Latvijas ikdiena un brīvības meklējumi. Iznāk fotogrāfa Ulda Brieža grāmata «Jaunie laiki»

Iznākusi fotogrāfa Ulda Brieža foto grāmata "Jaunie laiki". "Fotogrāfs Uldis Briedis piederēja pie tās sava amata meistaru senioru paaudzes, kuras darbībā radīto vēsturisko liecību uzkrājums pieder laikatmiņas zelta fondam," vēsta izdevniecība "Neputns", kuras paspārnē grāmata ieraudzījusi dienas gaismu.

Grāmatas sastādītāji ir Uldis Briedis un Raimonds Ķirķis, bet tekstu autori Raimonds Ķirķis, Māris Zanders, Osvalds Zebris un Aivars Liepiņš. Tās dizainu radījis Klāvs Priedītis, bet attēlus apstrādājis Jānis Pauzers.

Fotogrāfa Ulda Brieža grāmata "Jaunie laiki"
Fotogrāfa Ulda Brieža grāmata "Jaunie laiki"

"Nenogurstoši turpinot kārtot savu preses fotogrāfa gaitās sarūpēto bagātīgo arhīvu, Uldis Briedis ir izcēlis no tā lielisku turpinājumu savam pirmā "Laika mednieka" (Neputns, 2010) devumam. Tajā viņš izpurināja arhīva senākos apcirkņus, ielūkojoties cilvēkos un notikumos no 20. gadsimta 60. gadu beigām līdz Atmodai un jaunās valsts aktīvajiem sākuma gadiem, bet šobrīd dienas kārtībā ir jau stabilās brīvvalsts daudzveidīgā dzīve, kāda tā atklājusies trenēta vērotāja acīm 21. gadsimtā," teikts izdevniecības pieteikumā.

Grāmatā apkopots ap 220 fotogrāfiju, kas lielākoties tapušas pēc 2000. gada. Grāmatu veido trīs daļas – "Valsts", "Vide", "Kultūra", tā vēsta par politiskās situācijas attīstību, kuras laikā Uldis Briedis dokumentējis nozīmīgākos politiķus un apstākļus, ko tie veidojuši.

Būtiska grāmatas daļa sastāv no latviešu kultūras darbinieku fotogrāfijām un sadzīves dokumentāliem tvērumiem, atklājot kā īpatnējo, tā raksturīgo Latvijas ikdienas norisēs, kuru pamatā ir brīvības meklējumi.

"Ulda Brieža vērojums mēdz būt gan episks, gan lirisks, gan ironisks, taču allaž – asredzīgi trāpīgs un emocionāli iedarbīgs. Mēs varam runāt par šī laika personalizētu vizuālo tēlu, ko radījis talantīgs fotogrāfs," raksta izdevniecības pārstāvji. 

Dzejnieks un tekstu autors Raimonds Ķirķis norāda: "Jaunajos laikos jau ikviens ir fotogrāfs, vai vismaz katram ir pieejami rīki, ar kuriem veikt foto fiksāciju. Tomēr ne katram ir izkopts talants, cītīgi un neatlaidīgi meklējot, ieraudzīt Laiku. Uldis ir papūlējies, lai arī mēs to varētu redzēt."

Šajā izdevumā Ulda Brieža darbu izlasi papildina arī teksti. Rakstnieks Osvalds Zebris sniedz dokumentālu pārskatu par Brieža radošo darbu un tā radošajām kvalitātēm, Aivars Liepiņš dalās atmiņās par Uldi Briedi, sniedzot ieskatu fotogrāfa profesijā, bet Māris Zanders aplūko Brieža fotogrāfijas politiskos aspektus.

Tekstu autori: Raimonds Ķirķis, Māris Zanders, Osvalds Zebris, Aivars Liepiņš.

Literārā redaktore: Juta Ance Ķirķis.

Tulkojums angļu valodā: Filips Birzulis.

Angļu teksta redaktore un korektore: Iveta Boiko.

Dizains, makets: Klāvs Priedītis.

Attēlu apstrāde: Jānis Pauzers.

Grāmata tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti