Pabeigti Rīgas pils rietumu fasādes restaurācijas darbi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti rietumu fasādes restaurācijas darbi. Līdz oktobra beigām tiks atsegta arī vēsturiskā 16. gadsimta dienvidu fasāde, ko sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) izlemts saglabāt tās sākotnējā izskatā, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rīgas pils ir Latvijas un pat Baltijas mērogā unikāla vēsturiska ēka, kas gadsimtu griežos ir daudzkārt pārbūvēta un papildināta, norādīja VNĪ. Būvdarbu gaitā atklājās, ka zem Rīgas pils kastelas dienvidu fasādes apmetuma ir nevis 19. gadsimtā pārbūvētā fasāde, bet gan kultūrvēsturiski nozīmīgāki un estētiski augstvērtīgi 16. gadsimta vēsturiskie mūri. Sadarbībā ar NKMP piesaistītajiem ekspertiem tika pieņemts lēmums saglabāt autentiskos fasādes atsegumus rietumu fasādē un dienvidu fasādi eksponēt ar vēsturisko mūri, bez apmetuma.

"Rīgas pils senākā jeb kastelas daļa ir kultūrvēsturisku atklājumu glabātuve, kas mums atklāj dažādas vēsturiskās vērtības ne tikai tās iekšpusē, kā, piemēram, 600 gadus senā hipokausta krāsns vai sienu gleznojumi kapelā, bet arī tās ārējos mūros. Pirms fasādes restaurācijas darbu uzsākšanas nebija paredzams, ka zem apmetuma saglabājies labā stāvoklī autentisks 16. gadsimta mūris, kas būtiski ceļ pils kultūrvēsturisko vērtību. Tādēļ sadarbībā ar NKMP ekspertiem tika pieņemts lēmums vēstures liecības neaizsegt ar apmetumu, bet atstāt redzamas ikvienam Rīgas iedzīvotājam un pilsētas viesim, tādējādi pilsētvidē eksponējot daļu no mūsu pils vēstures," norādīja Griškevičs. 

"Līdz darbu uzsākšanai Rīgas pils dienvidu fasāde bija redzama veidolā, kāds radies apmēram 19. gadsimta vidū, kad notikusi fasādes apmešana. Līdz tam, kopš 16. gadsimta, fasāde bijusi neapmesta, taču par šo mūri, tā apjomu un kvalitāti nebija informācijas. Kaut arī sākotnēji būvprojektā ticis plānots saglabāt fasādi apmestā veidā, bojāto apmetuma daļu atslāņošanas procesā atklājusies pārsteidzoša aina ar augstā kvalitātē saglabājušos 16. gadsimta mūri, kurā 19. gadsimta vidū radīti logaiļu paplašinājumi, iebūvējot savam laikam atbilstošas ailes un logu konstrukcijas. Dienvidu fasādes 16. gadsimta mūra oriģināla atsegšana un eksponēšana ir vienīgā iespēja apliecināt un vērienīgi, bet reizē arī ierobežotas apskates rakursos demonstrēt Rīgas pils vēlo viduslaiku fortifikācijas būves skarbumu, būvmākslu, materialitāti un autentiskumu," norādīja arhitekts Pēteris Blūms. 

VNĪ arī informēja, ka pils iekšpuse jau sāk iegūt tās jaunās aprises. Pils stāvvados un grīdā izbūvētas komunikācijas, uzsākti metāla konstrukciju montāžas darbi lifta šahtai un turpinās ģipškartona konstrukciju izbūve starpsienu un griestu izbūvei. Veikta griestu un sienu restaurācija vēsturiskajā Mozus zālē, un sadarbībā ar ekspertiem no Vācijas izstrādāts vēsturiskās Remtera zāles starpstāvu pārseguma izņemšanas risinājums, tādējādi muzeja viesiem atklājot telpas sākotnējo plašumu. Pārseguma izņemšanu uzsāks līdz šī gada beigām, un darbus pabeigs 2023. gada pavasarī. Šobrīd ir demontētas sienas virs Remtera zāles velvēm, izveidojot plašākas telpas 4. stāvā un bēniņos, veikti nepieciešamie skursteņa demontāžas darbi, esošo konstrukciju noturības testi, kā arī sagatavoti jauno savilču paraugi. 

KONTEKSTS:

VNĪ vadībā Rīgas pils kastelas pirmās un otrās kārtas būvdarbus, ieguldot Kultūras ministrijas piesaistīto valsts budžeta finansējumu, veic AS "LNK Industries". Projekta kopējais budžets ir teju 22 miljoni eiro. Rīgas pils kastelas atjaunošana tiek veikta pēc PS "Rīgas Pils kastelas projekts" izstrādātā būvprojekta. Projektu paredzēts pabeigt 2024. gadā, lai Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varētu atgriezties vēsturiskajā mājvietā, sākt iekārtot un atvērt sabiedrībai daļu ekspozīciju. Nākamajā projekta kārtā tiks restaurētas un pārbūvētas atlikušās kastelas telpas, lai pilī iekārtotu arī Latvijas vēstures pamatekspozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti