VNĪ: Jaunā Rīgas teātra būvnieks prasa samaksu par jau apmaksātiem rēķiniem; pilnsabiedrība «SBSC» to noliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ņemot vērā Jaunā Rīgas teātra (JRT) projekta būvnieka – pilnsabiedrības "SBSC" ("Skonto Būve" un "Skonto Construction") – pieprasīto papildu avansu 2,4 miljonu eiro apmērā būvniecības turpināšanai, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pieprasīja būvniekam iesniegt sarakstu ar pamatojumu par avansa nepieciešamību. VNĪ secināja, ka sarakstā iekļauti materiāli 1,088 miljonu eiro apmērā, par kuriem būvniekam apmaksa ir veikta jau jūnijā, informēja VNĪ pārstāvji. Pilnsabiedrības "SBSC" pārstāvji aģentūrai LETA kategoriski noliedza VNĪ apgalvojumus.

"Šādi rīkojoties, būvnieks, iespējams, mēģina nepamatoti iegūt valsts budžeta līdzekļus, reizē negodprātīgi rīkojoties pret darbiniekiem, teātra saimi un sabiedrību," uzsvēra VNĪ. Identificējot augstāk minētos apstākļus, VNĪ padome uzdeva valdei nekavējoties tikties ar būvnieku, lai novērstu konstatēto, kā arī turpmāk nepieļaut šādu pilnsabiedrības "SBSC" rīcības atkārtošanos.

VNĪ norādīja: "Samaksa no VNĪ par padarītajiem darbiem ir veikta pilna apmērā un, ņemot vērā Covid-19, kā arī Krievijas agresijas Ukrainā izraisītās sekas, VNĪ jau iepriekš ir pagarinājuši būvdarbu termiņu, kā arī veikuši avansu izmaksu.

Savukārt, pārbaudot būvnieka iesniegto informāciju, konstatēts, ka tas savlaicīgi neveic norēķinus ar apakšuzņēmumiem.

Tādējādi secināms, ka būvnieks, iespējams, rīkojies negodprātīgi, cenšoties izkrāpt līdzekļus, izvirzot nepamatotas prasības un maldinot pasūtītāju."

JRT projekts tiek īstenots par nodokļu maksātāju līdzekļiem – tajā ir valsts budžeta un arī Eiropas Savienības fondu investīcijas.

"Publisko jeb visu nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumā noteikti nav pieļaujamas darbības, par kuru pamatotību nav gūta pārliecība. Nepietiek ar būvnieka izvirzītām prasībām, kuru "pamatošanā" tiek izmantotas manipulatīvas metodes,"

uzsvēra VNĪ pārstāvji. "Būvniekam atlikušie darbi ir jāpaveic maksimāli ātri, kvalitatīvi un saskaņā ar noslēgto līgumu, lai neciestu teātra saimes un sabiedrības intereses." VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā pašlaik strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka "SBSC" sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šādu darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis, skaidroja VNĪ.

Pilnsabiedrības "SBSC" pārstāvji aģentūrai LETA kategoriski noliedza VNĪ apgalvojumus, jo avansa pieprasījumā nav ietverti jau iepriekš apmaksāti rēķini.

"Tā ir pilnīgi nepatiesa informācija, kas liecina vai nu par neprofesionalitāti vai mērķtiecīgu apmelošanas un nomelnošanas kampaņas uzsākšanu pret būvnieku. VNĪ līdz šim veiktie norēķini ir par izpildītajiem un apstiprinātajiem darbiem, ko pierāda visu būvniecības dalībnieku apstiprinātie darbu izpildes akti un grāmatvedības norēķinu dokumenti," uzsvēra "SBSC" pārstāvji.

Kompānijā skaidroja, ka VNĪ šobrīd nav veicis norēķinus avansā. "SBSC" prasījums par avansa izmaksu ir pamatots ar ģeopolitiskajiem notikumiem, kuru ietekmē 2022. gada otrajā pusē īpaši saasinājās energokrīze, kā rezultātā ietekmēti tika ne tikai ražošanas procesi, bet arī darbuzņēmēju un piegādātāju kapacitāte, tādējādi būtiski mainot iepriekš pastāvošo norēķinu kārtību, tas ir, lai veiktu materiālu/preču pasūtījumus bija jāveic būtiski lielāki avansa maksājumi.

"SBSC" pārstāvji skaidroja, ka JRT projekta vajadzībām jau ir saražoti un piegādāti materiāli un aprīkojums par summu, kas pārsniedz pat prasītā avansa apmēru.

Pretēji VNĪ apgalvotajam, par šiem saražotajiem un piegādātajiem materiāliem VNĪ vispār nav veikusi samaksu, jo VNĪ iepriekš veiktais avanss ir pilnībā dzēsts ar darbu izpildījumu. 

"Šie visi ir fakti, kuri ir vienkārši pierādāmi. Tāpēc mūs pārsteidz šādi bezatbildīgi paziņojumi no VNĪ puses, jo tie ne tikai kaitē "SBSC" reputācijai un JRT projektam kopumā, bet pats galvenais – ir necienīgi pret cilvēkiem, kuri ir iesaistīti šajā projektā un kuri no sirds, nežēlojot nedz laiku, nedz enerģiju, cenšas panākt, lai teātris šajos ārkārtas apstākļos priekš visiem tiktu uzbūvēts un uzbūvēts iespējami ātrāk," pauž "SBSC" pārstāvji.

Jau ziņots, ka VNĪ un "SBSC" turpina meklēt risinājumus, lai teātris ātrāk varētu atgriezties mājvietā. Pēc 18. janvārī notikušās JRT būvniecības uzraudzības sēdes VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova atzina, ka VNĪ ar valsts naudu nevar risināt būvnieka finanšu problēmas, taču var meklēt risinājumus JRT būvniecības jaudai un termiņiem, un to arī darīs.

Pašlaik "SBSC" ir lūgusi vēl papildu avansu, taču tā izmaksāšana būs iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniegs nepieciešamos pierādījumus izmaksu pamatojumam, lai šāds atbalsts neradītu vienam būvniekam labvēlīgākus apstākļus nekā citiem pretendentiem un nekropļotu konkurenci nozarē.

"Ja "SBSC" iesniegs šādus dokumentus, kā arī bankas garantiju, tad attiecīgi atkārtoti virzīsim avansa jautājumu izskatīšanai Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai," teica Gavrilova. VNĪ pārstāve gan uzsvēra, ka neatkarīgi no papildu avansa summas pieejamības būvnieks ar līgumu ir uzņēmies saistības noteiktā apjomā, kuras būs jāpilda jebkurā gadījumā.

Līgumā paredzētais teātra mājas restaurācijas darbu pabeigšanas termiņš bija šā gada 11. marts. Par katru kavējuma dienu, kamēr objekts nav nodots atbilstoši līgumam, "SBSC" tiks aprēķināta soda nauda 30 000 eiro.

Jau vēstīts, ka pilnsabiedrība "SBSC" ir vairākkārt vērsusies VNĪ ar dažādām prasībām. Papildus būvniekam kompensēts cenu pieaugums atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc "SBSC" lūguma piešķirts arī viena miljona eiro avanss. Turklāt būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienu līdz divās dienas pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienās, kā tas bija paredzēts sākotnēji. VNĪ apgalvo, ka ir spēris daudz soļu, lai atvieglotu būvnieka situāciju un projekts būtu nodots laikus.

Par Jaunā Rīgas teātra ēku kompleksa restaurāciju

Jaunā Rīgas teātra renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde sākta no 2018. gada, bet būvniecība - no 2020. gada.  Par Jaunā Rīgas teātra būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību "SBSC" par 32,4 miljoniem eiro (tai skaitā indeksācija jeb samaksa par būvdarbu sadārdzinājumu). Sadarbība ar būvnieku – pilnsabiedrību "SBSC" notiek pēc principa "Projektē un būvē", kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti