«Atspulgs» - kopizstādē Jūrmalā gruzīnu mākslinieks un viņa baltkrievu skolniece

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

No 28. februāra Mākslinieku namā, Jūrmalā, Muižas ielā 6 ir apskatāma Nugzara Paksadzes un Natālijas Baidukas izstāde "Atspulgs". Natālija Baiduka ir mākslinieka Nugzara Paksadzes skolniece. Autoru kopizstādē izstādīti pilnīgi jauni, 2018. gadā radīti darbi.

Nugzars Paksadze dzimis 1953. gada 20. maijā Gruzijā. No 1982. gada savu dzīvi un jaunrades ceļu saistījis ar Latviju un dzīvo Lapmežciemā. Dzīvošana Rīgas līča krastā viņam pavērusi iespēju līdzdarboties ne vien Tukuma, bet arī Jūrmalas mākslinieku kolektīvā.

Latviskajā vidē Paksadzes dienvidnieka temperaments uzšķiļas ar radošu vitalitāti gan glezniecībā, gan attieksmē pret dzīvi vispār.

Tieši dienvidnieka daba un mīlestība uz eļļas krāsas plastiskajām īpašībām, kas māksliniekam dod iespēju līdz pat izšķērdībai dažādot gleznas faktūru, ļauj Nugzaru dēvēt par ekspresionistu.

Sabiedriski aktīvais, draudzīgais un iniciatīvām bagātais mākslinieks iesaistījās ne vien Tukuma un Jūrmalas mākslas aktualitātēs, bet atrada ceļu arī pie Latgales, Baltkrievijas un Lietuvas kolēģiem. Preiļu, Daugavpils, Rēzeknes un Krāslavas plenēros Nugzaru katru gadu gaida gandrīz vai kā goda biedru, pateicoties viņa aizrautīgajai dabai un draudzīgam raksturam. Nugzars sadarbojies arī ar Marka Rotko centru Daugavpilī.

Kopš 2011. gada viņš organizē ikgadējos starptautiskos mākslinieku plenērus Tērvetē. Skaistajā Latvijas dabā un māksliniekiem piemērotos apstākļos kopā strādājuši un atpūtušies pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Ukrainas, Itālijas, Vācijas, Balkānu valstīm. Aizvadīto vasaru darbu dokumentē skaisti katalogi. Starptautiskas sadarbības rezultātā Nugzara Paksadzes gleznas atrodas Austrijā, Vācijā, Zviedrijā, Rumānijā, Ukrainā, Krievijā, Igaunijā, Lietuvā un Baltkrievijā. Tās atrodas muzeju ekspozīcijās un privātkolekcijās.

Savā dzimtenē Nugzars ir Adžārijas Mākslinieku savienības goda biedrs. Mākslinieks regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs. Viņa darbi ir bijuši izstādīti daudzās personālizstādēs.

Natālija Baiduka „Kluoda” ar zīmēšanu aizrāvusies kopš agras bērnības. Pēc Baltkrievijas Valsts universitātes absolvēšanas Natālija pārcēlās uz Maskavu. 1998. gadā pabeidza Maskavas Arhitektūras institūta grafikas un dizaina padziļinātos kursus. 2012. gadā viņa apmeklēja akta zīmēšanas nodarbības Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā.

Māksliniece turpināja darboties grafikā, izmantojot krītu, ogli, papīru un gofrēto melno kartonu. Meklēja sevi eļļas, akrila un citās tehnikās. Pirmajai personālizstādei „Debesu krastā” sekoja kopizstāde ar Maskavas mākslinieku grupu – „Laika silueti”, kā arī pagājušajā gadā – personālizstāde „Debesu krastā” Rīgā.

Māksliniece par sevi un par izstādi „Atspulgs” stāsta: „2017. gada vasarā biju uzaicināta uz starptautisko plenēru Tērvetē, Latvijā. Bija interesanti strādāt kopā ar tādiem pazīstamajiem māksliniekiem kā Ligita Caune (Latvija), Jeļena Šumahera (Krievija), Arvidas Kašauskas (Lietuva) un citiem... Man patika mākslinieku prezentācijas, iespēja redzēt, kādas tehnikas pārvalda profesionāļi. Bija īpaša radoša atmosfēra. Ekskursijas laikā mēs apmeklējām plenēra organizatora Nugzara Paksadzes darbnīcu. Mani pārsteidza viņa ekspresīvās un košās bildes. Bija interesanti iemācīties strādāt tāpat kā Nugzars – ar apjomu, droši un ekspresīvi. Viņa darbnīcā esmu apguvusi pastozo gleznošanu jauktā tehnikā. Apmācību laikā radošo sarunu rezultātā radās kopizstādes projekts ar nosaukumu „Atspulgs”. Tā ir atbilde uz jautājumu „Kas ir dzīve?”.

Gleznas ir mūsu spoguļattēls, pārdomas par mūžību, harmoniju un skaistumu.”

Nugzara Paksadzes un Natālijas Baiduk izstāde "Atspulgs" Mākslinieku namā būs apskatāma līdz 24. martam.

Līdztekus Mākslinieku nama šaurajā Intro zālē notiek mākslas akcija „Izskatās pēc Suņa”. Labvēlīgos laika apstākļos un uz pieprasījumu pie Mākslinieku nama iespējams piedalīties brīvdabas mākslas un foto akcijās – „Laimīgā stunda” un „Mirkļmarka/Vēstule no Jūrmalas Mākslinieku nama”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti