Pērn izdotā «Ludzas igauņu valodas ābece» bez maksas lasāma tiešsaistē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

2020. gadā izdotās “Ludzas igauņu valodas ābeces” elektroniskā versija tagad brīvi pieejama tiešsaistē, informēja grāmatas autors, Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis.

Kā skaidroja Balodis, viņš nolēmis grāmatu publiskot internetā, jo ābeci uzrakstījis, "lai pēc iespējas plaša auditorija iepazītos ar šo mazzināmo Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļu."

Ābeci 2020. gadā izdeva LU Lībiešu institūts sadarbībā ar Ludzas pilsētas galveno bibliotēku, un tās nolūks ir iepazīstināt ar savdabīgu un mazāk zināmu Latvijas kultūras un Latgales kultūrvēsturiskās identitātes daļu – Ludzas igauņiem un to valodu.

Grāmatas autors Uldis Balodis kopš 2013. gada ir pētījis Ludzas igauņu valodu un dokumentējis mūsdienu situāciju vairākos desmitos ciemu ap Ludzu, kur senāk dzīvojuši Ludzas igauņi. Iepriekš Balodis ir pētījis citas mazāk zināmas kultūras un valodas, pievēršoties gan Ziemeļamerikas indiāņiem, gan lībiešu valodai. Savu pieredzi un zināšanas autors ir izmantojis, veidojot arī Ludzas igauņu ābeci.

Par grāmatu tās autors stāsta: “Mācoties Ludzas igauņu valodu, mēs dodam jaunu dzīvi daļai no Latgales un Latvijas senās daudzveidības. Iegaumējot kaut dažus Ludzas igauņu valodas vārdus, nodrošinām, ka šī daļa no mūsu vēstures nepazudīs, bet turpinās pastāvēt.”

Autors grāmatā ir iekļāvis informāciju arī par Ludzas igauņu vēsturi, pētniekiem un Ludzas igauņu apdzīvotajām teritorijām. Savukārt grāmatas beigās pievienota latviešu–Ludzas igauņu–latgaliešu vārdnīca, kurā iespējams saskatīt arī laika gaitā veidojušos ietekmi no latgaliešu un krievu valodas.

Ludzas igauņu valodas (lucu) ābecē katram alfabēta burtam veltīta lappuse, izceļot vārdu, dodot teikumu piemērus, kā arī ar šo vārdu saistītas fotogrāfijas no vēsturiskās un mūsdienu Ludzas un Ludzas igauņu ciemu ikdienas un Igaunijas Nacionālā muzeja arhīva.

Ludzas igauņu valoda ir dienvidigauņu (tajā skaitā arī divas Baltijas jūras somu valodas – veru un setu) valodas paveids. Vistuvākās radu valodas tai ir igauņu un lībiešu valoda. Ludzas igauņu valodas rakstība, kuras principus izstrādājis grāmatas autors, apvieno latviešu, latgaliešu, igauņu, veru un arī lībiešu rakstu valodas principus.

Ludzas igauņu apdzīvotais areāls atradies uz ziemeļiem, dienvidiem un austrumiem no Ludzas. Tā ir viena no trim ārpus Igaunijas esošajām dienvidigauņu valodu “salām”. Dienvidigauņu valoda pirmā atdalījās no Baltijas jūras somu pirmvalodas, tādēļ Ludzas igauņu valoda ir nozīmīga to starpā. Tā ir saglabājusi vairākas arhaiskas vārdu formas un galotnes.

Ludzas igauņu valodu vēsturiski lietoja tikai savstarpējai saziņai, tādēļ tai nepastāvēja standartizēta rakstība.

Ābeces elektroniskā versija lasāma un lejupielādējama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti