Iznāks Janas Egles stāstu grāmata «Gaismā» par cilvēku neparasto dabu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Decembra vidū izdevniecība "Lauku Avīze" laidīs klajā dzejnieces un prozaiķes Janas Egles stāstu grāmatu "Gaismā", kurā apkopoti astoņi stāsti par ģimenes attiecībām.

"Krājuma caurviju motīvs ir vainas apziņa, sadzīviska vardarbība, bezpalīdzība - kur tās rodas, kā ietekmē cilvēka tālāko uzvedību, kādas pēdas atstāj liktenī. Visi astoņi stāsti ir par ģimenes attiecībām - par brāļiem, par mātēm un meitām, tēviem un dēliem, un katrā no tiem tiek izvilkti gaismā noslēpumi vai notikumi, kuri tradicionāli mūsu sabiedrībā tiek slēpti vai noklusēti," par grāmatu stāsta pati autore.

Egles īsprozai raksturīgi spilgti tēli, notikumi, situācijas, spriedzes pilns un raits sižets, kura pavērsieni parasti ir visai negaidīti un neparedzami. Stāstu valoda ir raita, viegla, literāri bagāta. Egle pieskaras un raksta par cilvēka dabu – kaislīgo, spēcīgo, visu varošo sievieti, parasti kaut kur esošo vīrieti, abu kaisli, dziņām un katra noslēpumiem. Instinktiem, zemapziņas dzīlēm. Stāstu varoņi ilgi dzīvo lasītāja prātā un sirdī.

Rakstniece Rudīte Kalpiņa uzskata, ka latviešu stāstniecības areālā ar šo grāmatu ienākusi jauna, bet nobriedusi balss, kura savā īsprozā pārliecinoši ataino cilvēkus un vidi, ko pazīst un izprot. "Mūsdienu Latvijas īstenības redzējumu viņas acīm astoņos stāstos tagad var iepazīt vai atpazīt arī lasītāji. Cilvēki tajos šķiet gan kā “norakstīti” no dzīves, gan “izrakstīti” no tās. Izgaismojot ikdienišķo varmācību, autore ielūkojusies cilvēka dabas tumšo dzīļu straumēs. Tomēr šī nav “melnā” literatūra, bet gan pamatīgiem, precīzi izvēlētu vārdu triepieniem mālēts savstarpējo attiecību nežēlības un smagmes atspulgs, kurā uzvizuļo arī cilvēciska sapratne un līdzjūtība,” par grāmatu "Gaismā"  saka Kalpiņa.

Egle (1963) ir dzejniece un prozaiķe. Dzejas krājums “Dzirdēt noklusēto” izdots 2002. gadā. Prozai pievērsusies kopš 2011. gada. Festivālā “Prozas lasījumi 2015” autore ar stāstiem “Tāds rudens” un “Aiziet jūriņā”, kas iekļauti arī šajā grāmatā, aizkustināja gan žūriju, gan klātesošos un saņēma galveno balvu. Prozaiķe dzīvo un strādā Liepājā.

Grāmatas atvēršanas pēcpusdiena notiks 10. decembrī plkst. 15.00 izdevniecības "Lauku Avīze"  kafejnīcā Rīgā, Dzirnavu ielā 21.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti