Latvijas Literatūras gada balva

Latvijas Literatūras gada balvas 2019 pasniegšana. "Literatūres" speciālizlaidums

Latvijas Literatūras gada balva

"Latvijas Literatūras gada balva". Pasniegšanas ceremonija

Latvijas Literatūras gada balvas 2020 pasniegšana. "Literatūres" speciālizlaidums

Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ceturtdien, 2020. gada 30. aprīlī, Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) balvu pasniegšanas “Literatūres” raidījumā kanālā LTV1 tika atklāti un apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas 2020 laureāti piecās kategorijās, sveikti speciālbalvas ieguvēji – dzejniecei Montai Kromai veltītā "Punctum" literatūras festivāla "Monta. Tu. Monta. Es." veidotāji –, kā arī godināts Latvijas Literatūras gada balvas – mūža balvas – ieguvējs rakstnieks Juris Zvirgzdiņš.

Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojumā par LALIGABA balvas ieguvēju nominācijā "Labākais dzejas darbs" atzina Jāņa Vādona dzejoļu krājumu "Klusuma forma", kas nācis klajā apgādā "Pētergailis", redaktors – Artis Ostups.

Žūrija to raksturo kā detaļās nostrādātu, personiski dziļi piedzīvotu krājumu, kas apliecina autora personības izaugsmi un profesionālo briedumu. Autors atzīst, ka viņa galvenais resurss iedvesmai ir laiks, jo dažkārt dzejolis kristalizējas pat daudzu gadu garumā.

Nominācijā "Labākais prozas darbs" laurus plūca Ingas Gailes romāns "Skaistās", kas izdots apgādā "Dienas Grāmata", redaktore – Gundega Blumberga.

Grāmata par cilvēkiem, kas dzīvoja necilvēcīgos apstākļos, bet spēja palikt cilvēki – tā savu romānu ''Skaistās'' raksturo autore Inga Gaile.  

Inga Gaile ir pārliecināta - arī šausmīgās, ilgi noklusētās pagātnes lietas ir jāizrunā, jo citādi tās joprojām mums traucē dzīvot šodien.

Nominācijā "Labākais ārvalstu literatūras tulkojums" triumfēja Ulda Bērziņa no senspāņu valodas latviskotais varoņepus "Dziesma par manu Sidu", ko izdevis apgāds "Neputns", zinātniskais redaktors Dens Dimiņš, literārā redaktore Ingmāra Balode.

Nominācijā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" par balsojuma līderi kļuva Viestura Ķerus grāmata "Meža meitene Maija", ko izdevis apgāds "Liels un mazs", grāmatas redaktore – Inese Zandere, mākslinieciskā redaktore – Rūta Briede.

Nominācijā "Spilgtākā debija" par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā šogad tika atzīts Rvīna Vardes prozas krājums "Kas te notiek", kas nācis klajā "Jāņa Rozes apgādā", redaktore – Renāte Punka.

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas “Mājo” veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 eiro apmērā.

LALIGABA speciālbalva – LALIGABA lampa un 1000 eiro naudas balva – piešķirta "Punctum" literatūras festivāla "Monta. Tu. Monta. Es" veidotājiem par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm.

Balvu pasniegšanas “Literatūrē” sumināts un ar LALIGABA lampu un 3000 eiro naudas balvu apbalvots LALIGABA mūža balvas ieguvējs rakstnieks Juris Zvirgzdiņš - par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un spilgtu pienesumu Latvijas bērnu literatūrā, uzrunājot jaunos lasītājus ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem. Zvirgzdiņš 90. gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis teju 30 grāmatu, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām, vēsturiskiem notikumiem un sasniegumiem Latvijā un pasaulē. Autora spilgtākais literārais tēls ir lācītis Tobiass, kas ir viens no paša rakstnieka rotaļlietu kolekcijas lāčiem un, kā apgalvo pats autors, Tobiass esot sarakstījis vismaz septiņus no Zvirgzdiņam piedēvētajiem literārajiem darbiem.

LALIGABA 2020 balvu pasniegšanas “Literatūres” raidījumu veidoja Vides filmu studijas komanda – režisors, koncepcijas un scenārija autors Uģis Olte, raidījuma vadītāji-“literatūristi” – Marta Selecka un Gustavs Terzens, operatori – Valdis Celmiņš un Dainis Kļava, māksliniece un tekstu autore Lāsma Olte, skaņu operators Arvīds Ceļmalis, skaņu režisors Artūrs Dukaļskis, montāžas režisora asistents Mārtiņš Kontants, producente Anete Franka un citi.

Raidījuma muzikālo risinājumu veidoja grupa “Instrumenti”, radot īpašu muzikālo skaņdarbu katram no apbalvotajiem darbiem.

Raidījums tapis, ievērojot visus noteiktos piesardzības pasākumus un ierobežojumus, kas saistīti ar valstī izziņoto ārkārtējo situāciju.

Šī gada sauklis "Vienā elpas vilcienā" iemieso ideju par literatūru kā aizraujošu brīvā laika pavadīšanas iespēju un arvien pārsteidzošu radošā kustībā esošu procesu, kas līdzinās vilciena reisiem, kas dodas dažādos maršrutos, atklājot arvien jaunas pieturas un galamērķus.

Šī gada balvas publicitātes vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis.

Par balvu

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi rūpējas un to kopīgi organizē Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti