Laikmetīgās mākslas festivāls «Survival Kit» notiks Vidzemes tirgū

Laikmetīgās mākslas festivāls "Survival Kit" šogad no 7. septembra līdz 8. oktobrim notiks pašā Rīgas centrā – Vidzemes tirgū. Festivāla laikā notiks divas izstādes – festivāla centrālā izstāde "Attāluma draudzības" Ingas Lāces un Alīsijas Nokas mākslinieciskajā vadībā, kā arī iedvesmojošā projekta "Mākslinieks ir klātesošs" noslēguma izstāde, kurā izstādīs darbus, ko septiņi Latvijas mākslinieki radījuši kopā ar skolēniem no visas Latvijas.

Festivālu "Survival Kit" jau 14. reizi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LCCA). 

Par festivāla norises vietu izvēlētais Vidzemes tirgus dibināts 19. gadsimta nogalē. Tas daudzus gadu desmitus kalpojis ne vien kā tirdzniecības vieta, bet arī satikšanās, pieredzes un ideju apmaiņas telpa. Laika gaitā, mainoties tirgus pārvaldības formātiem un cilvēku iepirkšanās paradumiem, mainījās arī Vidzemes tirgus nozīme kā tirgotāju, tā pircēju acīs, un reiz modernais tirgus jau vairākus gadus gaida savu atdzimšanu. 

Vidzemes tirgus
Vidzemes tirgus

"Attāluma draudzības" Rīgā un Kauņā

Turpinot laikā un telpā attālināto attiecību tematu arī starptautiskā līmenī, "Attāluma draudzības" turpināsies arī 14. Kauņas biennālē, kas sāksies 25. augustā, un par tās centrālo norises vietu izvēlēta bijusī Kauņas pasta ēka. Arī Kauņas biennāli šogad kūrē Inga Lāce un Alīsija Noka, un kuratores izvēlējušās draudzību mikrovēsturi un starptautisku laikmetīgu alianšu iespējamību pētīt gan Latvijā, gan Lietuvā.

Kopumā abās izstādēs piedalīsies vairāk nekā 40 mākslinieki ar stiprām saiknēm ar Āfriku, Austrumeiropu un to diasporām.

"Izstādē abās valstīs mēs pētīsim dažādu Āfrikas un Austrumeiropas valstu attiecību vēsturi, kas ir daudz ciešāka nekā daudziem šķiet.

Izstādes norises vietas nav izvēlētas nejauši – gan pasta nams Kauņā, gan tirgus ēka Rīgā ir vietas, kas kalpojušas gan informācijas un labumu apmaiņai, gan kopābūšanai.

Kā tirgus, tā pasta vēsture ir ne tikai lielu pilsētas vai valsts nozīmes institūciju vēsture. Tā atspoguļo un stāsta arī par to cilvēku pagātni, kuri tirgu un pastu apmeklēja un visplašākajā nozīmē izmantoja to sniegtās iespējas, un, izmantojot šīs "mikrovēstures", mēs aicinām māksliniekus pētīt pagājušo laiku pēdas un radīt savu versiju par līdzāspastāvēšanu nākotnes perspektīvā. Mēs esam pārliecinātas, ka ģeopolitiskās sadrumstalotības laikmetā, kurā dzīvojam, ir svarīgi censties veidot starptautiskas alianses, ko virza nevis varas attiecības, bet draudzība un sadarbība," stāstīja Inga Lāce un Alīsija Noka.

Iedvesmu Rīgas izstādei kuratores smēlušas starptautiskajās konferencēs un festivālos, kas Padomju Savienībā un tās satelītvalstīs kalpoja kā ideoloģisks rīks, taču vienlaikus iesaistītajām studentu, mākslinieku un strādnieku kopienām nereti sniedza jaunas iespējas un perspektīvas, kā raudzīties uz pasauli.

Vidzemes tirgus
Vidzemes tirgus

"Aukstā kara laikā notikušās konferences, festivāli, sapulces un citi "mieram" un "draudzībai" veltītie pasākumi sociālistiskajās valstīs tika īstenoti stingrā ideoloģijas ietvarā. Vērtības, ko šodien, dzīvojot demokrātiskā sabiedrībā, ar šiem vārdiem saprotam mēs, šajos pasākumos nebija pārstāvētas," papildināja Inga Lāce.

Mākslinieki izstādes "Attāluma draudzības" Rīgas daļā aicināti dekonstruēt pagātnes stāstus par studentu apmaiņas programmām un citām mazāk zināmām sociālisma ideoloģijas izplatīšanas metodēm,

lai, iedvesmojoties no mikrovēsturēm, ko stāstīja un joprojām stāsta šo pasākumu dalībnieki, piedāvātu savu redzējumu, kā veidot patiesā solidaritātē balstītas starptautiskās draudzības nākotnē.

Daudzu mākslinieku darbi Latvijā tiks izrādīti pirmo reizi.

Festivāla radošā direktore un LCCA vadītāja Solvita Krese uzsvēra: "Kāds "izdzīvošanas komplekts" ir nepieciešams šobrīd, kad pasaule atkal piedzīvo būtiskas pārmaiņas? Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un Kauņas biennāles sadarbība, veidojot izstādes "Attāluma draudzības", ir lielisks piemērs, kā atklāt kopīgas perspektīvas, pētot individuālu pagātnes pieredzi un pārvērtējot to no šodienas skatpunkta.

Abas izstādes aicinās nevis skatīties uz attālumu, kas mūs šķir, bet gan uz to, kā mūs vieno kopīgā pieredze un nākotnes mērķi." 

Festivālu papildinās plaša publiskā programma, kurā attāluma draudzības tiks aplūkotas lokālā kontekstā, pētot, kādēļ kopīgu valodu un satikšanās punktus nereti nespēj atrast dažādas kopienas Latvijā, un meklējot risinājumus, kā to tomēr paveikt. 

Mākslinieks ir klātesošs Vidzemes tirgū

Projekts "Mākslinieks ir klātesošs", kas tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstu, sākās šī gada sākumā, un tā laikā no februāra līdz maijam mākslinieki Kristīne Brīniņa, Vika Eksta, Gundega Evelone, Anda Lāce, Eva Vēvere, Artūrs Punte un Maksims Šenteļevs strādāja sešās Latvijas skolās un kopā ar skolēniem īstenoja laikmetīgās mākslas projektus.

Izstādē būs apskatāmi seši mākslas darbi, kas ar dažādu laikmetīgās mākslas mediju starpniecību atklās jauniešiem Latvijas reģionos aktuālas tēmas.

Izstādes līdzkuratori un mentori ir mākslinieku kolektīvs "TENTHAUS" no Norvēģijas. Izstādes līdzautori savukārt ir arī paši skolēni no Rīgas, Liepājas, Jelgavas, Antūžiem, Strenčiem un Aglonas. Skolēni izstādē darbosies arī kā mākslas mediatori un stāstīs apmeklētājiem par kopīgi paveikto.

Izstāde aktualizēs jautājumus gan par mākslinieku kolektīva lomu un kopienas mākslas darbu vietu laikmetīgās mākslas kartē, gan mākslinieka iekļaušanos izglītības sistēmā un laikmetīgo mākslu kā iekļaujošu rīku tās uzlabošanā. 

Laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 14" vizuālā identitāte
Laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 14" vizuālā identitāte

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti