Labrīt

Imanta Ziedoņa vasaras mājās "Dzirnakmeņi" notiks brīvdabas kino vakari

Labrīt

Rīta intervija ar Saeimas deputāti Jūliju Stepaņenko

Strēlnieku laukumam pieguļošo teritoriju renovācija vēl joprojām miglā tīta

Strēlnieku laukumam pieguļošo teritoriju renovācija joprojām miglā tīta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Līdz šā gada rudens beigām plānots sakārtot nolaisto Strēlnieku laukumu. Taču, kad būs sakoptas arī visas laukumam pieguļošās teritorijas, dome precīzu atbildi nezina. Turklāt – lai noskaidrotu, kādi remontdarbi plānoti Rīgas Tehniskajai universitātei pieguļošajā daļā, dome sūta no vienas pašvaldības nodaļas uz otru, taču katrs departaments savu atbildību noliedz.

ĪSUMĀ:

  • Arhitekte: Pašvaldība jau vismaz desmit gadus nav rūpējusies par publiskās ārtelpas kvalitāti.
  • RD: Par laukuma rekonstrukciju nav izstrādāts vienots būvprojekts.
  • Vēsturiskā vieta ir sadalīta pašvaldības un “Valsts nekustamo īpašumu” pārziņā.
  • Nesakoptā teritorijas daļa pieder pašvaldībai.
  • Risinājuma, kā labiekārtot teritoriju, kas stiepjas gar RTU, domei vēl nav.

Pašā Rīgas pilsētas centrā minūtes attālumā no Rātsnama atrodas pērnā gadsimta 70. gadu sākumā izveidotais Strēlnieku laukums. Tas jau ilgus gadus ir nolaists. Ejot pa laukumu, jāskatās zem kājām, lai nepakluptu. Teritorijas segums vietām ir iebrucis, no tā pavīd dzelzsbetona armatūra. Tuvāk pie Okupācijas muzeja jaunā memoriāla “Vēstures taktīla” gan redzams, ka ir atvestas jaunas betona plāksnes. Un vietām vecais segums ir nomainīts, taču tajā jau var pamanīt vairākus desmitus centimetru garas plaisas.

Pašvaldība jau vismaz desmit gadus nav rūpējusies par publiskās ārtelpas kvalitāti, sarunā ar Latvijas Radio izsakās arhitekte Evelīna Ozola, piebilstot, ka Strēlnieku laukuma stāvoklis ir apbēdinošs un teritoriju noteikti vajadzētu atjaunot: “Tas ir viens no pilsētas centrālajiem laukumiem, Vecrīgas vizītkarte. Daudzi pilsētas viesi Strēlnieku laukumu ierauga  pirmo, ierodoties Rīgas centrā. Tāpēc es domāju – būtu svarīgi, lai tas būtu iepriecinošs un kārtībā.”

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītājas vietniece Justīne Panteļējeva (“Par!”/”Progresīvie”) atzīst, ka Strēlnieku laukuma tagadējais stāvoklis ir nepatīkams. Viņa norāda – par laukuma rekonstrukciju nav izstrādāts vienots būvprojekts. Kaut gan pirms pāris mēnešiem domē esot runājuši par projekta izstrādi, taču sarunas līdz darbiem tā arī nav nonākušas. Panteļējeva norāda, ka dome apņemas vairāk sakopt galvaspilsētas apkaimes.

Viņa skaidro: “Mums ir grūti izvērtēt vienu vai divus projektus, kas mums atnāk. Ja mēs runājam par investīcijām, īpaši par rekonstrukcijām, kas, iespējams, ir vairāki miljoni, mums ir jāskatās, kā tas iet kopējā bildē ar visas pilsētas publiskās ārtelpas vajadzībām. Un mēs negribam ieguldīt ļoti daudz miljonu pilsētas centrā, neieguldot neko apkaimēs.”

Vienlaikus politiķe sola, ka pašvaldība ieguldīs līdzekļus arī Strēlnieku laukuma teritorijas atjaunošanā, taču skaidras izpratnes, kā tas notiks, domei pagaidām nav.

Vēsturiskā vieta ir sadalīta pašvaldības un “Valsts nekustamo īpašumu” pārziņā. Iestādes pārstāvis Jānis Ivanovskis-Pigits norāda, ka pieguļošā teritorija pie Latvijas Okupācijas muzeja un piemiņas memoriāla ir atjaunota un tuvāko dienu laikā būs nodota ekspluatācijā. Savukārt nesakoptā teritorijas daļa, kas ir ap pieminekli latviešu strēlniekiem un robežojas ar Kaļķu ielu un šauro ielu, kur piestāj tūristu autobusi, pieder pašvaldībai.

Vietvaras īpašums aizņem lielāko teritorijas daļu. Ivanovskis-Pigits skaidro, ka to līdz vēlam rudenim par vairāk nekā 200 tūkstošiem eiro atjaunos “Valsts nekustamie īpašumi”. Kāpēc tik ilgus gadus viens no centrālajiem galvaspilsētas laukumiem bija atstāts novārtā? Ivanovskis-Pigits atbild: “Man ir grūti komentēt, jo Okupācijas muzeja projekts aizsākās jau sen. Te ir tās īpašumtiesības – daļa ir pilsētai, daļa – valstij. Attiecīgi līdz šim sadarbība starp valsti un pašvaldību nav kaut kā sekmējusies.”

Savukārt par jaunām betona plāksnēm, kurās ir plaisas, “Valsts nekustamo īpašumu pārstāvis” norāda, ka tās drīzumā būs nomanītas.

Vietvara pārvalda arī teritoriju, kas stiepjas no 11. novembra krastmalas līdz Rātslaukumam. Pašvaldība to uzņemas atjaunot, taču Latvijas Radio tā arī neizdevās noskaidrot, kura domes nodaļa par to ir atbildīga. Īpašuma departamentā atbild, ka minētās teritorijas attīstība nav viņu pārziņā, aicinot vērsties pie Pilsētas attīstības departamenta, kur atbild, ka tomēr jāinteresējas Īpašuma departamentā. Beigās atbilde ir iegūta: “Mums nav ko teikt. Vienīgi to, ka pašvaldība plāno teritoriju attīstīt.” Tā komentē Pilsētas attīstības departamentā, kur atklājas, ka konkrēta risinājuma, kā labiekārtot teritoriju, kas stiepjas gar Rīgas Tehnisko universitāti, domei vēl nav. Pašvaldība nespēj komentēt, cik teritorijas labiekārtošana varētu izmaksāt. Panteļējeva gan prognozē, ka sakārtota vide visā teritorijā varētu būt divu trīs gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti