Kultūras rondo

Ceļā pie Aleksandra Čaka. 8. stāsts. Dzejnieka mīlestība - Milda Grīnfelde

Kultūras rondo

Aizvadītais gads mūzikā: vērtē Anita Uzulniece, Māris Gailis un Lauma Mellēna-Bartkeviča

Latviju Venēcijas biennāles mākslas izstādē nākamgad pārstāvēs Skuja Braden

Latviju Venēcijas biennāles starptautiskajā mākslas izstādē nākamgad pārstāvēs Skuja Braden

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kultūras ministrijas (KM) rīkotajā atklātajā konkursā par Latvijas ekspozīcijas idejas koncepciju un īstenošanu nākamajā gadā gaidāmajā Venēcijas biennāles 59. starptautiskajā mākslas izstādē piecu pieteikumu vidū žūrija par atbilstošāko ir izraudzījusies mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas D. Breidenas darba "Tirgot ūdeni upes malā” metu, informēja KM pārstāvji. Latvijas paviljona veidošanu īstenos Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratores Andra Silapētere un Solvita Krese.

"Mākslinieču duets Skuja Braden mēģina pārvietot savu dzīves telpu uz ekspozīcijas vietu, plašākā kontekstā šķetinot privātās un publiskās telpas robežas. Kartējot Skujas Braden mājas mentālās, fiziskās un garīgās eksistences zonas, mēs varam atklāt ne tikai mājas iemītnieku intereses, ideālus, piederību, bet arī apjaust mūsu reģiona atšķirīgos vēstures lasījumus un testēt mūsdienu sabiedrības gatavību sadzīvot ar šodienas izaicinājumiem,” skaidrots projekta pieteikumā.

Ilustratatīs attēls no Skuja Braden pieteiktā meta – “Lotusa lampa”
Ilustratatīs attēls no Skuja Braden pieteiktā meta – “Lotusa lampa”

“Tirgot ūdeni upes malā” – tas ir budistu teiciens. Tas precīzi attēlo mūsdienas un senas dienas, tas ir kā mantra," Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” par darba ieceri stāstīja māksliniece Ingūna Skuja. Savukārt kuratore Solvita Krese skaidroja: “Nosaukums ļoti organiski pie mums atnāca. [..] Šis senais budisma koans, mūsuprāt, ilustrē pasaules vibrāciju. Stāsts par mūku, kas tirgo ūdeni upes malā, liek aizdomāties, ka bieži vien viss, kas mums ir vajadzīgs, mums īstenībā jau ir – mums vajag to ūdeni upes malā, kaut tas mums jau ir dots pa velti.”

Dalība Venēcijas mākslas biennālē bijis abu porcelāna mākslinieču liels sapnis. Pie darba ieceres strādāts jau gadu. Kā uzsvēra kuratore Solvita Krese, ekspozīcijas veidošana ir milzīgs sazarots projekts:

“Ir šis mākslinieču radošais devums, kas jāieliek reprezentatīvā rāmī. Tas ir komandas darbs.

No Ingūnas un Melitas nāk radošs izvirdums, tad mēs ar Andru Silapēteri mēģinām to visu ielikt kādā gultnē un tad ekspozīcijas arhitekte un dizainere Līva Kreislere mēģina to visu vizualizēt, pagaidām uzliekot uz papīra.”

Ar nelielu punktu atšķirību žūrijas vērtējumā otro vietu ieguva biedrība "KIM?" – mākslinieki Elza Sīle un Indriķis Ģelzis ar projektu “Klejotājs/Vieta, kuru grūti ievietot”, (kuratori Zane Onckule un Honkongas izcelsmes ASV strādājošs kurators Džo-i Tangs. Savukārt 3. vietu metu konkursā ieguva biedrība “Latvijas Kultūras projekti” – mākslinieki Jānis Avotiņš un Andrejs Strokins ar projektu "Nākotnes atsavināšana. Citādība. Iecietība. Līdztiesība."

Metu konkursa pieteikumus vērtēja žūrija Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vadībā, kurā darbojās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) prorektors Andris Vītoliņš, mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle, neatkarīgā kuratore, mākslas zinātniece Maija Rudovska un mākslas kolekcionārs, mākslas centra „Zuzeum” dibinātājs Jānis Zuzāns. Kā norādīja KM, vērtēšanas gaitā Maija Rudovska atteicās no tālākas dalības žūrijas komisijā un atsauca savu iesniegto vērtējumu.

“Starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas – piedāvātais mets risina šobrīd tik aktuālos jautājumus privātās un publiskās telpas sadursmes zonās, to izpratni un nozīmi pašreizējā vispārējās globalizācijas laikmetā. Tēma atspoguļota caur lietišķi tehnisko un amatniecisko varēšanas prizmu, demonstrējot šobrīd jau daudzviet zudušās prasmes,” norādīja žūrijas komisijas priekšsēdētāja Māra Lāce.

Komisijas loceklis, LMA prorektors Andris Vītoliņš par metu konkursa uzvarētāju sacīja: “Mūsdienu laikmetā, ekspozīcija ir pievilcīga savas vizuālās valodas dēļ, kad vairums mākslinieku ir degradējuši savas individuālās aroda prasmes.

Abas autores spēj izcilā veidā pasniegt sabiedrībai aktuālas tēmas klasiskā materiālā un sabiedrību uzrunājošā vizuālā valodā.”

“Uzvarējušā meta piedāvājums centrējas ap divu Latvijas mākslinieču kopīgo daiļradi, kas pati par sevi ir aktuāla un interesanta gan vietējā, gan starptautiskā kontekstā,” savu viedokli pauda mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle.

“Mākslinieces Skuja Braden piedāvā aktuālu un mūsdienīgu redzējumu, uzskatu, ka šis mets ir labākais no izvirzītajiem priekšlikumiem. Arī tā iekārtojums un ideja ir pārliecinoša,” uzsvēra mākslas kolekcionārs, mākslas centra “Zuzeum” dibinātājs Jānis Zuzāns.

Venēcijas biennāles 59. Starptautiskā mākslas izstāde norisināsies no 2022. gada 23. aprīļa līdz 27. novembrim.

Latvijas dalību 59. Venēcijas mākslas biennālē finansē Latvijas valsts Kultūras ministrijas personā un mākslas kolekcionārs, mākslas centra “Zuzeum” dibinātājs Jānis Zuzāns. Ir noslēgta vienošanās par ilgtermiņa atbalstu Venēcijas starptautiskās mākslas biennāles Latvijas paviljona ekspozīcijas veidotājiem – ziedojuma līgums paredz līdzfinansējumu trīs Latvijas ekspozīciju veidošanai – kopumā 150 000 eiro apmērā.

2019. gadā notikusī 58. Venēcijas biennāle pulcēja vairāk nekā 600 000 mākslas interesentu no visas pasaules. Latviju tajā pārstāvēja māksliniece Daiga Grantiņa ar darbu “Saules Suns,” ko veidoja biedrība “Kim?” sadarbībā ar biedrību “Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti