, kas spēj uzplaukt caur saknēm, uzņemot spēkus, tā arī grupas dalībnieki smeļas iedvesmu un sakņojas tautasdziesmās ietvertajā vēstījumā, sniedzot tam iespēju uzplaukt šodienas klausītājam tuvā un mūsdienīgā skanējumā – kuplā “Vaiņagā”.

Festivāla noslēguma koncerts “Salamana Augstā dziesma" izskanēs 7. augustā, Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā vokālās grupas "Ars Antiqua Riga" izpildījumā. Programma iedzīvinās Vecās Derības augstāko virsotni – Salamana Augsto dziesmu divu dažādu laikmetu dižgaru – Hildegardes un Palestrīnas – mūzikā. Izcilo latviešu dziedātāju – Ievas Paršas (balss, zvani), Jāņa Kurševa (balss), Aigara Reiņa (balss), Rūdolfa Bērtiņa (balss), Uģa Meņģeļa (balss) un Pētera Vaickovska (mākslinieciskais vadītājs, balss) izpildījumā un senatnīgās baznīcas īpašajā atmosfērā šis koncerts sniegs patiesu garīgu piedzīvojumu.

Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa – miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. Kopš 2002. gada sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls "Ad Lucem" ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti