Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Sprūdu

Rīta Panorāma

Intervija ar muzikālās apvienības "Raxtu Raxti" dalībniekiem

Intervija ar Visvaldi Asari

Stacijas laukumā atklās Latvijas simtgadei veltītu plakātu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Atzīmējot Latvijas valsts svētkus, 16. novembrī plkst. 14.00 laukumā pie t/c “Origo” tiks atklāta lielformāta brīvdabas izstāde “Publiskie spoguļi. Plakāti 1834–2017”.

“Kad Rīgā 1901.gadā zirgu tramvaja vietā ievieš elektrisko tramvaju, ir ļoti daudz neapmierināto – kā tagad sapratīs, uz kuru pusi brauc tramvajs? Šodien atbildes uz jautājumiem mēs cenšamies noskaidrot datora vai telefona ekrānā, bet pirms pāris desmitgadēm dažādas ziņas mums piespēlēja plakāti tieši uz ielas. Vai saspēle notiek joprojām? Uz pārdomām par šo arī vedinās izstāde “Publiskie spoguļi. Plakāti 1834–2017”,” par izstādi stāsta mākslas zinātniece Ramona Umblija.

Izstāde “Publiskie spoguļi. Plakāti 1834–2017” ir otrais tirdzniecības centra “Origo” dāvinājums Latvijas iedzīvotājiem, sagaidot valsts apaļo jubileju, kas tapusi sadarbībā ar mākslas zinātnieci Ramonu Umbliju un Latvijas Dizaineru savienības valdes locekli un mākslinieku Visvaldi Asari, kas piedalīsies atklāšanas pasākumā un sarunā par “plakātlaikiem” kopā ar scenogrāfu, gleznotāju, plakātu veidotāju Juri Dimiteru un citiem mākslas ekspertiem.

Latvijas simtgadei veltītajā izstādē apmeklētāji varēs aplūkot un iepazīties ar vairāk nekā 80 spilgtākajiem mākslinieku darbiem.

Izstādē būs skatāmi Latvijas izcilāko autoru darbi. 20. gs. sākumu iezīmē tādi slaveni mākslinieki kā Janis Rozentāls, Rihards Zariņš un Jānis Liepiņš. Atsevišķu un ļoti svarīgu plakātmākslas posmu pārstāv pasaules slavu guvušais konstruktīvists Gustavs Klucis, kas ir viens no ievērojamākajiem fotomontāžas plakātu žanra iedibinātājiem, kā arī aģitācijas dizaina objektu meistars. Sākot ar 20. gs. 60. gadiem latviešu laikmetīgā plakāta uzvaras gājienu uzsāk Gunārs Kirke, Džemma Skulme, Laimonis Šēnbergs, Gunārs Zemgals. 20. gs. plakātu mākslā dominē Ilmārs Blumbergs, Juris Dimiters, Andris Breže, Ojārs Pētersons, Juris Putrāms, Kristiāns Šics. Savukārt 21. gs. sākumā ar saviem darbiem sabiedrību uzrunā Visvaldis Asaris, Jānis Galdiņš, Vilnis Piķis, Māris Subačs.

“Plakāts ir mākslas veids, kuram pēc būtības ir jāatrodas publiskā telpā. Tad tas strādā uz ļoti plašu auditoriju, pilda savas tiešās funkcijas un atbilst tā radīšanas mērķim. Labs sociālais plakāts skatītāju uzrunā tieši, veidojot cita veida komunikāciju vai dialogu, kā ierasts. Tas ir kā laikmeta lakmusa papīrs, kas to raksturo, kā to veidojam, un iezīmē mūsu atbildību tajā. Zīmīgi ir tas, ka izstādē redzam plakātus, kuri ir radīti tur pat pirms 30-40 gadiem, bet vēl jo projām nav zaudējuši savu aktualitāti un uzrunā mūs arī no šodienas problemātikas aspekta. Izstādes ekspozīcija iezīmē ne tikai Latvijas plakāta pirmsākuma periodu, bet kopumā ir arī kā šķērsgriezuma līnija, kura atspoguļo Latvijas simtgades vēsturisko kontekstu,” stāsta Latvijas Dizaineru savienības valdes loceklis, mākslinieks Visvaldis Asaris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti