Blakus Nacionālajam mākslas muzejam būs skatāma paplašinātās realitātes izstāde «Augmentētās pieredzes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Trešdien, 15. decembrī, pulksten 18.00 RIXC galerijā un tiešsaistē norisināsies simpozijs ar paplašinātās realitātes izstādes "Augmentētās pieredzes" māksliniekiem un kuratoriem, kā arī jaunās RIXC paplašinātās realitātes izstāžu lietotnes prezentācija. Savukārt pašus izstādes darbus varēs aplūkot virtuāli blakus Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam no Esplanādes parka puses, informēja RIXC pārstāvji.

"Sensus Art" ir jauna paplašinātās realitātes (jeb AR – augmentētās realitātes) izstāžu lietotne. "Augmentētās pieredzes" ir pirmā izstāde, kas būs aplūkojama "Sensus Art" lietotnē, kuras mākslas darbi tika jaunradīti eksponēšanai īpaši šajā platformā. Jaunradītie AR mākslas darbi tiecas pētīt mūsu maņu pasauli (jeb "sensoriju") savienojumā ne tikai ar pilsētvidi, bet arī laiku – veidojot pārklājumus starp pagātni, tagadni un nākotni.

Izstādes atklāšanā un simpozijā kuratori Rasa Šmite un Raitis Šmits iepazīstinās ar "Sensus Art" lietotni un izstādi, kamēr mākslinieki plašāk pastāstīs par mākslas darbiem un to veidošanas procesu.

Izstādē "Augmentētās pieredzes" aplūkojami četru latviešu mākslinieku paplašinātās realitātes mākslas darbi.

Zane Zelmene. Omnisence, 2021.
Zane Zelmene. Omnisence, 2021.

Pētot vēstures materiālus un liecības, Zanes Zelmenes paplašinātās realitātes darbā "Omnisence" tiek rekonstruētas Esplanādes parka ainavas dažādos laika posmos – sākot ar aizvēsturi un viduslaikiem, kad tur atrādās Kubes kalns, un beidzot ar pagājušo gadsimtu 360 grādu foto sfēru formātā. "Cilvēkam ir zināmas piecas maņas, ar kurām spēj sajust pasauli. Savukārt metafizikā cilvēkam tiek piedēvēta arī sestā maņa, ar kuru viņš spēj sajust laiku un telpu pavisam no cita skatījuma. Mūsdienās šāda spēja tiek jaunatklāta ar zinātnes un tehnoloģiju palīdzību. Viedtālrunis ir kļuvis par cilvēka sesto maņu, kas palīdz piekļūt kolektīvajai cilvēces apziņai – ielūkoties pagātnē, tagadnē, kā arī citās virtuālās realitātēs," teikts darba aprakstā.

Sabīne Šnē. Soil Mate, 2021.
Sabīne Šnē. Soil Mate, 2021.

Sabīne Šnē darbā "Soil Mate" pēta attiecības starp mākslu, mitoloģiju un zinātni. "Augsne aptver mūsu planētu un ir vitāli svarīgs elements dzīvības procesu uzturēšanā. Pastāv viedoklis, ka Zeme ir iekšēji vienota un domājoša sistēma, kas sastāv no miljoniem apakšsistēmu un to var saukt par dzīvu. Tā ir Gajas teorija, kas nosaukta grieķu zemes dievietes vārdā. Augsne ir daļa no Zemes, daļa no Gajas," skaidrots darba pieteikumā. Smeļoties iedvesmu no akmens laikmeta Venēru figūrām, māksliniece izveidoja trīsdimensionālu skulptūru, kas ir versija par Gaju. Tā ir noklāta ar dažādiem augsnes veidiem, kas fiksēti Esplanādē – mākslas darba atrašanās vietā.

Jurģis Peters. Pazīstams, taču citāds, 2021.
Jurģis Peters. Pazīstams, taču citāds, 2021.

Jurģa Petera darbā "Pazīstams, taču citāds" redzamajās dažādajās autora portreta stadijās ir fiksēts mākslīgā intelekta (MI) treniņa process, kura laikā no nulles tiek radīts sintētisks attēls, kurš ar aci ir neatšķirams no autora fotogrāfijas oriģināliem. "Izmantojot analoģiju ar cilvēka pieredzes procesu, domājams, arī MI algoritmi globālā līmenī ar katru brīdi kļūst apzinātāki un spējīgāki veikt doto uzdevumu un izprast vidi sev apkārt," uzsvērts darba aprakstā. "Laikā, kad šīs ikdienā neredzamās, taču visurersošās tehnoloģijas ir atbildīgas par arvien vairāk kritiski svarīgu uzdevumu veikšanu – sākot no kredītvēstures pārbaudēm līdz militāro dronu vadīšanai – gribot negribot, rodas hipotētisks jautājums – kad būs tas brīdis, kad varēsim sākt runāt par vienotu globālo mākslīgo intelektu jeb superintelektu?"

Rihards Vītols. Mežs, 2021.
Rihards Vītols. Mežs, 2021.

Riharda Vītola darbs "Mežs" ir mākslas darbs ar spekulatīvu skatījumu uz iespējamajām nākotnes koku sugām, kas pārklātu Zemi, lai saglabāto dabisko balansu. "Mākslas darbs skar manu augošo interesi ap mākslīgo intelektu un dabas mijiedarbību. Apvienojot dazādu koku sugu datu krātuves ar mākslīgā intelekta palīdzību tika radīta jaunu koku sugu kolekcija. Šī jaunā kolekcija ir alternatīva neiedomājama, abstrakta un absurda nākotnes dabas simulācija. Izstādē var apskatīt dažus kokus no šim jaunajām sugām," skaidroja autors.

"Augmentētās pieredzes" simpozija un izstādes atklāšanas programma

  • 18.00 Jaunās RIXC "Sensus Art" lietotnes prezentācija un izstāde. Kuratori: Raitis Šmits, Rasa Šmite.
  • 18:15 Zane Zelmene. "Omnisence"
  • 18:30 Sabīne Šnē. "Soil Mate"
  • 18:45 Jurģis Peters. "Pazīstams, taču citāds"
  • 19:00 Rihards Vītols. "Mežs"

Norises vieta: RIXC galerija un tiešsaiste

  • 19:30 Diskusija un izstādes "Augmentētās pieredzes" apmeklēšana kopā ar kuratoru Raiti Šmitu un māksliniekiem aiz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja no Esplanādes puses.
  • 20:00 Izstādes tūre kuratora Raita Šmita vadībā

Norises vieta: pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkas no Esplanādes puses.

Izstādes darbi būs aplūkojami līdz 2022. gada 30. novembrim. Lai izstādes darbu varētu aplūkot, pirms tam nepieciešams lejupielādēt "Sensus Art" lietotni.

Lai apmeklētu pasākumu klātienē, nepieciešams tam reģistrēties "Eventbrite" platformā šeit.

Pasākumam būs iespējams sekot arī līdzi tiešsaistē platformā "Zoom" platformā šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti