FOTO: Vides objekts «Neredzamie» Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Novembrī Rīgā un piecās citās Latvijas pilsētās atklāti 10 publiskās mākslas programmas “Kopā” vides objekti. Viens no tiem – “Neredzamie” Rīgā, Vidzemes tirgū pie Matīsa ielas ieejas.

Publiskā mākslas programma “Kopā” – “Objektu parādes” publikas balsojums

No 30. novembra līdz 13. decembrim sabiedrisko mediju portālā LSM.lv Latvijas iedzīvotāji aicināti nobalsot par savu iecienītāko “Objektu parādes” darbu. Mākslas darbi publiskajā telpā ir radīti cilvēkiem, lai tos iemīļotu, gūtu prieku un iedvesmu, kā arī iezīmētu jaunas vietas kartē un izceltu līdz šim nepamanīto. Balsojums ir iespēja uzmundrināt “Kopā” objektu autorus un paust savu atzinību viņu darbam.

Mākslinieces Ances Vilnītes darbs “Neredzamie” ir sociālkritisks objekts par vides pieejamības nozīmi un “neredzamo invaliditāti”. Objekta aprakstā skaidrots, ka par vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti pārsvarā aizdomājas tikai tad, kad tas skar pašu cilvēku: “Tad tiek saprasts, cik ļoti daudz iespēju invalīdam tiek liegtas tikai tādēļ, ka cilvēki ir prioritizējuši dizainu un ekonomiskumu pāri cilvēcībai.

Nepieejamu vidi veido ne tikai kāpnes bez roku balstiem, bet arī sabiedrība, kas dzīvo neziņā un stereotipos.

Sabiedrība, kas cilvēkiem ar invaliditāti liek justies nošķirtiem un nevēlamiem, padara viņus neredzamus. Jāsaprot, ka cilvēki ar invaliditāti nav tikai personas ratiņkrēslos – ļoti daudziem invaliditāte izpaužas bez īpaši redzamām pazīmēm. Tās var būt slimības, kas progresē, ietekmē sociālo funkcionēšanu, darba spējas, un vēl citos veidos katru dienu padara par lielu izaicinājumu. Taču ikkatram no mums ir iespēja palīdzēt.

Šis darbs ir par to, cik tālu varam tikt, ja vien ir, pie kā pieturēties (dažkārt burtiskā nozīmē), un arī par visu to, ko, steidzoties ātrāk tikt augstāk, esam atstājuši lejā.”

Programmas “Kopā” konkursa žūrijas locekle Solvita Krese par projektu sacīja: “Projekts “Neredzamie” pievērš uzmanību neredzamajai sabiedrības daļai – cilvēkiem ar kustību traucējumiem, invalīdiem. Gan sabiedrības attieksmes dēļ, gan trūkstot pielāgotiem pārvietošanās atbalsta instrumentiem, šie cilvēki ir spiesti palikt sabiedrības nomalē, veidojot tās neredzamo zonu. Ances Vilnītes darbs ne tikai aktualizē pilsētvides nepiemērotību šo cilvēku kustības nodrošināšanai, bet arī aicina veidot iekļaujošāku un iecietīgāku sabiedrību. “Neredzamie” – izpildīti māksliniecei tipiskajā brutāli robustajā tēlniecības plastikā – kļūst ne tik vien par pamanāmu akcentu Rīgas pilsētvidē, bet arī par aizkustinošu izsaukuma zīmi. Tie mūsdienu sabiedrības vispārējās vienaldzības, bezcerības un nedrošības gaisotnē spēj iedvesmot un atgādināt par līdzcietību un savstarpējo atbildību, rezonējot ar Covid-19 pandēmijas laikā uzplaukušo solidaritātes vilni.”

Objekts pēc 2021. gada 10. janvāra mainīs atrašanās vietu.

Sadarbības partneris: Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”.

KONTEKSTS:

Publiskās mākslas programma “Kopā” radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, vienlaikus kvalitatīvi uzlabojot pilsētvidi. Publiski izziņotā konkursā tika izvēlēti un pēc tam izstrādāti 10 jauni pilsētvides objekti Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā, Madonā un Valmierā.

No 2020. gada augusta līdz decembrim programmu kā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas deleģējumu vizuālās mākslas jomā īstenoja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Piešķirtais finansējums visas programmas īstenošanai ir 150 000 eiro. 

Publiski izziņotā konkursā žūrijas vērtējumam tika iesniegts 41 projekta pieteikums. Projektus vērtēja žūrija septiņu cilvēku sastāvā: Selga Laizāne (Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos), Guntars Ruskuls (Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās vadības pārvaldes vadītājs), Daina Auziņa (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja), Solvita Krese (Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore), Santa Hirša (mākslas kritiķe), Krišs Salmanis (mākslinieks), Evelīna Ozola (arhitekte, pilsētplānotāja, platformas “Fold” direktore).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti