VIDEO: Sākas «Apvidvārdu talka» – uzdāvini valodai sava novada vārdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Universitātes (LU) Latviešu valodas institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju Jāņa Endzelīna 150. dzimšanas dienai par godu aicina piedalīties "Apvidvārdu talkā". 22. februārī ar tiešsaistes pasākumu tiks atklāta datubāze, kuru ikviens varēs papildināt ar sev zināmajiem apvidvārdiem.

Apvidvārdus ikviens būs aicināts reģistrēt īpaši izveidotā datubāzē, kas būs pieejama papildināšanai no 2022. gada 22. februāra. Datubāzes atklāšanas pasākums, ko vadīs aktieris Gundars Āboliņš, norisināsies tiešsaistē Jāņa Endzelīna 149. dzimšanas dienā 2022. gada 22. februārī no pulksten 16.00 līdz 17.00 un būs skatāms ikvienam interesentam gan portālā LSM, gan "Zoom" pārraidē, gan Latvijas Universitātes un LU Latviešu valodas institūta "Facebook" lapā. Apvidvārdu talkas laikā ik nedēļu tiks izraudzīts vārds, ko darīt zināmu plašākai publikai.

Jāņa Endzelīna devumu valodu daudzveidības veicināšanā ir novērtējis arī UNESCO, iekļaujot viņa 150. gadadienu UNESCO svinamo dienu kalendārā 2022.–2023. gadam.

"Apvidvārdi ir spēcīgi un ietilpīgi – tie sniedz ziņas par mūsu valodas daudzveidību, vēsturi un attīstību, bet vienlaikus tie ir arī trausli – nerādoties visai Latvijai, tie var strauji zust un aizmirsties. Apvidvārdi ir galvenais novadu valodas lepnuma un goda avots, un tie ir pelnījuši, lai par tiem uzzina ikviens. Talka ļaus Latvijas valodas karti piepildīt ar literārajā valodā nepazītiem vārdiem, parādot to nozīmes nianses un izplatības reģionus. Apvidvārdi palīdz visai valodai kuplot un plaukt. Kur tulkotāji un pētnieki lauza galvas kādas reālijas nosaukšanai, tur pagastos savs vārds jau ir izdomāts un aktīvi lietots," uzsvēra Sanda Rapa, LU Latviešu valodas institūta pētniece.

Apvidvārds var būt jebkurš vārds – gan lietvārds (piemēram, ķinka (kartupeļu biezputra), ap Mazsalacu, Limbažiem, Gaujienu), gan darbības vārds (piemēram, lūsināties (vērīgi skatīties), Kurzemē), īpašības vārds (piemēram, breineigs (brīnišķīgs), Latgalē), arī izsauksmes vārds vai saiklis. Vārds uzskatāms par apvidvārdu arī tad, ja tas tikai nedaudz atšķiras no citur lietotā vārda (piemēram, par kartupeļa apvidvārdiem uzskatāmi arī karpelis, kartpelis, kartfelis u. c.). Par apvidvārdiem saucami arī vārdi, kam novadā ir tikai atšķirīga nozīme (piemēram, rāceņi (kartupeļi), Kurzemē). Datubāzes apvidvārdu ailītē ir iespējams ievadīt arī novadam raksturīgos teicienus (frazeoloģismus).

Apvidvārdu talkā aicinātas piedalīties izglītības iestādes, bibliotēkas, muzeji, tūrisma informācijas centri, nevalstiskās organizācijas un citas institūcijas, kā arī ikviens interesents un aktīvistu grupas.

Apvidvārdu talku rīko LU Latviešu valodas institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju ar Latvijas Nacionālā kultūras centra, Ziedoņa muzeja, Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Stāstnieku asociācijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti