Regīnas Ezeras daiļrades iedvesmoti stāsti izdoti parafrāžu grāmatā «Regīna Ezera. Re:»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar žurnālu “Punctum” piedāvā īsprozas parafrāžu grāmatu “Regīna Ezera. Re:”, kas seko 2019. gadā izdotajai dzejas parafrāžu grāmatai “Monta Kroma. Re:”. Sērijas iecere ir aktualizēt nepelnīti piemirstus literātus caur mūsdienu literatūras prizmu, informē “Punctum” pārstāvji.

Grāmata “Regīna Ezera. Re:” aptver 12 īsos stāstus, kas veidoti, iedvesmojoties no ievērojamās latviešu rakstnieces Regīnas Ezeras (1930–2002) daiļrades. Jaunajam prozas krājumam stāstus radījuši Osvalds Zebris, Inga Žolude, Nora Ikstena, Laura Feldberga, Elizabete Lukšo-Ražinska, Rvīns Varde, Dace Vīgante, Maira Dobele, Alise Redviņa, Aivars Madris, Svens Kuzmins un Kristīne Želve. Krājuma redaktore un priekšvārda autore ir Ieva Melgalve, krājumam pievienots arī Gunta Bereļa pēcvārds un Regīnas Ezeras romāna “Aka” tulkotājas itāļu valodā Margeritas Karbonaro eseja, kā arī Regīnas Ezeras vēstules un fotogrāfijas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Dizaina autors – Aleksejs Muraško. Sērijas iniciatore un projektu vadītāja – Elvīra Bloma.

Rakstniece un redaktore Ieva Melgalve par grāmatu saka: “Kas Ezeras darbos ir aktuāls literatūrā tieši tagad, un kā to uztaustīt? Viens ceļš būtu veikt apjomīgu literatūrzinātnisku pētījumu – bet tas, iespējams, būtu pārāk laikietilpīgs uzdevums pārāk mainīgā literatūrtelpā.

Otrs ceļš, varbūt neprecīzāks, bet katrā ziņā aizraujošāks, ir šī antoloģija.

Dažādu paaudžu autori ar visdažādāko pieredzi literatūrā tika aicināti apzināti veidot savu versiju par Regīnas Ezeras darbiem vai biogrāfijas faktiem – parafrāzējot, dekonstruējot, eksperimentējot, iedvesmojoties, turpinot... Dažiem autoriem jau bija atbilstoši darbi, citi tos radīja no nulles, un aizrautīgs lasītājs var ne tikai skatīties, kā autoriem ir izdevies tikt galā ar šo nebūt ne vieglo, savā ziņā pat biedējošo uzdevumu, bet arī meklēt atsauces, citātus un alūzijas ar zināmajiem, bet varbūt jau piemirstajiem Regīnas Ezeras tekstiem.”

Grāmatu bija paredzēts prezentēt 2020. gada “Punctum” festivāla laikā, taču pandēmija šos plānus izjauca. Tuvākajā laikā gaidāmas vairākas tiešsaistes sarunas un grāmatas autoru lasījumi, ievadot šogad gaidāmo, Regīnai Ezerai veltīto “Punctum” festivālu.

Grāmatas izdevēji ir žurnāls “Punctum” (Filozofijas atbalsta fonds Latvijā) sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību. Grāmatu finansiāli atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti