Protests, robežu pārbaude, nepakļaušanās – sāksies performances mākslas festivāls «Starptelpa»

Protests, robežu pārbaude un pārkāpšana, nepakļaušanās standartiem ir tas, kas raksturo dumpiniekus. Tas ir šī gada vadmotīvs reģiona lielākajam performances mākslas notikumam – jau sestajam festivālam "Starptelpa", kas risināsies no 23. maija līdz 2. jūnijam Rīgas cirkā, "Zuzeum", galerijā "ISSP" un citos kultūrpunktos, informēja organizatori.

Šogad festivāls sniegs skatītājiem iespēju piedzīvot hipotētiskus nākotnes scenārijus – gan utopiskus, gan distopiskus. Mākslas valodā pārskatot un saceļoties pret politisku sistēmu hierarhijām un dekonstruējot ierastus attiecību modeļus, vietējie un starptautiskie mākslinieki reflektēs par cilvēka un mašīnas attiecībām, tehnoloģiju, mākslīgā intelekta un robotu klātbūtni ikdienā. Tāpat festivāls piedāvās darbus arī par aktuālajām sociāli politiskajām problēmām, piemēram, dzimumu līdztiesību, ilgtspējību, izturību krīzes apstākļos utt. "Performanti-dumpinieki piešķils uguni ideju revolūcijai, kas varētu sākties jau rītdien," sola festivāla rīkotāji.

Šogad festivāls "Starptelpa" paplašinājis savu vērienu ar pētniecisko programmu, meistarklasēm un darbnīcām.

23. maijā Latvijas Performances mākslas centrs un LU LFMI Mākslas zinātņu nodaļa mākslas centrā "Zuzeum" organizē starptautisku simpoziju "Vēlreiz par raganām: citādība no femīno arhetipu analīzes skatpunkta". Šajā starpdisciplinārajā projektā piedalīsies mākslas zinātnieki, performatīvo mākslu pārstāvji un folkloras pētnieki, lai spriestu par pretrunu plosītajiem raganu arhetipiem un to reprezentācijas problemātiku. Plašākā kontekstā tas rezonē ar kultūru stereotipiem un bailēm no sievietes rīcībspējas, vēlmes to kontrolēt un pakļaut. Plašāka programma te.

29. maijā atbilstoši festivāla tematikai risināsies otrs simpozijs "Performances māksla – Transgresīvā māksla", kas aktualizēs jautājumus par ķermeņa reprezentāciju mākslā, jo sevišķi pievēršoties radikālajai estētikai. Tajā piedalīsies starptautiski pieredzējuši lektori ar mākslas zinātņu doktora grādu: Laura Luise Schultz (Dānija), Adriana Disman (Kanāda/Vācija), Lauren Barri Holstein (ASV/Lielbritānija), Pablo Alvez Artinprocess (Lielbritānija/Beļģija). Simpozijs notiks "ISSP" galerijā, un vairāk par notikumu lasāms te.

30. maijā mākslas centrā "Zuzeum" noritēs starptautiskā kuratoru asambleja, kurā pulcēsies performances mākslas festivālu kuratori no Kanādas, Dānijas, Somijas, Lielbritānijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, lai dalītos pieredzē, labākajos piemēros un diskutētu par izaicinājumiem, kas saistīti ar gaistošu mākslas procesu organizēšanu. Pēc simpozija paredzēta tēmai atbilstoša vakara performanču programma.

Festivāla kulminācija būs Rīgas cirkā 31. maijā un 1. jūnijā, kur risināsies vairāk nekā 30 visdažādākās performances. Skatītāji kļūs par lieciniekiem gan vērienīgiem notikumiem cirka arēnā, gan personīgai klātbūtnei ar mākslinieku viens-pret-viens performancēs. Tāpat performanti veidos saspēli ar cirka nama vēsturi un tā simbolisko nozīmi, kā arī darbosies pilsētvidē.

"Starptelpas" noslēgumā 2. jūnijā Rīgas Centra sporta kvartālā īpašu, dalībniekus un skatītājus iekļaujošu mākslas notikumu radīs konceptuālā māksliniece Laura Prikule, bet pirms tam visu vecumu festivāla viesi būs aicināti piedalīties performatīvā darbnīcā "Visa pasaules vara".

"Starptelpa" turpina sadarbību ar fondu "VV Foundation". Šoreiz fonds sniedz atbalstu trīs Latvijas jauno mākslinieku – Mailo Mēness, Normal Babby un Ivo Krieviņa&Annas Beļānes – performanču sagatavošanai. Šos darbus vērtēs starptautiska žūrija, lai labākajam festivāla noslēgumā piešķirtu radošo stipendiju un iespēju attīstīt savas idejas "VV Foundation" "Pair" rezidencē Pāvilostā.

Festivāla "Starptelpa" apmeklējums visā tā laikā ir bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti