Kultūras ziņas

Vitas Lukstiņas pašportreti

Kultūras ziņas

Dzejas izrāde "Knuta Skujenieka Kro–Kro"

Tapis "Veltījums Džemmai Skulmei"

Rīgas pilsētvidē top Kristiana Brektes murālis «Veltījums Džemmai Skulmei»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Kopš 9. augusta Rīgā, Akas ielā 10, ir uzsākts darbs pie murāļa “Veltījums Džemmai Skulmei”, kuru organizē fonds “Mākslai vajag telpu”. Murāļa skici radījis mākslinieks Kristians Brekte, taču uz sienas šo skici pārnes mākslinieki Miķelis Mūrnieks un Kiwie, informēja organizatori.

Kristians Brekte, iedvesmojoties no Džemmas Skulmes (1925–2019) meiteņu tēliem, kas līdzinās bērnu zīmējumiem un kurus māksliniece savā daiļradē it sevišķi daudz izmantojusi pēdējās desmitgadēs, ir radījis mākslas darbu “Veltījums Džemmai Skulmei”. Izmantojot Skulmes radītos meiteņu tēlus no gleznu sērijām “Atgriešanās” un “Modelis”, Brekte turpina naivo estētiku un raugās uz “modeļiem” veidos, kas raksturīgi pašam māksliniekam.

Pāri murālim būs lasāms Džemmas citāts “Mēs visi esam sliekas, kurām jāirdina zeme”. Kā skaidroja "Mākslai vajag telpu" pārstāvji, citāts interpretējams kā iepriekšējās paaudzes mākslinieces aicinājums jaunajiem visu nozaru censoņiem darīt augsni – valsti un sabiedrību – auglīgu. Pats Brekte par šo mākslas darbu saka šādi: “Es domāju par nozīmēm. Izvēlējos Džemmas radītus zīmējumus, kas izskatās pēc bērnu skricelējumiem. Tie lika man domāt par to, ka bērni taču allaž zīmē un skricelē, sēžot skolas solā! Ar šiem zīmējumiem, es ceru, es pamudināšu cilvēkus atcerēties, kā tas bija – būt bērniem un ķēpāties, zīmēt neesošus radījumus uz pierakstu klažu malām.

Ja bērniem niez nagi (un viņiem niez!), tad nu viņiem ir jāļauj ķēpāties un radīt. No tā var daudz kas labs izaugt! Tur ir potenciāls šedevriem.”

Projekta īstenotāji arī norādīja, ka siena, kas atrodas Akas ielā 10, ir Rīgas 40. vidusskolas izglītības programmas īstenošanas vietai piederīga un tā izvēlēta apzināti, akcentējot mākslas izpratnes veidošanu jau no mazām dienām, laikmetīgā veidā mudinot bērnus iepazīties ar vizuālās mākslas mantojumu un spēcīgām latviešu personībām, tādām kā Džemma Skulme un Kristians Brekte.

Kristians Brekte un Džemma Skulme
Kristians Brekte un Džemma Skulme

Fonds “Mākslai vajag telpu” jau iepriekš ir veidojis projektus, kuros tikuši akcentēti 20. gadsimta otrās puses vizuālās mākslas pārstāvji, taču viņu personības un daiļradi interpretēt vienmēr aicināti bijuši tieši mūsdienu mākslinieki. Sienas gleznojums “Veltījums Džemmai Skulmei” ir projekts, kurā tiek realizēts “tilts” starp divu paaudžu māksliniekiem, kuru mākslinieciskajā praksē ir naivisma stilā gleznoti vai zīmēti modeļi.

Kopš 2018. gada fonds “Mākslai vajag telpu” Latvijas skolām piedāvā izglītojošas nodarbības par laikmetīgo mākslu, un arī šī projekta ietvaros paredzēts apciemot skolas ar mākslinieka Kristiana Brektes dalību.

Projekts saņēmis atbalstu Rīgas domes kultūras projektu finansēšanas konkursā, kā arī no Latvijas Mākslas akadēmijas rektora prof. Kristapa Zariņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti