Kultūras ziņas

Māksla, zinātne, skicēšana un rotas

Kultūras ziņas

Izdots kultūrvietu ceļvedis "Baltic Stories"

Grāmata par Sergeju Antonovu

Iznākusi monogrāfija par arhitektu Sergeju Antonovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Klajā nākusi monogrāfija par arhitektu un mākslinieku Sergeju Antonovu (1884–1956), izcilu krievu arhitektu un mākslinieku Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē, informēja izdevniecības "Neputns" pārstāvji.

Grāmatas autori ir mākslas zinātniece Ludmila Pestova un Dr. arch Jānis Lejnieks. Māksliniece – Zane Ernštreite. Izdevums publicēts latviešu un krievu valodā.

Sergejs Antonovs dzimis Rīgā, te aizritējusi viņa dzīves lielākā daļa. Savā daudzpusīgajā radošajā darbībā viņš pazīstams kā veiksmīgs arhitekts, pedagogs un scenogrāfs, pievērsies arī stājmākslai, atstājot nozīmīgu mantojumu visās minētajās nozarēs. Kā norādīja izdevniecībā, Ludmilas Pestovas un Jāņa Lejnieka kopīgi veidotā monogrāfija ir pirmais pieteikums Antonova snieguma izvērstai analīzei visā viņa darbības plašajā spektrā, veltot atsevišķas nodaļas mākslinieka dzīvei un radošajai darbībai.

Ludmila Pestova grāmatā pētījusi Antonova veikumu scenogrāfijā, stājglezniecībā un grafikā, kā arī pievērsusies viņa dzīves gājumam. Savukārt Jānis Lejnieks raksta par Antonova pedagoģisko darbību un viņa devumu arhitektūrā.

“Sergeja Antonova ceļš – tie bija nemitīgi meklējumi un atradumi. Mākslinieks bija iemīlējies dzīvē un mākslā, viņa daiļrade ir daudzveidīga un bagāta.

Viņš pārvaldīja visus tēlotājmākslas veidus, visas tehnikas. Viņš devis nozīmīgu ieguldījumu arhitektūrā, viņš izaudzinājis daudzus latviešu arhitektus, viņš bija viens no Rīgas Krievu teātra augsto māksliniecisko kvalitāšu radītājiem,” teic Ludmila Pestova.

No Antonova daudzveidīgās daiļrades plašāk pazīstams viņa veikums arhitektūrā. Jānis Lejnieks norāda:

“Antonova arhitektūru var raksturot ar Romas impērijas militārā inženiera Vitrūvija triādi – noturība, ērtība un skaistums,

jo viņa ēkas un interjerus raksturo konstruktīva loģika, funkcionāla skaidrība un dekoratīvs krāšņums, kas ir izpaudies ar katram laikmetam atšķirīgu estētiku un gaumi. Diemžēl lielo ģeopolitisko pārmaiņu dēļ vienam no savas paaudzes talantīgākajiem arhitektiem īstenot savus lielākos projektus neizdevās.”

Ludmila Pestova, Jānis Lejnieks "Sergejs Antonovs"
Ludmila Pestova, Jānis Lejnieks "Sergejs Antonovs"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti