Vai zini?

Vai zini, ka dzejniekam Vilim Plūdonim bija desmit bērni?

Vai zini?

Vai zini, ka Martuževa Aglonas baznīcas svētkus pirmo reizi apmeklēja tikai 1979. gadā?

Vai zini, ka Hamiltona mauzolejā Skotijā ir viena no pasaulē garākajām atbalsīm?

Vai zini, ka Hamiltona mauzolejā Skotijā ir viena no pasaulē garākajām atbalsīm?

Vai zini, ka Hamiltona mauzolejā Skotijā var dzirdēt vienu no pasaulē garākajām atbalsīm, kāda iespējama iekštelpās? 

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Hamiltona mauzolejs būvēts 19. gadsimta vidū un tas ir viens no iespaidīgākajiem pieminekļiem Skotijā. Kapela, kas ir astoņstūra formā, atrodas ēkas pirmajā stāvā un tiek blāvi apgaismota ar saules gaismu, kas ieplūst caur stikla kupolu.

Sākotnēji kapelā bija paredzēts rīkot reliģiskus dievkalpojumus, taču telpas akustika to padarīja neiespējamu.

Saskaņā ar 1970. gada Ginesa rekordu grāmatu — kad tika aizcirstas masīvās bronzas durvis, skaņa pilnībā izdzisa tikai pēc 15 sekundēm.

Šobrīd kapelas unikālo akustiku saviem koncertiem izmanto dažādu žanru mūziķi, tostarp arī izcilais amerikāņu stīgu kvartets "Kronos Quartet".

Savukārt Fingala ala (Fingal’s Cave) Skotijā, kur atbalss ilgums sasniedz četras sekundes, iedvesmoja vācu agrīnā romantisma meistaru — komponistu Fēliksu Mendelszonu.

Savā grāmatā "Koncertu apmeklētājas pierakstu bibliotēka" angļu dzejniece un mūzikas aprakstniece Roza Nūmārča stāsta, kā komponists Fingala alā guvis iedvesmu uvertīrai "Hebrīdu salas", kurai komponista pierakstos un vēstulēs vēl bez šī nosaukuma dažkārt dots arī apzīmējums "Fingala ala". Tā ir unikāla ala, kas atrodas Skotijai piederošās Hebrīdu salu grupas neapdzīvotās Stāfas (Staffa) salas krastā. Neparastās uzbūves dēļ tajā dzirdamas ļoti krāšņas atbalsis.

Jūras ūdeņi bazalta iežos izgrauzuši alu ar kupola veidā izliektiem griestiem, kas rada savdabīgu akustiku.

Alas sienas veido seššķautņainas bazalta kolonnas, kas dabiski veidojušās pirms 60 miljoniem gadu paleogēna periodā. Karstās lavas plūsmai atdziestot, perpendikulāri tās virsmai rodas regulāras sešstūrainas sarukuma plaisas (atskaldnība), līdzīgi, kā veidojas plaisas, žūstot dubļiem. 

Mendelszons Fingala alu apmeklējis 1829. gadā, kad apceļoja Skotiju. Klausoties paisuma bangu atbalsīs, Mendelszonam esot ienākusi prātā uvertīras tēma. Ņūmārča par programmātisko uvertīru raksta šādi: "Tā ir kā skaists un grezns jūras gleznojums, ko radījis cilvēks, kurš apbrīnojis okeānu no attāluma, bet vēl nekad nav izjutis zaļā viļņa spēku un vēsumu, kad tas atsitas pret bortiem un apšļāc sašķiebušos klāju."

Uvertīru atzina pat Rihards Vāgners, kas etniskās piederības dēļ nebija pret Mendelszonu labvēlīgi noskaņots, un raksturoja to kā to "pirmklasīgu ainavgleznojumu".


Atsauces:
  • BBC televīzijas raidījums "Krasts", sestās sezonas ceturtā sērija "Rietumu salas un Šetlendas", 03.07.2011.
  • Newmarch, Rosa. The concert-goer's library of descriptive notes. Oxford University Press, London, 1936. P. 72.
  • "The Sound Book: The Science of the Sonic Wonders of the World" was written by Trevor Cox and published in 2014​
  • Eksperi: ģeoloģes Aija Ceriņa un Angelīna Zabele.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti