Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumā – miljons vienību; muzejs saņems dāvinājumu no Gidona Krēmera

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

2023. gadu Rakstniecības un mūzikas muzejs iesāk ar jubileju – muzeja glabātais krājums sasniedzis viena miljona vienību apjomu. Atzīmējot šo īpašo notikumu, 2023. gada 3. februārī Rakstniecības un mūzikas muzejs saņems dāvinājumu no pasaulslavenā vijolnieka Gidona Krēmera rokām – vijoli, uz kuras ir daudzu pasaulslavenu mākslinieku, arī paša Gidona Krēmera, autogrāfi, informēja muzejā.

Vijoli savam leģendārajam pedagogam Voldemāram Stūrestepam viņa 60 dzīves un 40 darba gadu jubilejā 1969. gadā dāvinājuši viņa audzēkņi Emīla Dārziņa mūzikas skolā. To vidū 20. gadsimta otrās puses Latvijas vijoļspēles zieds – vijoļvirtuozi Gidons Krēmers, Filips Hiršhorns, izcilā pedagoģe Dace Bērzāja, solisti Rasma Lielmane, Arkādijs Fomins, kamermūzikas izpildītāji Jutis Madrēvičs, Jānis Bulavs u.c.

Dāvinājums būs nozīmīgs papildinājums muzeja mūzikas instrumentu kolekcijā.

2025. gadā Rakstniecības un mūzikas muzejs atzīmēs savu simtgadi. Muzeja pamatlicējs Jānis Greste iedibināja pašus būtiskākos muzeja darbības principus – runāt par aktuālo, mūsdienīgo, veidot kolekcijas dialogā ar tagadnīgo, krāt un glabāt, nevis lai paturētu krātuvju noslēgtībā, bet lai dalītos, dotu tālāk sabiedrībai. Turpinot Grestes iesākto, katru gadu muzeja krājumu papildina vērtīgi jaunieguvumi, kas pieder mūsdienu radošajām personībām, veidojot jaunas kolekcijas un papildinot muzeja krājumu.

Pērnā gada būtiskākie no tiem ir nozīmīgs papildinājums dzejnieka Leona Brieža kolekcijas rokrakstu, korespondences un fotogrāfiju priekšmetu grupās, dziedātājas Margaritas Vilcānes koncerttērpi, komponistu Valtera Kaminska, Ulda Stabulnieka, Raimonda Paula, Pētera Vaska u.c. nošu manuskripti, mūzikas instrumenti kā, piemēram, meistara Artura Ķirpja darinātā kokle, vairāki unikāli Latvijā ražoti pianīni, kā arī unikāli papildinājumi dziesmusvētku kolekcijā. Nule kā noslēgusies apjomīgā Ausmas Kantānes dāvinātā Imanta Ziedoņa kolekcijas priekšmetu dokumentēšana.

Muzeja pamatlicēja Jāņa Grestes vizionāra gars ir dzīvs arī mūsdienās, komplektējot muzeja digitālās kolekcijas. Atbildot mūsu laikmeta tehnoloģiskajam garam, pagājušajā gadā tika izveidots digitālais krājums.

Arī topošajā ekspozīcijā "Prokrastinācija un radīšana" Mārstaļu ielā 6, Rīgā, apmeklētāji varēs ieraudzīt gan Jāņa Grestes savāktos priekšmetus, gan šodienas muzeja kolekciju ieguvumus. Rakstniecības un mūzikas muzejs pateicas ikvienam priekšmetu dāvinātājam, kurš ir uzticējis muzejam fotogrāfijas, vēstules, radošā darba rezultātus un daudzus citus priekšmetus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti