RVKM izstāda apskatei vēsturisko Latvijas valsts pasludināšanas fotogrāfiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kā ik gadu, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (RVKM) arī šogad no 29. oktobra līdz 23. novembrim apskatāma leģendārā un unikālā Latvijas valsts vēstures relikvija - Viļa Rīdzenieka lielformāta kolorētā oriģinālfotogrāfija „Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī” - vienīgā vizuālā liecība, kurā iemūžināts Latvijas Republikas proklamēšanas brīdis, lsm.lv pavēstīja muzeja pārstāvji.

Mūsdienās fotogrāfija kļuvusi par Latvijas valsts neatkarības pasludināšanas simbolu un muzejs ik gadu to izstāda Latvijas Republikas proklamēšanas svētku laikā. No fotogrāfijas pāri laikam uz mums raugās cilvēki, kas izloloja un izveidoja mūsu valsti.

Vilis Rīdzenieks (1884.–1962.) bija vienīgais fotogrāfs, kas piedalījās un nofotografēja Latvijas valsts pašnoteikšanās pasludināšanas vēsturisko aktu Rīgas pilsētas II teātrī, tagadējā Latvijas Nacionālajā teātrī. Noslēpumā tītas apstākļu sakritības dēļ pasākumā tika veikta tikai viena fotofiksācija, tādejādi radot vienīgo vizuālo liecību. Lielformāta fotogrāfija un tās fotonegatīvs uz stikla plates tiek glabāts Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā.

Leģendāro lielformāta kolorēto fotoattēlu (119x158 cm) Vilis Rīdzenieks, tolaik darbodamies ar segvārdu Aleksandrs Mednis, izgatavoja 1920. gadu sākumā. Meistars ar kolorētas retušas palīdzību izcēla galvenās personas un Latvijas sarkanbaltsarkano karogu, tā panākdams melnbaltā uzņēmuma izteiksmību. Fotogrāfija vairākus gadus ir greznojusi fotomeistara darbnīcas „KLIO” skatlogu Vaļņu ielā. Okupācijas periodā to, aizlīmētu ar papīru, slēpa Viļa Rīdzenieka ģimene. Un tikai pēc 49 gadiem tā atkal ieraudzīja dienas gaismu. Atmodas laikā fotogrāfa atraitne Olga Rīdzeniece unikālo fotogrāfiju un tās negatīvu uzticēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam.

Iespējams, ka unikālās relikvijas liktenis būtu savādāks, ja tolaik, 1989. gadā, fotogrāfs Gunārs Janaitis, ar apziņu par vēsturisko nozīmību, nebūtu notikumu attīstību ņēmis savās rokās. Tā tomēr notika un tagad unikālā liecība tiek rūpīgi glabāta muzeja krājumā un reizi gadā ir ikvienam apskatāma. Arī šogad Latvijas valsts vēsturei visnozīmīgākā fotogrāfija ir „atceļojusi” no saudzējošā uzglabāšanas režīma muzeja krājuma novietnē uz ekspozīcijas zāli, lai uz neilgu brīdi – Latvijas valsts svētku laikā, būtu „starmešu gaismā” un apliecinātu, ka bijām, esam un būsim gaiši un stipri.

Skolēnu auditorijai Latvijas valsts svētku periodā muzejs piedāvā tematiskas ekskursijas „Latvijas valsts sākotne”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti